Полювання на вбивць: Христо Грозєв пояснив, як знайшли імена російських інженерів, які наводять ракети на Україну

Керівник Bellingcat Христо Грозєв в інтерв'ю Радіо НВ пояснив, як знайшли імена інженерів, які наводять ракети на Україну, передають Патріоти України.

За його словами, спочатку розслідувачі спробували з’ясувати, чи можна просто забити координати цілі в ракети, але виявилося, що це неможливо, і люди, які програмують ракету, мають симулювати весь її політ, ніби це якась комп’ютерна гра.

«Тому ми почали шукати цих людей, розуміючи, що їхня роль у цій війні дуже важлива, і що, можливо, вони будуть рано чи пізно причетні до воєнних злочинів, як швидше за все зараз і виявилося», — пояснив Грозєв. Пошуки розслідувачі розпочали серед випускників інститутів, які займаються космічними та стратегічними ракетами.

«Таких ось академій дві в Росії, поряд з Москвою і поряд з Петербургом. Ми почали перевіряти сотні та тисячі цих випускників, чим вони зараз займаються. І в багатьох таких російських телеграм-ботах ми змогли знайти, що дехто з них працює у цьому обчислювальному центрі, і при цьому всі зареєстровані на адресу Знам’янка, 9. Це генеральний штаб російської армії», — розповів керівник Bellingcat.

За його словами, публічно говорилося, що в цьому центрі обчислюються пенсії всіх російських військових. «Стали глибше і глибше займатися ними, знайшли шефа цієї організації, придбали його білінг, його телефонні номери. У його білінгу ми побачили, що він отримує дзвінки від певного номера практично завжди, коли є великі прильоти ракет саме з цих високоточних стратегічних ракет в Україну. Але це ми зробили шляхом просто корелювання його дзвінків у відомих нам моментах прильотів», — розповів Грозєв.

В результаті вдалося «вирахувати всіх цих співробітників, молодих досить інженерів, які спілкувалися з ним саме в ті моменти, в які через кілька годин або наступного ранку були вильоти цих ракет», пояснив керівник Bellingcat. За його словами, розслідувачі насамперед звертали увагу на переговори ночами чи в неділю та прив’язували до прильотів саме їх.

24 жовтня стало відомо, що розслідувачі Bellingcat, The Insider та Der Spiegel встановили особи росіян, які наводять високоточні ракети на цивільні об'єкти в Україні і причетні до масових вбивств українських мирних жителів.

Журналісти з’ясували, що за наведення ракет відповідає секретний підрозділ у складі Головного обчислювального центру російських збройних сил. У росЗМІ ГОЦ згадують рідко, а військові видання стверджують, що він займається «IT-послугами» та «автоматизацією» армії країни-агресора.

Метадані телефонних дзвінків начальника центру генерал-майора Роберта Баранова показали, що щоразу перед запуском окупантами крилатих ракет з 24 лютого до кінця квітня 2022 року йому надходили дзвінки з одного номера — за даними журналістів, він належить полковнику Ігорю Багнюку. Багнюк — за інформацією журналістів, це прямий командир підрозділу, який займається наведенням ракет. Він, у свою чергу, регулярно спілкується з більше ніж 20 військовими інженерами та IT-фахівцями з ГОЦ. Серед навідників — як люди, які служили в армії чи флоті, так і колишні цивільні, найчастіше пов’язані з IT-професіями.

"Оцінив жарт": Токаєв висміяв заяву Лукашенка про приєднання Казахстану до "Союзної держави" заради ядерної зброї

понеділок, 29 травень 2023, 15:26

Президент Казахстану Касим-Жормарт Токаєв іронічно відповів на пропозицію самопроголошеного президента Білорусі Лукашенка щодо вступу його країни до "Союзної держави" та отримання ядерної зброї. Він наголосив, що "оцінив жарт". Відео з Токаєвим опублі...

"Це підстава": Експерт пояснив, які небезпеки приховує "ізраїльський сценарій" для України

понеділок, 29 травень 2023, 13:45

Захід розглядає ймовірність надати Україні гарантії безпеки замість членства в НАТО. За основу можуть взяти "ізраїльський сценарій". Проте він має низку конкретних недоліків, з якими Україна не зможе погодитись. Про це "24 каналу" розповів Микола Давид...