Німецьке Федеральне мережеве агентство BNetzA заявило про призупинення процесу сертифікації компанії Nord Stream 2 AG як незалежного оператора транспортної мережі. Офіційна причина – організація роботи оператора "Північного потоку-2" не відповідає за юридичною формою німецькому законодавству. Що це означає і що тепер далі буде з газопроводом, читайте в матеріалі, який Патріоти України пропонують вашій увазі.
Відповідно до європейського законодавства, одна й та сама компанія не може одночасно і добувати газ, і транспортувати його, і продавати. Це створює природні монополії, що загрожують конкурентному ринку. Водночас компанія-оператор Nord Stream 2 AG – це повністю "дочка" "Газпрому". А щоб привести форму власності у відповідність до закону, "Газпром" мав фактично продати комусь оператора "Північного потоку-2". І не підставній компанії, де бенефіціаром буде та сама російська ТНК, а справді незалежній особі. Але в РФ вирішили по-іншому.
Nord Stream 2 AG, яка базується у Швейцарії, створила ще одну дочірню компанію згідно з німецьким законодавством. Але вона мала стати власником тільки тієї ділянки газопроводу, яка проходить територією Німеччини, а це приблизно 12 км труби, з близько 1 000 км всього "Північного потоку-2".
Але виявилося, що дочірня компанія остаточно не відокремилася, тому регулятор призупинив сертифікацію доти, "доки не буде завершено передачу основних активів та людських ресурсів дочірньому підприємству, а Федеральне мережеве агентство не зможе перевірити повноту повторно поданих документів дочірньої компанії як нового заявника".
Коли документи будуть подані, регулятор зможе продовжити розгляд протягом залишку чотиримісячного терміну. Тобто рішення має бути отримане також на початку січня (якщо російська сторона не надто довго упорядковуватиме документи). Після цього розглядатиме документ Європейська комісія, яка матиме на це два місяці з можливістю продовження ще на два.
Загалом уже стає ясно, що газ "Північним потоком-2" до кінця опалювального сезону не піде. І це помалу відбивається на цінах на газ на європейських хабах. Зокрема, ф'ючерси на січень уже через день після призупинення сертифікації подорожчали на 20% – до $1150 за тисячу кубометрів.
"Труба стоятиме далі, а "Газпром" далі зароблятиме на високих цінах на газ разом з іншими європейськими компаніями", – підсумував експерт енергетичних ринків Валентин Землянський.
Як на це реагують в Україні?
Журналісти поцікавилися в експертів, що означають такі дії "Газпрому" щодо сертифікації "Північного потоку-2".
Жителі тимчасово захоплених військами Росії населених пунктів на Луганщини все частіше залишаються без житла та земельних ділянок. Окупанти "віджали" у регіоні ще 18 тисяч гектарів землі, яку вони самі ж визнали такою, що не має власників. Про це повід...
Співробітники Служби безпеки України викрили на Дніпропетровщині підприємство, що допомагало Росії будувати лабораторії, в яких ворог розробляє ядерну зброю. Про це йдеться на офіційному сайті Служби безпеки України, передають Патріоти України. За інфо...