Акції китайської авіабудівної компанії Chengdu Aircraft Company почали стрімко зростати. Майже через три десятиліття після першого польоту їхній перший винищувач, J-10 "Потужний дракон", нарешті пройшов бойове хрещення і залишився неушкодженим.
До 4 ранку 7 травня китайські дипломати в Ісламабаді (столиця Пакистану) вже перебували в Міністерстві закордонних справ, вивчаючи результати першого зіткнення між сучасними китайськими бойовими літаками, оснащеними ракетами і радарами, які не пройшли бойових випробувань, і передовою західною технікою, розгорнутою Індією, передають Патріоти України з посиланням на Financial Times.
У міру накопичення, хоча й неостаточних, доказів того, що пакистанський пілот на останній модифікації J-10 міг збити французький винищувач Rafale, акції Chengdu злетіли більш ніж на 40% всього за два дні.
"Немає кращої реклами, ніж реальна бойова ситуація. Це стало приємним сюрпризом для Китаю... результат вельми вражаючий", - сказала фахівчиня з китайських військових питань із Центру Стимсона у Вашингтоні Юн Сунь.
Хоча Індія і Пакистан можуть бути залучені в найсерйозніші зіткнення за останні десятиліття, цей конфлікт також служить випробувальним полігоном для обладнання, важливого для іншого суперництва - між Китаєм і очолюваним США західним альянсом.
Близько 81% військового обладнання Пакистану надходить із Китаю, включно з більш ніж половиною з 400 бойових і штурмових літаків, згідно з оцінками Стокгольмського інституту дослідження проблем миру і Міжнародного інституту стратегічних досліджень. Це відображає "всепогодну дружбу", яку Китай розвиває з Пакистаном з 1960-х років, прагнучи стримати Індію.
Озброєння, що поставляється Пакистану, розвивалося паралельно з власною оборонною промисловістю Китаю, зазначив експерт із відносин Пакистану і Китаю з Німецького фонду Маршалла Ендрю Смолл.
"Крім співпраці в галузі ядерної зброї та балістичних ракет, багато чого з того, що Китай постачав, раніше було низькотехнологічним - танки, артилерія, стрілецька зброя", - зазначив він. Тепер же Пакистан "стає вітриною деяких нових можливостей Китаю".
Щодо використання китайського винищувача, викладач південноазіатських досліджень у Єльському університеті Сушант Сінгх заявив, що це перший випадок, коли китайське військове обладнання було випробувано проти першокласного західного обладнання.
"Коли і як би це не закінчилося, підсумок покаже, що станеться на Тайвані, і в якому напрямку повинні рухатися західні оборонні компанії, щоб протистояти недорогим і високотехнологічним можливостям, які продемонстрував Китай", - додав експерт.
Навіть короткі сутички, подібні до тих, які Індія і Пакистан регулярно ведуть, служать унікальній меті. Противники випробовують один одного і демонструють свої можливості, прагнучи зміцнити наявні "червоні лінії" і встановити нові. Вони генерують величезну кількість оперативних даних, які формують наступне зіткнення - або виграють наступну війну.
Союзники обмінюються цими даними, а виробники зброї аналізують їх, коригуючи свої власні системи озброєння. Військові аташе із західних суперників Китаю "з нетерпінням" чекали, коли Індія поділиться радіолокаційними та електронними сигнатурами J-10C у бойовому режимі, щоб їхні власні системи ППО могли бути націлені на нього.
Аналогічно для Китаю це зіткнення стало випробуванням не тільки для літака, а й для складної радіолокаційної системи - активної фазованої антенної решітки (AESA), встановленої в носовій частині літака. Бій перевірив її здатність не тільки виявляти загрози, а й допомагати в наведенні ракет.
Заступник начальника повітряних операцій Пакистану Аурангзеб Ахмед заявив, що серед використаних цього тижня ракет були варіанти PL-15. Ба більше, індійські ЗМІ повідомили, що було виявлено неушкоджену PL-15, що дає можливість вивчити її секрети.
"Якщо це підтвердиться, ми стали свідками демонстрації китайської AESA на ракеті дальньої дії, використаної в бою", - сказав один з експертів.
Російські окупаційні війська просунулися біля двох сіл Донецької області, що наближає їх до кордону із сусідньою Дніпропетровською областю. Про це повідомляють аналітики DeepState, передають Патріоти України. Так, за їхніми даними, станом на ранок 12 т...
Президент США Дональд Трамп точно не захоче перебувати у переговорному процесі, який немає закінчення. Про це в інтерв'ю в РБК-Україна розповів глава Офісу президента Андрій Єрмак, передають Патріоти України. Водночас, Єрмак зауважив, що Україна не дас...