Небезпечна тенденція: Що означає рішення КСУ про скасування частини антикорупційних законів, - аналіз ЦПК

НАЗК втратило більшу частину повноважень і фактично не зможе ефективно працювати.

Центр протидії корупції проаналізував рішення Конституційного суду, який напередодні скасував кримінальну відповідальність за недостовірне декларування і обмежив повноваження НАЗК. Як повідомляє прес-служба ЦПК, рішення КСУ ліквідує систему декларування і «знищує значну частину антикорупційних досягнень Революції Гідності», передають Патріоти України.

Глава правління ЦПК Віталій Шабунін наголосив, що судді КСУ «дозволили чиновникам легалізувати хабарі за усі роки від Революції Гідності і приховувати незаконно нажите майно", не переймаючись про покарання, оскільки Конституційний суд «дав їм індульгенцію».

У ЦПК роз'яснили, що означає рішення КСУ:

  • ні в кого, крім співробітників НАЗК, не буде доступу до декларацій чиновників;
  • ніхто не зможе проводити перевірки декларацій;
  • притягнення чиновників до відповідальності за будь-які порушення антикорупційного законодавства ставиться під сумнів;
  • НАЗК позбавляється всіх повноважень щодо контролю декларацій, а всі перевірки і рішення за їх результатами від початку функціонування системи нівелюються;
  • НАЗК не зможе ініціювати притягнення до дисциплінарної відповідальності чиновників, які порушують антикорупційне законодавство, і запитувати додаткову інформацію;
  • нівелюється обов'язок врегулювати конфлікт інтересів в діяльності президента, народних депутатів, членів Кабінету міністрів, суддів, керівників центральних органів виконавчої влади, голів обласних і сільрад, депутатів місцевих рад та інших. Це означає, що відповідальність за дії в умовах конфлікту інтересів теж нівелюється.

«Навіть якщо Верховна Рада ухвалить закон про відновлення кримінального покарання за брехню в деклараціях, КСУ гарантовано знов визнає його неконституційним, посилаючись на це своє рішення», - пояснили в ЦПК.

Експерти підкреслили, що НАЗК втратило більшу частину повноважень і фактично не зможе ефективно працювати. «Скасування цих норм порушує зобов'язання України за програмою МВФ, кредитними угодами з ЄС, а також вимоги щодо безвізового режиму України з країнами ЄС».

27 жовтня Конституційний суд скасував ст. 366-1 КК України про кримінальну відповідальність за внесення недостовірних даних в декларацію, а також визнав неконституційними повноваження НАЗК з контролю і перевірки декларацій, цілодобовий доступ до реєстру декларацій і моніторинг способу життя.

У НАЗК заявили, що судді ухвалили рішення у власних інтересах. За даними антикорупційного відомства, двоє членів КСУ внесли в свої декларації недостовірні дані, і тепер, ймовірно, намагаються уникнути відповідальності.

"Але ми розвиваємося...": Медведєв зрадів митам Трампа та очікує "смерті ЄС"

четвер, 3 квітень 2025, 20:10

Заступник голови Ради безпеки РФ Дмітрій Мєдвєдєв підтримав запровадження президентом США Дональда Трампа масштабних митних тарифів проти торгівельних партнерів Сполучених Штатів, передають Патріоти України. "Трамп жорстко нагнув світову торгівельну си...

Незабаром вийде на волю: Апеляція ВАКС зменшила покарання для екссудді Чауса до 8,6 року тюрми

четвер, 3 квітень 2025, 19:44

Корупційні гроші та вправні адвокати роблять свою звичну справу. У найбільш скандально-знаменитого засудженого судді України з'явився реальний шанс дуже скоро вийти за амністією. 8 років та 6 місяців позбавлення волі: АП ВАКС скасувала вирок екссудді Д...