"Шахеди" зі Starlink стали небезпечнішими: Експерт попередив про нову загрозу

Попри те, що за останні три місяці кількість дронів-камікадзе "Шахед", які Росія запускає по Україні, скоротилася, самі безпілотники стають значно технологічнішими. Росіяни роблять ставку не на масовість, а на якість, і ця тенденція збережеться надалі, передають Патріоти України.

Про це в інтерв’ю УНІАН заявив експерт з авіації, провідний науковий співробітник Державного музею авіації Валерій Романенко. За його словами, особливу загрозу становлять «Шахеди», оснащені системою супутникового зв’язку Starlink.

Такі дрони отримують значно вищу точність ураження, адже здатні майже миттєво передавати інформацію через супутники безпосередньо операторам. Це дає змогу коригувати удари в режимі реального часу.

Романенко зазначає, що бойова частина «Шахеда» зі Starlink, імовірно, становитиме не менше 50 кг, адже більшу вагу дрон просто не зможе нести. Водночас навіть із таким зарядом втрати можуть бути відчутними, особливо якщо не прикривати важливі об’єкти та переміщення техніки додатковими засобами ППО, зокрема зенітними установками типу «Гепард».

Експерт уточнює: хоча загальна кількість «Шахедів» зменшується приблизно на сотню щомісяця, Росія паралельно нарощує виробництво вдосконалених версій. За його оцінками, БпЛА зі Starlink окупанти зможуть виготовляти до 100 одиниць на місяць.

Загроза для ППО і що робити

Використання таких дронів підвищує небезпеку для України, зокрема через їхню здатність працювати проти засобів протиповітряної оборони. За словами Романенка, тактика захисту має постійно вдосконалюватися, а гелікоптери та дорога бойова техніка не повинні залишатися без прикриття, особливо на прифронтових і оперативних аеродромах.

Складні зенітні комплекси, на його думку, необхідно додатково прикривати артилерійськими системами та зенітними установками ближньої дії.

Що відомо про «Шахеди» зі Starlink

Про використання Росією Starlink у дронах для розвідки та ударів по Україні стало відомо ще на початку грудня 2025 року. Тоді український фахівець з радіотехнологій Сергій «Флеш» Бескрестнов повідомив, що ворог застосовує цю технологію для повітряної розвідки об’єктів.

Ще у вересні 2024 року аналітики Defense Express попереджали, що «Шахеди» можуть отримати Starlink для зворотного зв’язку необмеженої дальності, що суттєво посилює їхні розвідувальні та ударні можливості.

Після 52 місяців окупації: Ворог тікає з Кінбурнської коси. Над півостровом замайорів прапор України (відео)

четвер, 25 червень 2026, 14:32

Внаслідок потужного вогневого ураження Сили оборони Півдня змусили окупантів відступити із займаних позицій. У Регіональному управлінні Сил територіальної оборони "Південь" ЗС України повідомили, що на Кінбурнській косі піднято український прапор, пер...

Смерть "Шахедам": У Латвії лише за рік збудували завод з виробництва ракет ППО Mark I

четвер, 25 червень 2026, 14:18

У Ризі відкрили завод з виробництва зенітних ракет компанії Frankenburg Technologies, передають Патріоти України. На заводі виготовлятимать протидронові ракети Mark I, розповіли у компанії. Ризький завод складатиме електроніку ракет та бойові частини. ...