Адміністрація США 25 лютого оголосила, що сама вирішуватиме, кого з журналістів включатиме до президентського пулу, хоча раніше це робила незалежна Асоціація кореспондентів у Білому домі. Американська журналістська спільнота нервово відреагувала на цю зміну, дехто почав порівнювати методи Дональда Трампа з тими, які застосовував диктатор Володимир Путін у Росії, передають Патріоти України.
Таку думку висловив кореспондент The New York Times у Білому домі Пітер Бейкер, який на початку 2000-х працював у Москві. В своїй колонці на сайті видання він порівнює те, що спостерігав 20 років тому в РФ, з тим, що нині відбувається у США.
За його словами, ці дві країни, і зокрема їхні політичні системи та їхні журналістські спільноти, дуже різні. Але якщо звертати увагу не так на форму, як на дух дій адміністрації Трампа, аналогії можуть дуже багато прояснити.
Журналіст зазначив, що рішення команди президента вручну відібрати, які новинні організації можуть брати участь у преспулі Білого дому, що ставить йому питання в Овальному кабінеті або літає з ним на борту Air Force One, є кроком у напрямі, який жоден сучасний американський президент жодної з партій ніколи не робив.
"Захоплення пулу Білим домом – змінна група з приблизно 13 кореспондентів, фотографів і техніків, яким було надано близький доступ до президента, щоб вони могли звітувати перед своїми колегами – перевертає те, як висвітлювалася діяльність президента протягом поколінь", – пише Бейкер.
Так, Білий дім заявив, що мати такий доступ – це привілей, а не право, і що він нібито хотів би відкрити простір для "нових медіа", включно з тими, які підтримують Трампа. Але після рішення адміністрації заборонити поважне Associated Press як покарання, послання Трампа стало зрозумілим: будь-який журналіст може бути виключений з пулу в будь-який час і з будь-якої причини.
На думку Бейкера, команда Трампа цілеспрямовано дискредитує незалежну пресу як таку: намагається повторити те, що зробив пул Путіна в РФ у 2000-х і особливо в 2010-х. Ще одну схожість він знайшов у прагненні контролювати найважливіші медіаресурси через власників. У Росії 2000-х це було телебачення, а в США нині – соціальні мережі.
Американський лідер уже подав до суду на ABC та CBS, погрожував позовами The New York Times. На сьогодні йдуть перевірки у CBS та PBS. Один із найважливіших медіамайданчиків – соцмережа Х (колишній Twitter) контролює союзник Трампа Ілон Маск. Власник Meta (Facebook, Instagram) Марк Цукерберг погодився з побажаннями Трампа та скасував незалежний фактчекінг на своїх платформах.
"Сполучені Штати — це не Росія в жодному разі, і будь-які порівняння ризикують зайти надто далеко. У Росії тоді навряд чи була якась історія демократії, водночас американські інститути існують уже майже 250 років. Але для тих із нас, хто був там чверть століття тому, Вашингтон Трампа воскрешає спогади про Москву Путіна в перші дні", – зазначив автор колонки.
У цьому контексті він перерахував, що відбувається в США при Трампі: засоби масової інформації зазнають тиску; законодавців "приручили"; кар'єрних чиновників, які вважаються нелояльними, звільняють; прокурори, призначені президентом, який обіцяв "відплату", переслідують передбачуваних супротивників і припиняють справи проти союзників чи інших осіб, які виконують його накази; магнати-мільярдери, які колись вважали себе господарями всесвіту, "падають перед Трампом ниць"; суддям, які тимчасово блокують рішення адміністрації, які, на їхню думку, можуть бути незаконними, "погрожують імпічментом"; військові, які чинили опір використанню як політичний інструмент у перший термін Трампа, тепер втратили своїх вищих офіцерів і юристів; президент, який називає себе "королем", нібито жартома натякає, що він може спробувати залишитися при владі за межами обмежень Конституції.
"Все це відбувається на тлі серйозної зміни зовнішньої політики, оскільки Трамп відвертається від України та повертається до Росії Путіна. В останні дні він звинувачував Україну в повномасштабному російському вторгненні у 2022 році. Він також назвав її всенародно обраного президента Володимира Зеленського "диктатором без виборів", не вимовивши жодного слова докору на адресу Росії чи Путіна, якого назвав "дуже розумним хлопцем", – додав Бейкер у колонці про схожість Трампа з "раннім" Путіним.
Як повідомив Генштаб ЗСУ, загальні бойові втрати РФ з 24.02.22 по 11.05.25 орієнтовно склали:
Президент США Дональд Трамп заявив про досягнення "великого прогресу" у відносинах з Китаєм після першого дня переговорів у Женеві. Про це політик написав у своїй соцмережі Truth Social, передають Патріоти України. "Дуже гарна зустріч сьогодні з Китаєм...