Небезпечна тенденція: Що означає рішення КСУ про скасування частини антикорупційних законів, - аналіз ЦПК

НАЗК втратило більшу частину повноважень і фактично не зможе ефективно працювати.

Центр протидії корупції проаналізував рішення Конституційного суду, який напередодні скасував кримінальну відповідальність за недостовірне декларування і обмежив повноваження НАЗК. Як повідомляє прес-служба ЦПК, рішення КСУ ліквідує систему декларування і «знищує значну частину антикорупційних досягнень Революції Гідності», передають Патріоти України.

Глава правління ЦПК Віталій Шабунін наголосив, що судді КСУ «дозволили чиновникам легалізувати хабарі за усі роки від Революції Гідності і приховувати незаконно нажите майно", не переймаючись про покарання, оскільки Конституційний суд «дав їм індульгенцію».

У ЦПК роз'яснили, що означає рішення КСУ:

  • ні в кого, крім співробітників НАЗК, не буде доступу до декларацій чиновників;
  • ніхто не зможе проводити перевірки декларацій;
  • притягнення чиновників до відповідальності за будь-які порушення антикорупційного законодавства ставиться під сумнів;
  • НАЗК позбавляється всіх повноважень щодо контролю декларацій, а всі перевірки і рішення за їх результатами від початку функціонування системи нівелюються;
  • НАЗК не зможе ініціювати притягнення до дисциплінарної відповідальності чиновників, які порушують антикорупційне законодавство, і запитувати додаткову інформацію;
  • нівелюється обов'язок врегулювати конфлікт інтересів в діяльності президента, народних депутатів, членів Кабінету міністрів, суддів, керівників центральних органів виконавчої влади, голів обласних і сільрад, депутатів місцевих рад та інших. Це означає, що відповідальність за дії в умовах конфлікту інтересів теж нівелюється.

«Навіть якщо Верховна Рада ухвалить закон про відновлення кримінального покарання за брехню в деклараціях, КСУ гарантовано знов визнає його неконституційним, посилаючись на це своє рішення», - пояснили в ЦПК.

Експерти підкреслили, що НАЗК втратило більшу частину повноважень і фактично не зможе ефективно працювати. «Скасування цих норм порушує зобов'язання України за програмою МВФ, кредитними угодами з ЄС, а також вимоги щодо безвізового режиму України з країнами ЄС».

27 жовтня Конституційний суд скасував ст. 366-1 КК України про кримінальну відповідальність за внесення недостовірних даних в декларацію, а також визнав неконституційними повноваження НАЗК з контролю і перевірки декларацій, цілодобовий доступ до реєстру декларацій і моніторинг способу життя.

У НАЗК заявили, що судді ухвалили рішення у власних інтересах. За даними антикорупційного відомства, двоє членів КСУ внесли в свої декларації недостовірні дані, і тепер, ймовірно, намагаються уникнути відповідальності.

Вже знайшли низку недоліків: Генштаб перевіряє процес формування 156-ї бригади

неділя, 19 січень 2025, 19:42

За рішенням головнокомандувача Збройних сил України Олександра Сирського у військах розпочала роботу комплексна група Генерального штабу. Наразі вона здійснює перевірку ву 156 бригаді. Про це йдеться в повідомленні Генштабу, передають Патріоти України....

Європа місцями набула імунітет: У Фінляндії зняли кандидата з виборів через проросійські заяви

неділя, 19 січень 2025, 18:34

В кількох країнах ЄС московській гідрі вже навчились відсікати щупальці. Керівництво партії "Союз лівих сил" у Фінляндії зняло кандидатуру незалежного кандидата на муніципальних і регіональних виборах Ханну Тіайнена через його висловлювання про війну Р...