"Ніж у спину" від "братушек" і азійських "братів": Сербія обрала китайські FK-3 замість російських С-300

HQ-22 (HongQi-22, FК-3 в експортному варіанті)

Сербія замість російських С-300 купила китайські FK-3

Сербська армія отримає зенітно-ракетну систему китайського виробництва HQ-22 (FК-3 в експортному варіанті) замість російських комплексів С-300. Закупівля відбулася в рамках відповідного договору, на що вказує Річний звіт про діяльність публічної компанії Jugoimport-SDPR за останній рік.

HQ-22 (FК-3 в експортному варіанті)
Зокрема, зазначено, що розмір контракту укладеного компанією склав 620,3 мільйона доларів США. Це була одна з найбільших вартісних угод зазначених Jugoimport за звітній період.

- закупівля китайських безпілотників СН-92A (які вже прибули та були представлені публіці 4 липня 2020 року в аеропорту Батайниця).

БПЛА CH-92A китайского производства на авіабазі в Сербії
Інші проекти Jugoimport знаходяться в процесі реалізації.

Відомо, що зенітний ракетний комплекс середнього радіусу дії HQ-22 (HongQi-22, "Хунци-22", "Червоний прапор-22") призначений для ураження літаків, безпілотних літальних апаратів, крилатих ракет і вертольотів противника на всіх висотах їх бойового застосування, вдень і вночі, в будь-яких погодних умовах при активній радіоелектронній протидії противника. Точні тактико-технічні характеристики FK-3 невідомі, оскільки це експортна система. Поки китайці на виставках озброєнь надавали лише мізерну інформацію, згідно з якою ця система здатна вражати цілі на відстані до 100 км та висоті до 27 км. Однак не виключається, що ракети з комплексу мають кращі від заявлених характеристики.

Варто зазначити, що видання Jugoimport-SDPR зазначає, що два роки тому китайська ЗРС FK-3 згадувалася в ЗМІ як система, яка буде придбана для модернізації ППО Сербії. Одним із прикладів є початок цієї теми в липні 2018 року, коли делегація Міністерства оборони Сербії відвідала компанію в Пекіні та побачила системи FK-3 та FM-3000.

Натомість в ЗМІ та серед населення активно обговорювалася тема з придбання ЗРК С-300. Адже до цього часу лише колишній СРСР був єдиним джерелом ракетних технологій для знищення цілей у повітряному просторі Сербії. Сербська армія досі використовує радянські системи, успадковані з часів Югославії, а оборона Белграду забезпечується підрозділами ППО, на оснащенні яких перебувають ЗРК "Нева-М" із зоною ураження на відстані до 25 км та висотою до 18 км.

Отже, як пише видання Balkanska bezbednosna mreža, громадська думка до сьогодні була "зачарована" старими системами С-300 та новими С-400. Коли ЗМІ згадують про ці системи в заголовках, очікується "винятковий рівень читацької зацікавленості".

З 2012 року в публічному просторі часто оголошувалося, що закупівля нових російських систем "неминуча".

Кульмінацією проросійської хвилі стали навчання "Слов’янський щит-2019" у жовтні минулого року, коли дві самохідні ЗРС С-400 були розміщені на вогневих позиціях в аеропорту Батайніца.

Пізніше, вже в липні 2020 року російське видання ТАСС навіть повідомило, посилаючись на військово-дипломатичне джерело, що Сербія зробила Росії офіційну заявку на постачання комплексу С-300ПМУ-2 у 2021 році.

Однак не так склалося, як гадалося. Врешті, сербська сторона надала перевагу китайському комплексу ППО, замість російського. Що стало причиною такого вибору достеменно не відомо, однак експерти пов’язують це з "більш вигідними пропозиціями наданими Сербії китайською стороною".

Окремо варто зазначити, що для китайського військової промисловості постачання FK-3 в Сербію є надзвичайно цінним проникненням на абсолютно новий ринок, адже, поки що, користувачами китайських систем ППО середнього та дальнього радіусу дії були лише союзники Китаю в Азії.

"Справжня зброя Путіна. Ядерна валіза чи газовий кран?" - Портников

середа, 30 вересень 2020, 7:50

Поки в його руках кран «Газпрому», він може дозволити собі на континенті і у власній країні все, що йому заманеться. Про це у своєму блозі пише журналіст Віталій Портников, передають Патріоти України. "Німецький Бундестаг відклав голосування по постано...

З архіву ПУ. Ворог не спить: На Миколаївщині осквернили пам'ятник на місці масової страти євреїв, згадавши і Зеленського, і "95 квартал"

середа, 30 вересень 2020, 3:00

Злочин у переважно російськомовному регіоні стилізовано під акцію "біндєр", хоча почерк російської агентури. Москва дуже незадоволена послідовності зовнішньої політики України, не зважаючи на зміну влади, і прагне коректив. У селі Богданівка Миколаївсь...