Російський міністр оборони Сергій Шойгу напередодні обдзвонив аж чотирьох своїх колег із Франції, Британії, США та Туреччини, щоб попередити - буцімто Україна готується застосувати "брудну бомбу". Нічого, крім здивування і недовіри, такі заяви на Заході не викликали, але у подібної поведінки росіян є одна особливість - вони намагаються звалити на ЗСУ те, що планують зробити самі, передають Патріоти України.
Що таке "брудна бомба"
"Брудною бомбою" називають суміш вибухових речових, наприклад, динаміту з радіоактивним порошком чи гранулами. Під час вибуху ця начинка розноситься довкола епіцентру, залишаючи радіаційне забруднення.
Така бомба не є одним із видів ядерної зброї. Ядерний вибух відбувається за рахунок розщеплення атомів під час неконтрольованої ланцюгової ядерної реакції поділу. У цей момент виділяється величезна кількість енергії, а також виникає ударна хвиля. Характерною ознакою ядерного вибуху є грибоподібна хмара, яка виникає на його місці. Під час вибуху "брудної бомби" вона не формується. Натомість у навколишнє середовище викидаються радіоактивний пил, дим чи інші матеріали, які, крім фізичних руйнувань, спричиняють також радіоактивне зараження.
Потужності "брудної бомби", як правило, недостатньо, щоб спричинити у постраждалих променеву хворобу – хіба у тих людей, котрі перебувають практично в самому епіцентрі. Але вдихання часток пилу чи диму від неї призводить до радіаційного зараження організму й може зумовити серйозні відкладені наслідки. Розпізнати, чи є цей пил і дим радіоактивним, неможливо, адже випромінювання не має запаху чи смаку та не визначається людськими органами чуттів.
"Брудна бомба": який радіус ураження
Чіткого розуміння, яким може бути радіус ураження "брудної бомби", немає – він залежить від великої кількості чинників, стверджує видання How Stuff Works. Наприклад, від типу основної вибухівки та її потужності. До того ж, на поширення забруднення здатні впливати природні сили, такі як вітер. Якщо у момент вибуху будуть сильні його пориви, радіус ураження значно зростає. Також забруднювальні елементи, що потрапляють у водойми, розносяться за їхньою течією. Тож у разі вибуху "брудної бомби" необхідно дотримуватись усіх заходів безпеки та стежити за офіційними оголошеннями – влада має повідомити про виміряний фактичний радіус ураження та відповідні рятувальні роботи.
Багато фахівців погоджуються, що чи не найголовнішим "ураженням", яке спричиняє "брудна бомба", є паніка, котру може спровокувати не тільки її застосування, але й загроза сама по собі. Власне, тому її і вважають озброєнням терористів, чиє завдання – залякати й посіяти хаос. Насправді радіаційний вплив вона справляє порівняно незначний – і захиститись від наслідків можна ефективно. Але саме слово "радіація" змушує людей ціпеніти.
Наслідки вибуху "брудної бомби"
Основні наслідки застосування цього виду зброї – це руйнування від дії традиційної вибухівки та радіаційне зараження, яке зумовлює начинка "брудної бомби". При цьому зараження не є критичним і йому можна запобігти. Англомовна "Вікіпедія" порівнює його вплив із впливом п’яти викурених пачок сигарет, а страх перед цим типом зброї називає дещо ірраціональним.
Окрім того, місцевості, де стався вибух, може знадобитись дорога й тривала процедура очищення – знесення сильно забруднених будівель, вивіз зараженого ґрунту, дезактивація поверхонь, на яких осів радіоактивний пил. Тобто підірвана в міських умовах "брудна бомба" має значний економічний вплив. Часом навіть більший, ніж вплив на здоров’я постраждалих.
Як захиститися від "брудної бомби"
Якщо коротко, головне після вибуху "брудної бомби" – це захистити органи дихання від потрапляння туди радіоактивних часток. Також CDC розробив рекомендації для різних умов, в яких може опинитись людина під час вибуху.
Якщо ви перебуваєте на вулиці близько до епіцентру:
Якщо вибух застав вас у приміщенні недалеко від епіцентру:
Якщо під час вибуху ви були у машині:
Що робити з дітьми та іншими членами родини:
Як захистити домашніх тварин:
Чи потрібно пити йодид калію після вибуху "брудної бомби"?
Завдання таблеток йодиду калію – захистити щитоподібну залозу від накопичення у ній радіоактивних ізотопів йоду. Жодної іншої функції у цього препарату нема. Оскільки безпосередньо у момент вибуху неможливо дізнатись, чи використовувався у "брудній бомбі" радіоактивний йод, прийом препарату може навіть нашкодити. Тому орієнтуватись тут варто лише на офіційні повідомлення уповноважених державних посадовців.
Як убезпечити запаси води та їжі?
Оскільки небезпеку під час вибуху "брудної бомби" становить саме пил, будь-яка герметично упакована їжа чи вода залишаються від неї захищеними. Варто буде лише помити з милом упаковку перед тим, як відкрити її. Якщо ж запаси зберігались у відкритому вигляді й на них потрапило забруднення, такі харчі доведеться викинути.
Зміни в управлінських підходах в армії, зазначені у Плані внутрішньої стійкості України, передбачають зокрема зменшення бюрократії у війську. Про це президент Володимир Зеленський сказав під час виступу на ІІІ Міжнародної конференції з продовольчої без...
Заступник голови Ради безпеки РФ Дмитро Медведєв, який раніше неодноразово погрожував Заходу ядерною зброєю, несподівано змінив риторику. В інтерв'ю телеканалу Al Arabiya він заявив, що Росія не хоче розпочинати ядерну війну, інформують Патріоти Україн...