Масований ракетний удар по містах України та її критично важливій інфраструктурі, здавалося б, приніс президенту РФ Володимиру Путіну відстрочку критики з боку тих, хто вимагав рішучіших дій від Кремля. Проте деякі російські бізнес-еліти впали у відчай, очікуючи на погіршення економічної ситуації, передають Патріоти України.
Про це пише американська газета The Washington Post. Зокрема, кілька чиновників та бізнесменів сказали в інтерв'ю виданню, що "ефект" від військової ескалації може бути для Кремля лише тимчасовим. "На полі бою є інші проблеми. Я не думаю, що це (ракетні удари. – Ред.) зніме тиск", – сказав впливовий московський бізнесмен, який має зв'язки з російськими політиками.
Як і інші опитані, він говорив на умовах анонімності. Крім того, керівники компаній та чиновники зазначили, що навіть якщо війська РФ пошкодять низку критичних об'єктів інфраструктури України, а бойові дії продовжуватимуться взимку, є питання про те, скільки ракет залишилося в Росії.
"Ракети виробляються. Але одиницями. А старі резерви закінчуються", – пояснив один із чиновників. За його словами, зрозуміло, що військової чи політичної перемоги Росії не буде, але й "програш неможливий". "Це перетворюється на ситуацію на шахівниці, відомої як цугцванг, коли кожен крок гірший за попередній, але неможливо не рухатися", – сказав він.
Інший чиновник зазначив, що оптимізм і віра багатьох у російських елітах у те, що все вдасться "перевернути і знайти шлях", повністю випарувалися. "Люди бачать, що майбутнього немає. Через кілька місяців у Росії буде дуже негативна динаміка: погіршення настроїв у суспільстві. Все залежить від ситуації на фронті", – розповів він.
У свою чергу колишній заступник голови російського Центробанку Сергій Алексашенко, який зараз мешкає в США, переконаний, що "арсенал можливих дій Путіна дуже обмежений": "Крім ударів по цивільній інфраструктурі, він має лише можливість використовувати тактичну ядерну зброю. Якщо українська контратака продовжуватиметься, то перед Путіним залишається питання, що робити далі".
Однак у Москві мало хто вірить, що Путін вдасться до тактичної ядерної зброї, навіть незважаючи на погрози Кремля, сказав московський бізнесмен, оскільки тоді в Путіна "не залишиться карт", а Китай може заблокувати таку ескалацію.
"Це скринька Пандори, яку китайці не хочуть відкривати", – пояснив він. Підтримка Саудівською Аравією скорочення видобутку нафти взимку, мабуть, додала сміливості Путіну, сказав московський бізнесмен. Навіть якщо ціни на енергоносії не зміняться, Путін розраховує, що "Європа опиниться в кризі та не буде часу на Україну".
"Це все ще війна на виснаження, доки одна сторона не зможе продовжувати війну", – сказав він. Співрозмовники The Washington Post кажуть, що санкції починають сильніше бити по економіці РФ, оскільки вже запроваджено бюджетні скорочення. А запропоноване G7 обмеження цін на продаж російської нафти із грудня стане новим ударом.
"Російському президенту не вистачить грошей... Йому потрібні гроші, щоб заплатити Ірану та Північній Кореї за зброю. Але в грудні ми побачимо абсолютно нову реальність", – сказав Сергій Гур'єв, проректор університету Sciences Po.
На тлі очікування посилення санкцій кожна погана новина з поля бою – це новий удар для економіки РФ, каже інший представник московської бізнес-еліти.
"Весь бізнес страждає від того, що відбувається. Усі заморозили свої інвестиційні плани. Попередня віра в те, що Росія може перенаправити торгові потоки із Заходу через Китай, Казахстан та Індію, швидко тане. Казахстан почав блокувати вантажі, які везуть європейські товари до Росії. А китайці теж почали припиняти деякі поставки", – сказали два бізнесмени.
Третій додав, що "всі повністю розчаровані, настрій дуже поганий". Члени московської еліти починають говорити про потенційну зміну керівництва так, як вони ніколи раніше не говорили за понад 20 років правління Путіна – хоча ніхто не може сказати, як і коли це може статися.
"Ми почали входити в революційну ситуацію. Усі чекають на щось інше, ніж те, що відбувається зараз: іншого керівництва, іншої війни. Яструби хочуть більш жорстких дій. Голуби взагалі не хочуть війни. Назріває час зміни політичної системи. Але як це станеться, я не знаю", – сказав російський чиновник.
Голова фракції "Альтернативи для Німеччини" у земельному парламенті Баварії Катрін Ебнер-Штайнер заявила, що українських біженців потрібно негайно вислати з країни. За її словами, громадяни України повинні повернутися додому "вже зараз". Про це пише Sü...
Служба безпеки затримала у Києві високопосадовця, який причетний до фінансування війни РФ проти України. За матеріалами справи, ним виявився директор департаменту супроводження інформаційних систем одного з найбільших банків України. Про це повідомляє ...