Новий поділ? Експерт оцінив, як може розширитися коло країн з ядерною зброєю

Все більше країн замислюються про створення ядерної зброї. Причиною стала зростаюча недовіра до гарантій безпеки від США. Про це в матеріалі РБК-Україна розповів старший науковий співробітник "Вісконсинського проекту з контролю над ядерним озброєнням" Джон Кейвс, передають Патріоти України.

З поверненням Дональда Трампа до Білого дому ядерне стримування знову опинилося у фокусі міжнародної політики. Коли США більше не здаються надійним гарантом безпеки, країни шукають інші способи захисту - і ядерна зброя знову стає темою серйозних розмов.

У світі є кілька перевірених стратегій стримування агресії: розвивати власні Збройні сили, перетворити економіку на критично важливу для глобального ринку (як це зробив Тайвань), або ж мати свою ядерну зброю.

Останнім шляхом давно пішли Північна Корея, Іран, Ізраїль, Індія та Пакистан. Тепер до цього переліку можуть додатися нові країни.

"Це значний ризик, хоча його важко точно оцінити. У найгіршому випадку кілька країн, розташованих поблизу Китаю, Росії та, можливо, Ірану, можуть прагнути отримати ядерну зброю, якщо дійдуть висновку, що більше не можуть покладатися на Сполучені Штати для забезпечення своєї безпеки", - пояснює Джон Кейвс.

Серед потенційних кандидатів - Південна Корея та Японія, які мають потужну промислову базу та досвід у цивільних ядерних програмах.

На Близькому Сході впродовж останніх років дедалі частіше звучать сигнали з боку Саудівської Аравії, Туреччини та Єгипту. За певних умов і вони можуть розпочати розробку власної зброї масового ураження.

Водночас є й стримувальні фактори. За словами Кейвса, загроза жорстких санкцій, ризик превентивного удару, а також міжнародні норми нерозповсюдження зброї можуть утримати окремі уряди від фатального кроку. Але якщо баланс безпеки у світі справді зміниться, утриматись від гонки ядерного озброєння зможуть не всі.

ГУР оприлюднило дані по нинішнім темпам виробництва росією балістичних ракет та накопиченого арсеналу цієї зброї

неділя, 13 липень 2025, 7:25

За даними Головного управління розвідки України, станом на початок липня 2025 року в арсеналі Росії перебуває, приблизно, 250 балістичних ракет Іскандер-М та 50 їхніх аналогів північнокорейського виробництва KN-23, передають Патріоти України з посиланн...

"Ми більше не можемо дозволити собі ілюзії": Британія може стати однією з перших, на кого РФ направить свої ракети, - британський генерал

неділя, 13 липень 2025, 6:48

Британія має серйозно розглядати можливість війни з Росією до 2030 року та вже сьогодні почати готуватись до неї, включаючи будівництво бомбосховищ і модернізацію систем повітряної оборони. Про це попередив генерал сер Патрік Сандерс, який до минулого ...