"У лісі зв'язку немає, деякі чоловіки навіть не знають, що їх на війну шлють": Як у Бурятії йде путінська "часткова" мобілізація

Мобілізація в Росії почалася "судною ніччю" в Бурятії - так назвали там першу добу після звернення російського президента Володимира Путіна. З вечора 21 вересня в бурятських селах вручають повістки чоловікам від 18 до 72 років і вимагають терміново їхати в призовний пункт. При цьому буряти намагаються уникнути відправки на війну, повідомляють Патріоти України.

"У середу з 11 ночі гавкали собаки, півгодини не припиняли, я подумала, хтось ходить по домівках. Вранці сусід сказав, що вночі намагалися вручити 20 повісток нашим сусідам, але не вийшло", - розповіла мешканка села Дутулур Туяна.

Село знаходиться в Закаменському районі за 400 км від столиці Республіки Бурятія Улан-Уде. У Дутулурі живе приблизно 900 осіб, з яких 400 - чоловіки. "У вересні у нас сезон кедрових горіхів, і сільські чоловіки йдуть глибоко в ліс, в тайгу, з ночівлею збирати горіхи. На їх продажу за день можна заробити 4-5 тис. руб. Мій дядько у вівторок пішов, сусід пішов, ще один знайомий з райцентру, - продовжила жінка. - У лісі зв'язку немає, чоловіки не знають, що в країні мобілізація почалася, і їх шлють на війну".

Ще до того, як Путін офіційно оголосив про мобілізацію, вранці за бурятським часом повістку принесли іншому дядькові жінки з того ж села Дутулур. У сусідньому селі Бічура повістки вночі приносили співробітники адміністрації і поліцейські. Почувши стукіт у двері, деякі виходять з вогнепальною зброєю, розповів друг Туяни, "але це більше для самооборони в разі чого".

"Люди просто не зрозуміли, хто і навіщо прийшов. Але нічого не сталося, всі нормально відреагували, коли дізналися, хто до них вночі прийшов", - додав він.

Інші відразу ж погоджувалися. "Ну що поробиш, доведеться їхати. Вибору немає, змушений йти, - переказали реакцію призовників їхні родичі та друзі. - Їх забирають вночі, зі сну, розгублених, як себе захистити, ніхто не знає, прав своїх ніхто не знає".

У соціальних мережах жителі республіки розповідали, що чоловікам давали на збори півгодини. Потім їх садили в Камази по 30 чоловік і везли в Улан-Уде.

У четвер 22 вересня в призовному пункті військовий комісар Закаменського району повідомив Туяні, що з усього району "поки" забирають 130 осіб, тобто трохи більше 1% від усіх чоловіків району, яких там близько 12 тис.

З початку мобілізації правозахисники фонду "Вільна Бурятія" відповідають на повідомлення жителів республіки три дні поспіль, пояснюючи, що робити в разі незаконного призову в армію. За їхніми оцінками, тільки за три доби влада вже призвала близько 7 тис. чоловіків республіки - і це тільки ті, хто звернувся за допомогою до юристів.

Згідно з указом президента Росії, в перший розряд призовників входять солдати, сержанти, старшини і прапорщики до 35 років, молодші офіцери до 50 років, майори і підполковники - до 55 років, полковники - до 60 років, генерали - до 65 років. За обіцянкою Путіна, призову на військову службу підлягатимуть "перш за все ті, хто проходив службу в лавах Збройних сил, має певні військово-облікові спеціальності і відповідний досвід". Але на ділі в Бурятії повістки приносять всім підряд.

"Ніяка, звичайно, це не часткова мобілізація, це повноцінна мобілізація. Тому що пишуть і ті, кому за 60 років, пишуть студенти, пишуть люди з інвалідністю, з бюджетної сфери або комерційної - неважливо, навіть мертвому принесли повістку. Тобто просто гребуть всіх", - розповіла голова Фонду Олександра Гармажапова.

Викладач фольклору та літератури Бурятії в БДУ Ірина Болгутова повідомила, що в четвер повістки вручили студентам першого курсу факультету Бурятської філології. "Виходить, що держава під назвою Росія вирішила влаштувати геноцид бурятського народу? Знищити весь генофонд, забравши молодих, яким жити і жити? Заради чого? Чому ми повинні підтримувати сепаратизм українських росіян? Вони ж володіють російською мовою і читають закони нашої країни і повинні їх поважати і знати закони своєї", - написала Болгутова.

Навіть за офіційними даними Міноборони Росії, Бурятія займає друге місце після Дагестану серед російських регіонів за кількістю загиблих на війні з Україною - 267 осіб, а відмовників з республіки - не менше 150 військових.

Росія отримує німецькі та японські верстати для виробництва зброї - філія великої компанії продовжила роботу в РФ

п’ятниця, 29 вересень 2023, 18:49

Один із провідних світових виробників верстатів, японо-німецька компанія DMG Mori продовжує працювати в Росії. Компанія постачає продукцію на військові заводи агресора, незважаючи на власні гучні заяви про вихід із ринку РФ. Про "зальоти" DMG Mori пові...

Чим небезпечні для України іранські ракети - відповідь військового експерта

п’ятниця, 29 вересень 2023, 18:38

Ракети Fateh-110 і Zolfaghar, які Іран може продати Російській Федерації, неточні. Їх застосування призведе до жахливих руйнувань цивільної інфраструктури та загибелі людей, передають Патріоти України. "Іранські ракети неточні. Але неточне потрапляння ...