"Чому він відбувся і на які його нюанси варто звернути увагу?" - пише у своєму блозі політолог Володимрр Фесенко, передають Патріоти України.
"Першого серпня відбувся великий обмін ув’язненими між РФ і Заходом. Хоча в обміні були задіяні росіяни, які відбували покарання в різних західних країнах, насправді це в першу чергу був обмін між США і Росією. Саме США були ініціаторами переговорів про цей обмін. Але Росія в рамках цього обміну хотіла отримати тих своїх «бійців секретного фронту», які відбували покарання в різних європейських країнах, і правові міждержавні протиріччя гальмували домовленості про обмін. Тому довелося робити цей обмін багатостороннім.
Цей великий за масштабами обмін, в якому були задіяні 26 ув’язнених з 7 різних країни, став безпрецедентним з часів Холодної війни. І це породило хвилю конспірологічних припущень про якісь залаштункові домовленості між США і РФ, які не обмежуються обміном ув’язнених, а стосуються зокрема і припинення війни між Росією і Україною. С конспірологією і конспірологами нема сенсу сперечатися мовою раціональних аргументів. Тому просто сформулюю свій прогноз — жодних мирних переговорів, а тим більше припинення війни між Росією і Україною в найближчі місяці не відбудеться. Перші спроби (саме лише спроби) розпочати відповідні мирні переговори, або хоча б домовитись про те в якому форматі, і з яким порядком денним вони можуть відбутися, слід чекати не раніше завершення президентських виборів в США.
А зараз про сам обмін. Чому він відбувся? І на які його нюанси варто звернути увагу?
Всі обговорюють традиційну конспірологічну тему — чому цей обмін відбувся саме зараз? І якось забувають про дуже важливу деталь — переговори про цей обмін тривали більш ніж півтора роки. Спочатку йшлося про звільнення з російського ув’язнення репортера The Wall Street Journal Евана Гершковича і морського піхотинця США Пола Уілана. Але Путін (саме Путін, за свідченнями різних поінформованих джерел) в обмін хотів отримати офіцера ФСБ, професійного кіллера Вадима Красікова, який був засуджений у Німеччині до довічного ув’язнення за вбивство Зелімхана Хангошвілі на території Німеччини в 2019 році. І саме із цим виникли серйозні правові і бюрократичні перешкоди, оскільки питання про його звільнення треба було вирішити з німецьким правосуддям. А воно працює не в ручному режимі і не за правилами політичної доцільності.
Смерть Навального теж відтягнула цей обмін
Особистих домовленостей між Байденом і Шольцем було недостатньо. І саме проблема звільнення Красікова була головною причиною затягування переговорів про цей обмін. Потім (ми поки не знаємо, коли саме) виникло питання про включення в цей обмін російського опозиційного лідера Олексія Навального, що теж затягнуло ці переговори. Але домовитись не встигли. Олексій Навальний загинув. І його смерть теж відтягнула цей обмін, однак, можливо, вплинула на позицію Німеччини по Красікову. А ще більше на німецький уряд вплинуло затримання і засудження до смертної кари німецького громадянина в Білорусі. Переконаний, що російські спецслужби свідомо це зробили за допомогою білоруського диктатора Лукашенка. Списки на обмін довелося переформатовувати. Проте сама ідея про включення в список обміну відомих російських опозиціонерів врешті-решт була реалізована. Однак узгодження списків на обмін, які в процесі переговорів значно розширили, теж затягнуло переговори на певний час.
За даними CNN, ключову роль в цьому обміні відіграли спецслужби. Це підтверджують і російські джерела. Між іншим, в обмінах полоненими між Росією і Україною ключову роль також відграють спецслужби, зокрема і тому, що їм легше домовлятися, ніж політикам. І для російської сторони в цьому обміні домінували саме інтереси спецслужб. Це був їхній великий корпоративний інтерес, зокрема, й інтерес самого Путіна як голови цієї КГБістської корпорації. Обмін відбувся тому, що росіяни добилися звільнення Красікова (це їхній головний приз в цьому обміні), а ще й декілька професійних шпигунів. В умовах, коли Росія посилює гібридну і таємну війну проти Заходу, це сигнал своїй агентурі: не бійтеся, в разі чого ми вас витягнемо. В розмін російські спецслужби віддали американців, яких вони затримали і тримали як заручників саме для такого обміну, і декілька російських опозиціонерів, які мають цінність (в політичному і гуманітарному сенсі) для США і країн Заходу, але не для Путіна. Вже очевидно, що Путін не боїться російських опозиціонерів, особливо, коли вони за кордоном. Вони для нього витратний і розмінний матеріал в прямому і переносному сенсі.
Для обох сторін цей обмін мав ще і велике пропагандистське значення. Тому звільнених особисто зустрічали державні лідери — в Росії сам Путін, в США — Байден і Гарріс, в Німеччині — Шольц. І саме це говорить, що цей обмін не свідчення потепління стосунків між Заходом і Росією, а символічна ознака повернення відносин між Росією і Заходом до часів Холодної війни.
Ще одне конспірологічне питання: а чому російські спецслужби провели цей обмін з адміністрацією Байдена, а не дочекалися перемоги Трампа? В Росії кремлівські експерти якраз очікували, що Гершковича віддадуть саме Трампу, а не Байдену. Найбільш проста відповідь на це запитання полягає в тому, що російські спецслужби не хотіли чекати і ризикувати. Обмін вже був узгоджений. А чи переможе Трамп — ще невідомо. І навіть якщо він переможе, то до влади його адміністрація прийде лише через півроку. Краще синиця в руках, ніж журавель в небі. До того ж Байден вже не балотується, і цей обмін навряд суттєво вплине на хід виборчої кампанії в США.
Ще одна важлива деталь, яка заслуговує уваги — посередництво Туреччини в цьому обміні. Вже не в перший раз Туреччина виконує таку роль, і знову результативно. Нагадаю, що перший великий обмін полоненими між Росією і Україною теж відбувся при посередництві Туреччини, як і підписання Зернової угоди. В гострій конкуренції за роль посередника в майбутніх переговорах про завершення війни між Росією і Україною Туреччина заробила додаткові бали. Інших впливів великого обміну ув’язненими між США і РФ на проблему потенційних мирних переговорів між Росією і Україною я не бачу"..
Росія не готова до серйозних переговорів про мир, а Путін не прагне сідати за стіл переговорів. Таку думку висловив секретар Ради національної безпеки та оборони України Олександр Литвиненко в інтерв'ю французькому виданню Le Monde, передають Патріоти ...
У неділю, 8 вересня, російський дрон у Херсоні скинув вибухівку на маршрутку, внаслідок чого є потерпілі. Про це повідомив голова Херсонської ОВА Олександр Прокудін, передають Патріоти України. "У Дніпровському районі Херсона шестеро людей постраждали ...