Платитимуть чи ні? Українцям можуть перестати виплачувати пенсії. Пенсійний фонд вже позичає гроші, - ексвіцепрем’єр Розенко

Катастрофічне зростання дефіциту бюджету Пенсійного фонду може привести до припинення виплат пенсій.

Павло РозенкоПенсійна реформа 2017 року внесла суттєві корективи в життя майбутніх пенсіонерів. Змінились вимоги до страхового стажу, необхідного для оформлення пенсій, який суттєво збільшився, повідомляють Патріоти України. У зв'язку з чим велика кількість українців у майбутньому зможе розраховувати лише на виплату від держави соціальної допомоги, яка становить приблизно 1700 гривень. Власне, навіть 82,7% тих, хто має солідний трудовий стаж, сьогодні отримують до 4 тисяч гривень, що фактично менше прожиткового мінімуму. І це при тому, що дефіцит Пенсійного фонду лише зростає.

Чи не спровокує зростання дефіциту Пенсійного фонду призупинення виплат, в ексклюзивному інтерв'ю «ФАКТАМ» розповів колишній віцепрем'єр-міністр Кабінету міністрів України Павло Розенко.

«Сьогодні ми маємо катастрофічне зростання дефіциту бюджету Пенсійного фонду»

— Пенсію менш як 2 тисячі гривень в Україні отримують 1,8 млн осіб. Насправді вижити за ці гроші майже неможливо. Запровадження загальнообов'язкового рівня накопичувальної системи виправить ситуацію?

— Треба чесно говорити людям про параметри загальнообов'язкової накопичувальної системи та коли вона почне діяти. Дуже прикро, що наразі розганяються невиправдані очікування від упровадження другого рівня системи. Необхідно чітко говорити — введення загальнообов'язкової накопичувальної системи частково вирішить питання підвищення пенсій лише майбутнім категоріям пенсіонерів. А саме тим, кому сьогодні виповнилось 40 років і молодших. Нинішнім категоріям пенсіонерів, а також людям старше 40 років — нічого не додасться. Ця реформа на них не впливатиме.

— Чи аж так потрібно впроваджувати другий обов'язковий рівень?

— У майбутньому, через років 20, він дасть можливість наступним категоріям пенсіонерів, які братимуть участь уже в накопичувальній системі, отримувати виплати із трьох рівнів. Йдеться про солідарну систему, яка діє сьогодні, накопичувальну пенсійну систему і недержавні пенсійні фонди. Тобто люди, які почнуть сьогодні відраховувати гроші в накопичувальну систему, через 20 років матимуть трошки вищі пенсії, ніж у тих, хто сьогодні виходить на заслужений відпочинок, або старших 40 років.

«Нинішнім пенсіонерам гроші виплачуватимуть вчасно і в повному обсязі, а от що буде далі — побачимо»

— Погодьтесь, сьогоднішні пенсіонери повинні мати гроші, щоб купити їжу та ліки. Чи є можливість збільшити виплати бодай тим, хто отримує найменше?

— Пенсія — похідна від економічного стану держави. Коли не працює економіка і відбувається її тотальний обвал, говорити, що у влади є ресурс для підняття пенсій, не можна. Варто зауважити, обвал економіки почався раніше за пандемію. З кінця 2019 року ми вже почали спостерігати, як стартувало економічне падіння, і в пандемію Україна входила економічно слабкою. Сьогодні ми маємо катастрофічне зростання дефіциту бюджету пенсійного фонду. Раніше його розмір коливався у межах 150 мільярдів гривень, з 2020 року ця цифра збільшилась до 200. За пів року дефіцит бюджету Пенсійного фонду зріс приблизно на 35%. Такого різкого збільшення дефіциту ніколи не було!

— Які наслідки для пенсіонерів матиме зростання дефіциту Пенсійного фонду?

— В уряду навіть немає коштів для виплат за зобов'язаннями, тобто пенсій, зафіксованих чинним законодавством. Як наслідок, розраховувати на зростання пенсій не доводиться у найближчій перспективі.

— Щодо неможливості підвищувати розмір пенсій зрозуміло. Але чи будуть їх взагалі виплачувати?

— Думаю, уряд не допустить затримки виплат. Сьогодні дефіцит ще більше зростає, вони виходять за межі затвердженого бюджету. Враховуючи таку ситуацію, Пенсійний фонд бере додаткові, так би мовити, позики у державного казначейства. Лише цьогоріч їх було взято на 12 мільярдів гривень. Загальна кількість боргу Пенсійного фонду перед казначейством — понад 70 мільярдів гривень. Такої ситуації не було навіть у 2014−2015 роках, в часи серйозного економічного падіння та активних військових дій з Росією. Тобто тоді, коли наша економіка з об'єктивних причин впала й відбувались коливання цін на споживчі товари, інфляція тощо. Тоді Пенсійний фонд не звертався до казначейства за позиками.

Нинішнім пенсіонерам гроші виплачуватимуть вчасно і в повному обсязі. А от що буде далі — побачимо. Щоправда, соціальні програми, зафіксовані законодавством, зокрема індексації, перерахунок пенсій, відтягуються в часі. Так, збільшення виплат людям, старшим 75 років перенесено з початку 2021 року на жовтень. Тобто на 10 місяців затримується запровадження цієї ініціативи.

— Як ми знаємо, усі борги потрібно віддавати, тож і ці 70 мільярдів гривень також.

— Є дві категорії. Перша — дефіцит бюджету Пенсійного фонду, який покривається коштом бюджету України. Це плановий показник і безповоротна допомога. А позики, які беруться у казначейства, безумовно, треба буде повертати. На жаль, ця сума зростає з кожним місяцем. Це призведе до повного колапсу Пенсійного фонду і пенсійної системи. Адже економіка не дає сьогодні належних надходжень до фонду, і, чесно кажучи, жодних позитивних прогнозів наразі не бачу.

У продовженні ексклюзивного інтерв'ю, яке вийде незабаром, читайте про те, чому українці відмовляються офіційно працевлаштовуватись, чи варто повертати держпенсії та переглядати захмарні виплати суддям, а також на яку пенсію розраховує сам Павло Розенко.

Джерело: ФАКТИ.ua

Відповідь Х**лу не забаралась: У Міноборони Британії заявили, що їх флоту "не завадять" ходити біля берегів Криму

четвер, 24 червень 2021, 14:39

Міністр оборони Великобританії Бен Уоллес заявив, що флоту країни "не завадять" ходити біля берегів анексованого Росією Криму. Він підкреслив, що королівський флот завжди буде дотримуватися міжнародного морського права. Про це глава Міноборони королівс...

З архіву ПУ. "Эти два заплывших Ален Делона тебя - женщину - превратили в бабу и обсуждают как кобылу", - Давиденко про скандал з "слугами"

четвер, 24 червень 2021, 14:00

"Корабельная Сосна. Ты - женщина. Ты - депутат. Ты - член Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики. Ты - глава підкомітету з питань тарифного та нетарифного регулювання. Где твое достоинство?" - пише у своєму блозі Олекс...