У 2022 році російський фрегат "Адмірал Головко" стане першим носієм гіперзвукових крилатих ракет "Циркон", призначених для ураження кораблів противника, а також наземної прибережної інфраструктури, передають Патріоти України.
Розробка ракети "Циркон" ведеться з 2011 року, а льотні випробування боєприпасу проводяться з 2015-го. Ракета буде використовуватися для ураження надводних кораблів противника, оснащених системами протиповітряної та протиракетної оборони.
Перші випробування ракети "Циркон" пусками по мішені, розташованої на березі, відбулися в січні 2020 року. Боєприпас запустили з фрегата "Адмірал Горшков" і він вразив берегову мішень на відстані 500 кілометрів.
І хоч технічні подробиці про перспективну гіперзвукову ракету поки не розкриваються, фахівці припускають, що "Циркон" – це двоступенева ракета. Перша ступінь обладнана твердопаливним ракетним двигуном, а друга – прямоточним повітряно-реактивним.
Дальність польоту боєприпасів може складати до 600 кілометрів. При цьому ракета здатна розвивати швидкість до 9 Мах. Середня швидкість польоту ракети на випробуваннях становила 1,6 км/с., а максимальна висота польоту – 28 тисяч метрів. На подолання 450 кілометрів у ракети пішло близько 4,5 хвилини.
Росіяни не приховують, що завершити державні випробування "Циркон" планується у 2021 році, а прийняти ракету на озброєння – вже у 2022-му.
Враховуючи те, що Росія зараз перебуває у стані війни з Україною, націлені ракети "Циркон" будуть, в першу чергу, на українські військові об'єкти.
Передусім це стосується нашого й без того мізерного флоту – ракетних катерів, корветів і фрегатів Військово-морські сили України досі не мають, а вже через рік Росія буде готова їх топити.
Також об'єктами ураження "Циркону" можуть стати українські військові бази, розташовані на відстані до 200-300 км від берегової лінії. Насамперед це бази ВМС України в Одесі, Очакові і Южному, частина з яких створюється силами західних союзників.
Також під прицілом буде й найбільший державний випробувальний полігон Збройних сил України "Ягорлик", розташований на Чорноморському узбережжі Херсонської області. Ну і про Азовське море забувати не слід. У нас там будується військово-морська база у Бердянську.
Також своїми гіперзвуковими ракетами Росія може полювати і на об'єкти берегової оборони, розташовані уздовж узбережжя Чорного та Азовського морів. Причому, як стаціонарні, так і рухомі. Зокрема, береговий ракетний комплекс "Нептун", на який покладається мало не вся надія при ймовірному нападі з моря.
Простіше кажучи, маючи на озброєнні такі ракети, як "Циркон", росіяни можуть планувати знищення української оборонної берегової інфраструктури з подальшою висадкою власного десанту.
Плануючи заходи протидії "Циркону", Україна повинна діяти у двох напрямках: перехоплення вже запущених ракет і знищення кораблів, які будуть озброєні цими ракетами.
- Топити кораблі
В контексті знищення кораблів у нас варіантів мало. Точніше, він лише один – ракетний комплекс "Нептун".
Ракета "Нептун" – це унікальна українська розробка, яка призначена для знищення кораблів водотоннажністю до 5 000 тонн, і має бойову частину масою у 150 кг. Тобто, вона здатна знищувати крейсери, ескадрені міноносці, фрегати, корвети, десантні та великі десантні і транспортні кораблі. Ракета має дозвукову швидкість (900 км/год), здійснює політ на надмалих висотах (10-15 м. під час крейсерського польоту і 5 м. при заході на ціль) і може маневрувати під час польоту.
Але!
Номінальна дальність польоту ракети "Нептун" – до 280 км (у інших ракет, які є на озброєнні ЗСУ, вона ще менша), тому з берега російські кораблі, озброєні "Цирконами", будуть недосяжні (декларована дальність польоту ракети "Циркон" 500 км). Залишається лише вода і повітря.
Якщо говорити про морську версію "Нептуна", то він планувався на кораблі вітчизняних проектів "Лань" та "Корвет", однак досі жодного з них не було спущено на воду і до кінця 2022 року не буде. Обидва проекти з подачі чинної української влади заморожені, натомість зроблена ставка на імпортні аналоги – турецький корвет Ada, який вже будується. І британський фрегат Type 31, про який тільки точаться розмови.
Тому найбільш реальним видається варіант використання ракет "Нептун" з повітря – в українських реаліях це можливо з борту бомбардувальників Су-24М, які на озброєнні ВПС ЗСУ.
Реактивний бомбардувальник Су-24 – це радянський надзвуковий фронтовий бомбардувальник з крилом змінної стрілоподібності, призначений для завдання ракетно-бомбових ударів у простих та складних метеоумовах, вдень та вночі, зокрема на малих висотах з прицільним враженням наземних і надводних цілей.
Бойові якості літака дозволяють застосування новітньої зброї – керованих ракет із лазерними та телевізійними головками самонаведення. Модифікований до версії Су-24М, літак додатково може мати на озброєнні від двох до шести керованих ракет із лазерними та телевізійними головками самонаведення – в залежності від їх маси і габаритів.
За інформацією з відкритих джерел, сьогодні ВПС ЗСУ мають на бойовому чергуванні сумарно близько 20 одиниць бомбардувальників Су-24 і Су-24М, які були отримані ще "у спадок" після розвалу СРСР. Тобто, це літаки виробництва середини 1980-х років. При прогнозованому віці служби в 40 років сипатися ці бойові машини почнуть вже в 2025 році.
Тобто, з одного боку рішення "заточувати" ракети "Нептун" під Су-24М виглядає нелогічним, а з іншого боку – альтернативних варіантів ВПС ЗСУ станом на сьогодні не мають, тому що досі навіть не прийняте принципове рішення про те, які бойові літаки замінять радянський хлам після закінчення терміну його експлуатації.
- Знищувати ракети
Що стосується перехоплення вже випущених ракет "Циркон", то тут мають своє слово сказати засоби протиповітряної оборони.
В силу географічного положення і стратегічного значення, Україна успадкувала від СРСР чи не найкращу систему ППО у Європі того часу і не розбазарила її до початку війни на Донбасі.
Станом на початок російської агресії від атак з неба Україну захищали (і продовжують це робити до сьогодні) зенітні ракетні системи і комплекси двох типів: самохідні ЗРК середньої дальності С-300ПС і "Бук-М1 сумарною чисельністю близько півсотні дивізіонів. Обидва ЗРК можуть знищувати цілі противника на відстанях до 75 км і 32 км, і висотах до 27 км і 22 км відповідно.
Всепогодна мобільна зенітна ракетна система середньої дальності С-300 була створена в 1980-ті роки для захисту найважливіших адміністративних, промислових і військових об'єктів від засобів повітряного нападу противника, в тому числі – від ударів крилатими ракетами і балістичними оперативно-тактичними ракетами.
Конкретно на території УРСР з 1985 року були дислоковані самохідні зенітно-ракетні комплекси С-300ПС – найсучасніші системи у радянській протиповітряній парасольці. Комплекс має рекордно короткий і найкращий у своєму класі час розгортання – 5 хвилин (майже стільки ж, скільки летітиме ракета "Циркон").
Окрім цього у 2018 році було прийняте рішення істотно посилити кількісний склад вітчизняних засобів ППО шляхом повернення раніше списаних зенітно-ракетних комплексів зі складів зберігання. Мова йде про ті ЗРК, які були виведені з бойового складу до 2013 року рішенням тодішнього міністра оборони України росіянина Павла Лебедєва. Це три ЗРК малої дальності: самохідні "Куб" і "Тор", а також стаціонарний С-125.
Таким чином можна зробити висновок, що за великим рахунком тут і зараз Україна не готова до стримування російської армії, озброєної гіперзвуковими крилатими ракетами "Циркон", а може лише збивати вже випущені ракети.
Разом з тим, у нас є певні напрацювання, при швидкій реалізації яких ми можемо суттєво підтягнути наш протиракетний "щит". Але час у цьому питання грає не на користь України.
Речник Державної прикордонної служби України Андрій Демченко прокоментував інформацію щодо того, що підрозділ російського ГРУ нібито отримав доступ до камер відеоспостереження на українському кордоні. Запевнив, що українські інформаційні системи, до як...
Росія розширює свій ядерний арсенал, розробляючи або модернізуючи ракети класу "повітря-повітря" з ядерними бойовими частинами. Про це повідомляє Defense Express із посиланням на дані американської розвідки, передають Патріоти України з посиланням на. ...