"Нептуни" вперше використали не в квітні: ЗМІ розповіли, як українські ракети змусили кораблі РФ тікати на початку війни

Перше бойове застосування українських протикорабельних крилатих ракет Р-360 "Нептун" відбулося аж ніяк не у квітні, коли було потоплено крейсер Чорноморського флоту "Москва". Ці ракети наводили жах на російські військові кораблі ще в перші дні повномасштабного вторгнення ЗС РФ, передають Патріоти України.

Саме тоді три десантних кораблі ворога висунулися із портів у Криму й рушили в бік узбережжя в Миколаївській області: висадка окупантів у цьому районі давала їм плацдарм для атаки і на Миколаїв, і на Одесу. Тому для ураження суден було випущено три перші "Нептуни", розповів "УП" співрозмовник у військових колах, дотичний до проєкту берегового мобільного комплексу з ракетами Р-360.

"Перші пуски були з півдня Одеської області, а стріляли в напрямку Миколаєва. Тому ракети мусили пройти над Одесою і, щоб це було безпечно для міста, їх пустили не на висоті 5-6 м над водою, як має бути, а десь на 120 м. Очевидно, що росіяни їх засікли і, найімовірніше, знищили. Там цікаво, що вони навіть збили свій же літак, який у тому районі полював на "Нептуни", – поділився співрозмовник видання.

Який точно це був день, розслідувачам встановити не вдалося, але подія відбулася точно не пізніше 26 лютого. Саме тоді Генштаб випустив офіційне повідомлення про те, що російський військовий корабель збив над Чорним морем власний літак.

Жоден із "Нептунів" не вразив свою ціль, але, як переконують джерела видання, російські десантні кораблі, побоюючись самої можливістї подібних ракетних ударів, розвернулися і дременули в Крим. "Їхнє "здивування" можна зрозуміти. Адже "Нептунів" на кінець лютого на озброєнні ЗСУ не мало бути", – наголосили журналісти.

Як відомо, після успішних державних випробувань у 2020-му, "Нептун" прийняли на озброєння, але в реальності проєкт поставили на паузу. Лише під кінець того року, зокрема після зустрічі керівника конструкторського бюро "Луч" Олега Коростельова із президентом Володимиром Зеленським, на "Нептуни" знайшли гроші.

Перший повноцінний комплекс на новому шасі від "Татри" був зібраний у серпні 2021-го перед парадом до 30-ї річниці Дня Незалежності України. На параді показали його повний склад: рухомий контрольний пункт, універсальну самохідну пускову установку, транспортно-заряджувальні машини й тягачі.

Однак між цим показом та надходженням комплексу в українську армію минули довгі місяці. У грудні 2021-го командувач Військово-морських сил ЗСУ Олексій Неїжпапа в сюжеті військового телебачення анонсував, що перший дивізіон "Нептунів" має надійти лише навесні 2022 року.

"Навесні він буде повністю готовий і включений до складу ВМС України. Уже деяка техніка закуплена, навесні ми будемо мати повністю готовий дивізіонний комплект комплексу "Нептун", – заявив він.

Але навіть у грудні 2021-го не було ще самих ракет. За даними "УП", перші ракети, замовлені державою для армії, виїхали до Одеси тільки у 20-х числах лютого 2022-го. Буквально за кілька днів до повномасштабного вторгнення їх вивезли із заводу в Києві, який після того Росія уже тричі обстрілювала своїми ракетами. "На щастя, їх встигли поставити на бойове чергування, і саме вони вберегли Миколаїв від згаданих вище російських кораблів", – наголосили в ЗМІ.

"Росію заблокувати неможливо": Кремль відреагував на санкції США проти Газпромбанку

п’ятниця, 22 листопад 2024, 20:00

Росія знайде способи розрахунків за газ після того, як США ввели санкції щодо Газпромбанку. Про це сказав речник Кремля Дмитро Пєсков, повідомляють Патріоти України із посиланням на російські ЗМІ. "Варіанти будуть знайдені якісь. Повністю блокуючі захо...

Чергове порушення Женевських конвенцій: Біля Вугледара окупанти розстріляли п’ятьох полонених бійців ЗСУ (фото)

п’ятниця, 22 листопад 2024, 19:41

Російські окупанти під час штурмових дій поблизу Вугледара Донецької області розстріляли п’ятьох беззбройних українських захисників, які здалися в полон. Воєнний злочин було скоєно ще 5 жовтня. Про це повідомили у пресслужбі Офісу Генпрокурора, передаю...