"Окупанти заздалегідь дізналися, що де розташоване й у які точки можна бити": Інженер із Запорізької АЕС розповів про критичне становище

На Запорізькій АЕС, захопленій російськими військовими, дуже тяжка ситуація: окупанти сховали там велику кількість техніки, а територію станції постійно обстрілюють. Зокрема, пошкоджено високовольтні лінії передач, а це прямий шлях до ядерної аварії – як у японській префектурі Фукусіма. Про те, що відбувається на ядерному об'єкті та які є загрози, в інтерв'ю "BBC News Україна" розповів один з інженерів ЗАЕС, передають Патріоти України.

Його ім'я не розкривається з метою безпеки. Як відомо, територія АЕС із 5 серпня постійно обстрілюється. Російські військові не беруть на себе відповідальність за це, звинувачуючи ЗСУ, проте місцеві жителі, як і персонал станції, підтверджують: від моменту "виходу" до моменту "прильоту" проходить не більше трьох секунд. "Кожен зі співробітників ЗАЕС це бачив та чув. І знає, звідки летить і куди", – наголосив співрозмовник журналістів.

Інженер розповів, що на території атомної електростанції ЗС РФ розмістили свої інженерні машини, "Урали", "Гради" з повністю завантаженим боєкомплектом тощо.

Більшу частину транспорту вони загнали під перехідні галереї, по яким персонал іде зі спецкорпусів до енергоблоків. Техніка також стоїть біля другого спецкорпусу.

“На території станції є майданчик, де зберігаються важкі металеві конструкції, такі як свіжі парогенератори. Так от, на ньому зараз розташовані російські артилерійські установки, які обстрілюють ЗАЕС, імітуючи "прильоти" з Нікополя", – повідомив українець. Він підкреслив, що бачив на власні очі, як росіяни ведуть такі обстріли.

Прикметно, що ЗС РФ поки що цілилися тільки в об'єкти, руйнація яких не стане критичною. Наприклад, ворог розбив азотно-кисневу станцію.

"З одного боку, втратити такий об'єкт – це катастрофа для станції. З іншого боку, цей об'єкт не дуже сильно впливає на коректну роботу енергоблоків", – пояснив співробітник ЗАЕС.

Він зазначив, що раніше представники Росатому вимагали в персоналу електростанції, щоби ті провели їм "екскурсії", надали карти. Тобто окупанти дізнавалися, що де розташоване й у які точки можна бити.

"Вони знають, куди стріляти, щоб було "боляче", але "не смертельно". Вони як вертухаї у СІЗО чи співробітники ФСБ: б'ють так, щоб синців не було, але ти запам'ятав назавжди", – сказав співробітник, який зберігає роботу атомного об'єкта.

Інженер зазначив, що найбільша й навіть критична загроза – це руйнування ліній електропередач. АЕС не може зупинити свою роботу просто так, адже ядерне паливо все одно вироблятиме енергію. Йому вкрай необхідне постійне охолодження (навіщо й потрібна електрика). Інакше паливо розширюватиметься і відбудеться масштабна ядерна катастрофа.

"Нам потрібно, щоб хоча б один енергоблок працював на будь-яку енергосистему. По-перше, це дасть нам шанс колись пустити інші енергоблоки. По-друге, це необхідно для попередження ядерної катастрофи", – пояснив експерт.

За його словами, окупанти можуть спеціально руйнувати високовольтні лінії, щоб відрізати ЗАЕС від енергосистеми України, а потім запропонувати свою допомогу.

"У чому полягатиме їхня "допомога"? Вони дадуть нам план "з'єднання" ЗАЕС з енергосистемою РФ через лінію ЗАЕС-Мелітополь-Джанкой", – уточнив працівник станції.

У разі "блекауту" Запорізької АЕС доведеться використовувати будь-яке доступне живлення зі сторони, щоб охолодити ядерне паливо. Воно, як сказав інженер, "завжди гаряче". Навіть якщо воно відпрацьоване, в ньому є елементи, що розпадаються, і тому завжди є енерговиділення.

"Якщо не відводити тепло від ядерного палива, воно перегрівається. Коли паливо перегрівається, воно розширюється, як і будь-який матеріал при нагріванні. ТВЕЛи, в яких воно розміщене, тріскаються. У воду й атмосферу виходить достатньо багато радіоактивних газів. Це той самий радіоактивний йод.

Крім газів, у воду потрапляють залишки відпрацьованого палива й купа радіоактивних ізотопів різних металів із дуже довгим періодом напіврозпаду", – розповів українець.

Він додав, що на Чорнобильську катастрофу це не дуже схоже – скоріше це те, що сталося на Фукусімі.

"На Фукусімі була катастрофа, тому що землетрус і цунамі зупинили можливість реактора охолоджуватися. В результаті стався паровий вибух в активній зоні, було зруйновано конфаймент, тобто герметична зона реактора. Радіоактивні речовини потрапили назовні.

Цей сценарій може повторитись на ЗАЕС: але причини – це не природне лихо. Це обстріли російської армії", – зазначив інженер.

Він наголосив, що персонал провів низку модернізацій, щоб постаратися не допустити фукусімський сценарій на ЗАЕС. Однак зараз на станції працює лише 1/10 від звичайної кількості співробітників.

"Це не ковбасний цех. Це ядерний об'єкт. Те, що російська армія тут виробляє, – це ядерний тероризм. Те, в якому стані тут персонал, – за межами допустимого", – сказав він.

Премії, відпустки та зарплати: Журналісти зʼясували, як Росія вербує кубинців на війну проти України

понеділок, 2 жовтень 2023, 4:15

Росія займалась вербуванням кубинців, заманюючи їх зарплатою та іншим привілеями на війну проти України. Про це інформує Reuters, передають Патріоти України. За даними видання кубинцям обіцяли заробітну плату приблизно 200 000 рублів, що дорівнює прибл...

Дехто тепер вимагає його відставки: Конгресмен США ввімкнув пожежну сигналізацію під час голосування за тимчасовий бюджет

неділя, 1 жовтень 2023, 23:43

Представник Демократичної партії США Джамал Боумен ввімкнув пожежну сигналізацію в Капітолії, коли парламентарі намагалася затримати голосування за тимчасовий бюджет США. Це призвело до евакуації, після чого поліція розпочала розслідування. Про це пові...