Режим Орбана зробив черговий недружній крок: Угорщина лобіюватиме вступ Грузії та Молдови до ЄС, а України - ні. Названо причину

Під час головування в ЄС Угорщина лобіюватиме вступ Грузії та Молдови, але не України. Угорщина пояснює це тим, що є країни, які краще підготувались, та небажанням принести військовий конфлікт до ЄС. Чи справді інші країни готові до вступу краще, ніж Україна, чи у позиції Угорщини є інше пояснення?

Чому Угорщина проти вступу України до ЄС

Головування Угорщини в ЄС буде найбільш сприятливим для розширення ЄС. Про це заявив міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто. Нагадаємо, з 1 липня Угорщина головуватиме в Раді ЄС на ротаційній основі.

За словами Сіярто, переговори про вступ будуть зосереджені на “реальних показниках” країн-кандидатів, а не на “підкоренні політичному тиску”.

“Ми не дозволимо, щоб процес вступу одних країн штучно пов'язувався з процесом вступу інших. Ми не дозволимо, щоб процес вступу будь-якої з кращих країн став заручником процесу вступу країн, які пасуть задніх”,- заявив глава угорської дипломатії.

Він вважає, що з Україною в ЄС прийде військовий конфлікт.

“Не варто вести переговори про вступ із країною-кандидатом, яка перебуває у стані війни”, - сказав він та попередив, що ЄС не повинен “імпортувати військовий конфлікт”.

На його думку, розширення має бути спрямоване на збільшення стабільності та мирного прогресу за межами нинішньої території ЄС, а не на принесення загрози війни всередину європейського блоку.

Крім того, Угорщина не проти вступу й інших країн до ЄС та взагалі не має нічого проти політики розширення, як такої.

Сіярто зазначив, що угорське головування в Раді ЄС хотіло б допомогти Сербії відкрити нові розділи переговорів, Чорногорії - закрити більше розділів, а Боснії, Грузії та Молдові - розпочати переговори про вступ до ЄС.

“ЄС потребує нових країн-членів, які можуть принести такий необхідний імпульс і процвітання, як країни Західних Балкан, Грузія чи Молдова”, - наголосив глава угорської дипломатії.

Щодо процесу вступу України до ЄС, Сіярто нагадав, що наступний етап - створення переговорної бази - вимагає одностайних рішень.

В цілому, антиукраїнська позиція Угорщини є послідовною та добре продуманою.

Трохи раніше глава угорського МЗС заявляв, що позиція Угорщини щодо вступу України до ЄС є продуманою та обґрунтованою.

“У ній немає жодного шантажу чи навіть гри. Ми категорично відмовляємося змішувати речі, які не мають жодного стосунку”, - казав він.

За його словами, ані угорський народ, ані угорський парламент, ані угорський уряд досі не бачать користі для Європи від “поспішного вступу України в ЄС”.

“Україна просто надто далека від того, щоб бути придатною для вступу чи навіть переговорів про це, тому було б більш своєчасним спочатку розвивати стратегічне партнерство”,– сказав він.

За його словами, Угорщина не змінить свою позицію “під будь-яким тиском”.

Чи насправді інші країни краще готові?

Водночас теза глави угорської дипломатії про те, що Україна гірше за інших готова до вступу не відповідає дійсності. Насправді готовність нашої країни наразі навіть краща, ніж в Грузії та Молдови.

Рік тому Брюссель виставив свої оцінки Україні, Молдові та Грузії за готовність держав до переговорів про вступ до ЄС. Відмінниць немає, а хорошистка лише одна і це Україна.

Головний висновок ЄС: із трьох держав лише Україна отримала оцінку “добре” за кількома пунктами. Молдова та Грузія за усіма статтями перебувають на ранніх стадіях підготовки, підготовлені “деякою мірою” або середньо. Вища оцінка “просунута стадія підготовки” у цих документах не поставлена жодній із країн щодо жодного з розглянутих пунктів.

Щодо Балканських країн, які теж досі не в ЄС, то їх прогрес кращий, але й часу для підготовки в них було значно більше. З балканських країн кандидатами на вступ до ЄС є Албанія, Македонія, Сербія і Чорногорія. З Сербією йдуть переговори про вступ з 2014 р., а з Чорногорією з 2012 р. Боснія і Герцеговина чекає надання їй статусу кандидата з лютого 2016 р.

Албанія, Боснія, Косово, Македонія, Чорногорія та Сербія, які сподіваються вступити в ЄС, в останні роки відчували, що їхні шанси щодо членства зменшуються, оскільки політики блоку, які зіткнулися зі зростанням євроскептицизму, кризою в єврозоні 2009-2013 рр., процесом Brexit, здавалося, втратили інтерес до них.

Однак, зростання російського впливу, міграційної кризи в регіоні та прагнення ЄС зміцнити європейську інтеграцію після Brexit надає Балканам нові можливості.

Нещодавно глава Європейської комісії Жан-Клод Юнкер заявив, що членами ЄС у 2025 р. можуть стати усі шість балканських країн.

6 лютого Єврокомісія схвалила довгоочікувану стратегію щодо Західних Балкан, спрямовану на те, щоб надати нового імпульсу інтеграції в ЄС і прискорити домашню роботу, яку повинні виконати шість країн для вступу в блок.

Чому Угорщина хоче підтримати інші країни?

В Україні вважають, що Угорщина хоче вступу Грузії в ЄС через її невиразну позицію щодо України. Ця країна не підтримує антиросійські санкції, але допомагає в гуманітарній сфері. І це намагання всидіти на двох стільцях продовжуватиметься і далі.

“Коли справа стосується нашої політики щодо санкцій, у нас дуже чітка позиція. Ми не вводимо санкції, і з цього приводу у нас є дуже вагомі аргументи. Водночас Грузію не використовують для обходу санкцій”,– сказав новий прем'єр-міністр країни Іраклій Кобахідзе.

Разом з тим, глава грузинського уряду пообіцяв допомагати Україні в політичній та гуманітарній сферах.

Щодо підтримки Сербії, то вона відома своїми проросійськими настроями. Є й інші країни, типу проєвропейської Молдови, але й вона не надто рішуча у підтримці України через побоювання агресії з боку РФ щодо неї. Тож Угорщині просто вигідно, аби ЄС розширявся за рахунок країн або зовсім нелояльних до України, або не надто в цьому плані активних.

Позиція Єврокомісії

Попри заяви Угорщини в Єврокомісії дотримуються зовсім інших поглядів щодо крокування України до ЄС. Так, президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн переконана, що рамкові умови для переговорів з Україною про вступ будуть готові на початку літа.


Окупанти атакували дроном швидку на Харківщині

субота, 13 квітень 2024, 15:39

Російська окупаційна армія у суботу, 13 квітня, атакувала безпілотником автівку швидкої допомоги у Харківській області, внаслідок чого постраждав водій бригади. Про це повідомив очільник Харківської ОВА Олег Синєгубов, передають Патріоти України. За йо...

"Я знав, на що йшов": Очільник Херсонської ОВА прокоментував замах на своє життя

субота, 13 квітень 2024, 15:16

Очільник Херсонської обласної військової адміністрації Олександр Прокудін підтвердив інформацію СБУ про те, що на нього готували замах. Про це він повідомив у відео, опублікованому в офіційному Телеграм-каналі, передають Патріоти України. "Так, це дійс...