"Слідкуймо за тим, як заговорить Китай": Міжнародний експерт спрогнозував, про що можуть домовитися Сі та Байден у США

Намічену зустріч президентів Джо Байдена та Сі Цзіньпіна важко переоцінити в контексті її важливості щодо майбутнього глобального миру Адже необхідним є наявність балансу світових важковаговиків, найбільших економік та водночас найбільших антагоністів - лідера демократичного світу Сполучених Штатів Америки та тоталітарної диктатури Китайської Народної Республіки, пише у своєму блозі кандидат політичних наук, голова Громадської ліги Україна-НАТО Сергій Джердж, передають Патріоти України.

Попри наявність низки питань двосторонньої взаємодії та взаємної протидії, зокрема питання Тайваню, питання економічних взаємовідносин, санкцій щодо китайської економіки, захисту національного товаровиробника Сполученими Штатами, активність китайського військово-морського флоту та напруженість через територіальні претензії Пекіна в Південно-Китайському та Східно-Китайському морях, попри всі ці важливі теми, найважливішими питаннями все-таки буде боротьба за своє існування України та Ізраїлю, і роль Вашингтону та Пекіну в недопущенні переростання цих воєн у тотально загрозливий сценарій.

Глобальних проблем є дві, і обидві вони проходять під патронатом Росії — це війна проти України агресивної Російської Федерації і війна проти Ізраїлю терористичної організації ХАМАС. Економіка і Тайвань — все-таки другорядні питання, адже вони стоять не настільки гостро, вони в системі вербальних координат поки що.

Успіх України у війні буде оцінений світовою громадськістю як перемога демократії, успіх антикремлівської коаліції, успіх НАТО, ЄС і США, зрештою успіх демократичних країн, що відстоюють міжнародне законодавство, справедливість і право жити в системі координат ХХІ століття.

В такому випадку можливість окупації Тайваню, агресивних дій китайських військово-морських сил та провокацій щодо сусідів знизиться. Китай прямо не діє проти України, але він не належить до демократії, а швидше навпаки —протидіє їй, зокрема підтягуючи до себе диктатури. Це фактично нівелює можливість для Китаю бути лідером Глобального Півдня, а відтак цю позицію на себе впевнено бере Індія.

Збройні сили України виконують роль не лише захисту держави, а й можливо сьогодні є ключовим суб'єктом глобального порядку денного боротьби за демократію, мир і свободу. А враховуючи масштаби російсько-української війни, питання консолідації для допомоги Україні виходить на перший план.

Китай визнає необхідність збереження кордонів. І це ключовий пункт, з якого може початись діалог. Обох лідерів підштовхує до досягнення успіху на перемовинах непроста внутрішня ситуація в країнах. У кожного своє. У Байдена — нові вибори на горизонті, у Сі спад економіки, санкції, репресії в країні та віддаленість від Заходу. Успіх в перемовинах означатиме підвищення рейтингу як Байдена, так і Сі. Однак надмірний оптимізм тут недоречний, адже сильно різняться погляди обох країн та обох лідерів.

На час президентства Байдена прийшлось багато міжнародних викликів. Це і вивід американських військ із Афганістану (хоча рішення про це було ухвалене за попереднього президента), і існуючі на сьогодні дві війни: з 24 лютого 2022 проти України і з 7 жовтня 2023 проти Ізраїлю.

Попри те, що Сі Цзіньпін найпопулярніший президент і лідер Китаю після Мао Цзедуна, проблеми у нього ще глибші. Адже COVID підірвав його рейтинг, його відносини з Заходом мають вигляд провалу зовнішньої політики Китаю, напруга існує у відносинах з більшістю сусідніх країн. Гальмування економічного зростання очевидне, міжнародний бізнес поволі залишає Китай, також незрозуміла для зовнішніх оглядачів внутрішня боротьба, коли за короткий період і міністр оборони, і міністр зовнішніх справ зникли з політичного обрію.

Китайський лідер проведе в Сполучених Штатах три дні. Зустріч відбудеться на території США. Об'єктивно це посилює позиції Байдена. Проте офіційно Сі їде на саміт країн Азійсько-Тихоокеанського економічного співробітництва (АТЕС), який відбувається у Сан-Франциско з 11 по 17 листопада. Президенти мають зустрітися в районі затоки Сан-Франциско, а точне місце з міркувань безпеки не уточняється. Зустріч 15 листопада буде лише другою їхньою зустріччю віч-на-віч за час президентства Байдена.

Аналітики прогнозують, що саміт може призвести до деяких скромних досягнень — можливо, щодо відновлення військового зв’язку та обмеження потоку фентанілу китайського виробництва. Жодна зі сторін не очікує проривів, йдеться про стабілізацію відносин.

Раніше Сполучені Штати протистояли комуністичному Радянському Союзу, сьогодні необхідно протистояти комуністичному Китаю. Тому світ повертається до біполярності. Це майбутнє для США і Китаю, для яких ця зустріч може мати поштовх до більш мирного співіснування. Їхні економіки взаємозалежні. А це вже основа, щоб домовлятись.

Китай може управляти Російською Федерацією як своїм сировинним придатком, тому Байден прагне порозуміння з Пекіном, щоб також, у свою чергу, через Китай впливати на Путіна і втихомирити його. Тим більше, що Китай, бодай на словах, виступає за дотримання міжнародного права.

Зустріч Байдена та Сі може стати поворотною в плані перегляду відносин між США та Китаєм. Пекін потребує економічного поштовху, а в цьому йому може допомогти Вашингтон. Елементом який проявить досягнуті домовленість між Пекіном та Вашингтоном буде зміна риторики Китаю щодо російсько-української війни.

Значно прорідили лави: Спливли подробиці удару ЗСУ ракетами Storm Shadow/SCALP по командному пункту на Курщині

п’ятниця, 22 листопад 2024, 18:20

Внаслідок удару крилатими ракетами Storm Shadow/SCALP по командному пункту в Мар'їно у Курській області РФ ліквідовано 18 російських окупантів та 33 поранено. Серед них є також північнокорейські найманці. Крім того, ймовірно, в число "двохсотих" або "т...

Ворог застосував термобаричний "Шахед" зі сталевими кульками: Defense Express пояснила, чим Росія могла вдарити по Сумах

п’ятниця, 22 листопад 2024, 17:59

Війська країни-агресора Росії вночі проти пʼятниці, 22 листопада, використали для удару по Сумах шахед, споряджений шрапнеллю. Аналітики Defense Express вважають, що йдеться про термобаричний боєприпас комбінованої дії, до якого росіяни додали 2300 ста...