З весни 2023 року кількість українських компаній, які виробляють зброю, зросла вчетверо. Міністр з питань стратегічних галузей промисловості Олександр Камишин заявив, що в України вже є аналог шахеда, а бюджет закупівель озброєння українського виробництва цього року близько $1 млрд, і наступного року має бути втричі більшим. Водночас навчання для операторів безпілотних апаратів ускладнене через відсутність фінансування з боку держави. А вітчизняні БПЛА, так само як і іноземні потребують фахового керування. Про це пише видання "УНІАН", передають Патріоти України.
Проблему озвучили народний депутат, член Комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки Ігор Копитін та керуючий партнер "Національної антикризової групи" Тарас Загородній. "Питання підготовки операторів БПЛА зараз – одне з найбільш актуальних. Зрозуміло, що для цього нам потрібні якісні навчальні центри, і ця потреба щоденно зростає", – заявив народний депутат Ігор Копитін.
Він додав, що розглядається можливість залучення до процесу навчання операторів приватних установ. "Міністерство оборони зараз не сплачує за навчання операторів БПЛА у приватних центрах підготовки, тому що у бюджеті немає такої статті витрат. Проблема насправді дуже гостра", – зазначив Тарас Загородній.
Держава в особі Міноборони має забезпечувати кваліфікаційними кадрами, у тому числі і підготовленими операторами БПЛА, Збройні Сили. Проте на практиці навчанням операторів займаються виробники цих самих БПЛА, виключно за свій кошт. Державні центри підготовки операторів БПЛА слабко забезпечені матеріально-технічною базою, а виробники вже мають свою власну потужну технічну базу і роблять все можливе, щоб не зупиняти процес навчання. Інструктори виробників можуть вважатися найбільш досвідченими пілотами. Але Міноборони не сплачує за їх послуги - навчання, адже згідно з внутрішніми директивами, військовослужбовців мають навчати лише в державних (військових) центрах підготовки.
Тим часом за проектом "Армія Дронів" від Мінцифри таких бюрократичних перепон не спостерігається - Мінцифри сплачує за навчання операторів БПЛА.
"Отже, потрібно шукати рішення цієї проблеми спільно з депутатами, виробниками та Міноборони. Або збільшувати кількість державних центрів з підготовки операторів БПЛА та збільшувати матеріально-технічну базу, або знайти спосіб як визнати сертифікати приватних шкіл. Або ще краще надати можливість військовим частинам самим обирати, де краще навчать їх військовослужбовців. Тоді з'явиться здорова конкуренція і можливість кожній школі боротися за "курсантів", – підкреслює Тарас Загородній.
Зазначимо, що видатки Міністерства оборони у новому році складатимуть 265,4 млрд грн - на закупівлю зброї, техніки, БПЛА та боєприпасів, а також відновлення пошкодженої під час бойових дій техніки, 36 млрд грн - на експлуатаційні витрати та відновлення інфраструктури ЗСУ.
Для того, аби зруйнувати Керченський міст, який зʼєднує РФ з окупованим Кримом, недостатньо буде самих лише ракет ATACMS. Для того, щоб руйнація переправи стала гарантованою, нам потрібні Taurus, передають Патріоти України. Передачу Україні цих ракет п...
Сьогодні Росія визнала, що зробила уже другий за цей рік крок до ескалації війни проти України. Як наголосив президент України, по Дніпру була застосована нова російська балістична ракета, передають Патріоти України. "Путін ударив по нашому місту Дніпр...