Журналістів допустили до одного із найсекретніших військових об'єктів України – базі легендарних безпілотників "Байрактар", від яких шаленіють окупанти. Туреччина продала Україні два високотехнологічні авіакомплекси, через що ледь не посварилася з Кремлем. А Київ збирається купити ще чотири. А вже наступного місяця центр сервісу "Байрактар" почнуть будувати в Україні, зазначають Патріоти України. Про це 17 жовтня йдеться в сюжеті ТСН.Тижня.
Цей повітряний робот знищив сотні російських танків та бронемашин у Сирії, Лівії та на Кавказі. "Байрактар" перетворив на купу брухту новітні системи ППО, на які російська "оборонка" покладала великі надії.
Ця система може повністю змінити правила гри на українсько-російському фронті. Легендарні " Байрактари", які забезпечили Азербайджану перемогу у війні за Нагірний Карабах, вже працюють в Україні, в зоні операції Об'єднаних сил, виконують практичні завдання. Бачать майже все, що відбувається по той бік лінії фронту. І попри істерику Кремля, Туреччина погодилась збільшити український арсенал цієї унікальної зброї.
Журналісти ТСН - перші, які впритул побачили роботу "Байрактарів" на українській війні. Майже щодня крилаті розвідники піднімаються в повітря.
Кожен виліт - розвідувальний. Головне завдання — не пропустити приготування до наступу. "Байрактари" знімають об’єкти, які становлять потенційну загрозу для українських військових.
Найцінніша річ на цьому апараті – камера.
"Вона бачить на менше, ніж на відстань 50 кілометрів", - говорить військовослужбовець підрозділу БПЛА Микола.
Це означає, що "Байрактару" не треба перетинати лінію фронту. Усі переміщення ворожої техніки - від передових позицій і майже до кордону з Росією - повітряний робот бачить, як на долоні. Бачить навіть номери автомобілів.
Один безпілотний комплекс - це три крилаті машини, прив’язані до зеленого фургона. Пункт дистанційного пілотування контролює політ безпілотної машини. Всередині найбільша військова таємниця "Байрактарів". І це не залізо з радіоелектронною начинкою, а люди, які ним керують. Їх називають екіпажем - як і пілотів за штурвалами справжніх літаків. Вони пройшли підготовку в Туреччині. Увесь політ "Байрактара" оператори бачать так, нібито перебувають на його борту. Звідси екіпаж керує безпілотником, і, за потреби, завдає удару - в радіусі 150 кілометрів. Це пілоти нового покоління - їм не потрібні ні кисневі маски, ані висотні комбінезони, проте часом їхня ефективність вища, ніж у традиційній авіації.
Головне застереження, головна заборона перед зніманнями сюжету була не показувати обличчя.
"Це новітній зразок озброєння, його використовують для знищення противника. І саме через це обличчя операторів мають бути прихованими", - пояснив військовослужбовець.
Можливості комплексу вражають. Навіть якщо ворог знищить центр керування, розумний "Байрактар" повернеться та сяде на "бетонку" самостійно, в автоматичному режимі. А точність ударів крилатого дрона просто снайперська.
"Попадає в люк діаметром 30 сантиметрів. Це така високоточна бомба", - говорить військовослужбовець підрозділу БПЛА.
Зараз під його крилами — дві восьмикілограмові бомби МАМ-С. Це боєприпас лазерного націлювання, здатен уразити ціль із восьми кілометрів у яблучко. Коштує така точність недешево, як квартира в столиці.
"В разі загострення ми повинні застосувати ці боєприпаси та врятувати життя наших бійців", - каже військовослужбовець підрозділу БПЛА.
Будь-які наступальні дії "Байрактари" точно не проґавлять. Й окупанти добре це розуміють. Тому російська пропаганда, наче мантру, повторює "лякалку" про те, що турецькі дрони от-от бомбитимуть окуповані території. Утім, лазерні бомби застосують тільки у відповідь на спробу зламати українську оборону. Та лише кілька українських крилатих роботів, бодай і надсучасних, не зможуть зупинити орду.
"На сьогоднішній день це є тактична перевага наших Збройних сил. Але, якщо їх буде більше, вони будуть стратегічною перевагою і будуть здатні на 100% змінити хід війни", - говорить військовослужбовець підрозділу БПЛА.
Ось чому Росія робить усе, аби Туреччина відмовилася продавати Україні безпілотники. Президент РФ Володимир Путін навіть шантажував Анкару, мовляв, зупинить потік російських туристів на турецькі курорти в разі появи цих безпілотників на Донбасі.
Але коли Україна створила унікальний двигун для турецького дрона наступного покоління - українсько-турецький альянс став доконаним фактом. Тож попри російський шантаж, найближчим часом авіапарк українських ударних дронів може зрости до пів сотні одиниць. Та ще й український центр обслуговування "Байрактарів" починають будувати - вже в листопаді.
"Що стосується будівництва "Байрактар" в Україні, я вважаю, що цей проєкт уже відбувся. Була низка перешкод на шляху до його реалізації, але всі вони усунуті, і сьогодні ми з задоволенням відзначили, що є вже земельна ділянка, на якій буде збудовано завод", - сказав міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.
Планують, що на цьому заводі збиратимуть "Байрактари" нового покоління - з елементами штучного інтелекту. Вони самі обиратимуть цілі та визначатимуть ступінь загрози. На міжнародних ринках зброї за такими крилатими роботами - черга на роки вперед. Для України це шанс увійти до елітного клубу виробників високотехнологічних безпілотників, утратити який просто не маємо права. Це питання виживання - у війнах майбутнього.
Канцлер Олаф Шольц погодиться на додаткові поставки зброї в Україну на суму три мільярди євро до федеральних виборів лише в тому випадку, якщо вони фінансуватимуться шляхом призупинення боргового гальма, передають Патріоти України. «Допомога можлива ли...
Організаторам агентурної мережі російської спецслужби, яка шпигувала за локаціями Сил оборони та коригувала ворожі удари по Києву та Харківській області, оголосили підозри. Про це інформує пресцентр Служби безпеки України, передають Патріоти України. Т...