Російська влада має намір відновити імпульс у своїх зусиллях щодо здобуття контролю над пострадянським простором за допомогою поточних виборів у Молдові та Грузії. Зокрема, Кремль прагне отримати вигоду з успіхів на цих політичних процесах для просування своїх цілей в Україні, проти якої веде війну, та інших місцях колишнього СРСР. На це вказав Інститут вивчення війни (Institute for the Study of War, ISW). Аналітики розповіли, які "гібридні" методи впливу російська пропаганда задіяла під час голосувань у двох колишніх радянських державах, передають Патріоти України.
"Повномасштабне російське вторгнення в Україну підтримує зусилля Кремля щодо гібридної війни у Молдові та Грузії. Проросійські місцеві політичні лідери та впливові особи мають вигоду з неявної загрози російської агресії проти їхніх власних країн", – йдеться у зведенні.
Там зазначили, що Кремль спирався на інформаційні операції як у Грузії, так і в Молдові, адаптуючи свої методи до особливостей історії, урядів, геополітики та громад двох країн. ISW проаналізував спроби Москви вплинути на президентські вибори першого туру 20 жовтня та референдум ЄС у Молдові, а також парламентські вибори 26 жовтня у Грузії.
Вибори в Грузії
Міжнародні спостерігачі за виборами, західні чиновники та грузинська опозиція заперечують результати виборів, заявляючи про систематичні порушення. Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі 28 жовтня заявила, що не визнає результатів, назвавши вибори "повним пограбуванням" і заявивши, що грузинський народ став свідком "російської спецоперації", яка передбачає невказане великомасштабне втручання Росії.
Більшість прозахідних опозиційних партій, які готові отримати місця в парламенті, також відкинули результати виборів, назвавши їх шахрайськими. Водночас деякі, враховуючи Коаліцію за зміни та Національний рух "Єдність", заявили, що відмовляться від своїх парламентських мандатів (і, ймовірно, відмовляться зайняти місця в парламенті, сформованому на основі цих виборів).
Голова Гельсінської комісії Держдепартаменту США, Національний демократичний інститут, Міжнародний республіканський інститут, Організація з безпеки та співробітництва в Європі, Міжнародна спільнота за справедливі вибори та демократію й інші міжнародні органи зі спостереження за голосуванням заявили, що вибори до грузинського парламенту були затьмарені насильством. А також залякуванням виборців, порушенням таємниці голосування, випадками вкидання бюлетенів, підкупу голосів, порушеннями "нейтральних зон" навколо виборчих дільниць, нападами на членів опозиції та офіси, подвійним голосуванням тощо.
"Ці заяви відповідають заявам багатьох грузинських організацій громадянського суспільства та грузинських спостерігачів за виборами, які закликали до анулювання результатів", – зазначили в ISW.
Західні офіційні особи також поставили під сумнів дійсність результатів виборів, водночас багато офіційних осіб ЄС, Великої Британії та США вказали на порушення, закликаючи грузинську владу розслідувати їх і навіть ставлячи під сумнів майбутнє відносин між Євросоюзом і Грузією.
Вибори у Молдові
Влада Молдови теж продовжує обговорювати порушення на виборах під час голосування 20 жовтня, і неясно, чи анулює Конституційний суд результати референдуму через ці зареєстровані порушення.
Глава Генерального інспекторату поліції країни Віорел Чернаутяну 24 жовтня повідомив, що пов'язаний із Кремлем молдавський опозиційний політик Ілан Шор та російський державний банк Промзв'язокбанк ввезли до Молдови $15 млн у вересні та ще $24 млн у жовтні 2024 року.
За його словами, 138 тисяч молдаван отримали гроші через цей російський банк, але масштаби підкупу виборців Шором, ймовірно, набагато вищі, оскільки кожен грошовий переказ, ймовірно, було виплачено кільком людям у мережі політика.
Чернаутяну заявив, що молдавська поліція розкрила дві схеми підкупу голосів – або шляхом переказу грошей через Промзв'язокбанк, або за допомогою кур'єрів для фізичної оплати людям за їхні голоси.
"Кремль, найімовірніше, спробує запобігти переобранню Санду 3 листопада, можливо, навіть розпалюючи запеклі протести напередодні другого туру або після оголошення результатів", – також припустили в ISW.
Видання Balkan Insight, орієнтоване на Південно-Східну Європу, 18 жовтня повідомило, що джерела у молдавських силових структурах, які мають безпосередню інформацію про розслідування, заявили про факти фінансування Шором навчання молодих молдаван. Воно відбувалося в Москві, невизнаній Республіці Сербській та в Сербії громадянами Сербії та Болгарії, пов'язаними з російськими розвідувальними службами та приватною військовою компанією "Вагнера". Повідомляється, що ці люди навчалися тактики протесту та дестабілізації, яка включала зброю та вибухові речовини.
24 жовтня посольство США в Боснії та Герцеговині закликало місцеву владу "ретельно розслідувати" тренувальний табір у Республіці Сербській."Ці повідомлення свідчать про те, що Москва намагалася спровокувати насильницькі протести в Молдові, і хоча молдавська влада заарештувала деяких людей, які брали участь у програмі підготовки, зберігається загроза того, що пов'язані з Кремлем особи спробують спровокувати насильство або напередодні другого туру виборів 3 листопада, або наступних тижнів, щоб оскаржити результати", – прогнозують експерти.
Балістична ракета середньої дальності "Орешник", якою РФ 21 листопада атакувала Дніпро, була створена "підступними" порушниками Договору про ліквідацію ракет середньої і малої дальності від 1987 року. Про це пише Forbes, передають Патріоти України. Жур...
За 1000 днів конфлікту Повітряно-космічні сили Росії, незважаючи на технологічну та чисельну перевагу, не змогли домогтися переваги в повітрі над Україною, передають Патріоти України з посиланням на Міністерство оборони Великобританії у X (Twitter). "О...