У 2020 році День Військово-морських сил України, який з 2015 року відзначають у першу неділю другого місяця літа, припадає на 5 липня, зазначають Патріоти України.
Перший день Військово-морських сил у незалежній Україні був встановлений 1 серпня - на честь перших в історії незалежної України оперативно-тактичних навчань Море-96, які проходили з 30 липня до 1 серпня 1996 року. Свято було встановлене указом президента України Леоніда Кучми від 17 серпня 1996 року, а вперше його відзначили 1 серпня 1997 року.
До 2005 року день ВМСУ відзначався 1 серпня, але свято часто припадало на будній день, і щоб це виправити президент України Віктор Ющенко указом від 24 березня 2006 року переніс на свято на першу неділю липня.
У 2008 році Ющенко видав указ, яким постановив відзначати День флоту України (не лише ВМСУ, а й морського і річкового флоту) в останню неділю липня.
Після приходу до влади Віктор Янукович переніс святкування Дня флоту України на останню неділю липня, поєднавши його зі святкуванням Дня Військово-морського флоту Росії.
12 червня 2015 року президент Петро Порошенко відновив святкування Дня Військово-морського флоту України в першу неділю липня.
6 квітня 1992 року президент України Леонід Кравчук видав указ про переведення Чорноморського флоту під юрисдикцію України. Наступного дня, 7 квітня 1992 року, аналогічний указ видав президент Росії Борис Єльцин. Потім вони відкликали ці укази, щоб уникнути відкритої конфронтації.
У 1992-1997 роках відбулася низка зустрічей президентів України і Росії та інших керівників обох країн для поділу Чорноморського флоту.
1 червня 1997 року розпочався 3-й етап розподілу об'єктів ЧФ, протягом якого до складу ВМС України були прийняті
Всього в процесі розподілу ЧФ до складу ВМС України були прийняті 43 кораблі, 132 судна та катера, 12 літаків, 30 вертольотів, 227 берегових об'єктів, а також інша техніка, озброєння і боєприпаси, які в більшості випадків виявилися непридатними до застосування.
До 21 березня майже всі українські кораблі були захоплені або здалися добровільно, в строю залишилися лише шість кораблів: корабель управління Славутич у Севастополі і п'ять кораблів на озері Донузлав (БДК Костянтин Ольшанський, СДК Кіровоград, корвет Вінниця, тральщики Чернігів і Черкаси). 24 березня вони були захоплені.
В цілому, внаслідок анексії Криму український флот втратив 51 корабель, під українським прапором залишилися лише 10 кораблів і допоміжних суден, включаючи флагман Гетьман Сагайдачний. З військовослужбовців українських ВМС 1/3 залишилися служити Україні, ще третина звільнилася, а інші перейшли на бік окупантів. Також через російську агресію Україна втратила ключові військово-морські бази і розвинену інфраструктуру для базування флоту.
Згодом Росія повернула 35 кораблів, але в Криму залишається низка бойових кораблів включаючи Костянтин Ольшанський, Тернопіль, Хмельницький, Луцьк та Придніпров'я.
25 листопада прикордонні кораблі РФ здійснили агресивні дії проти трьох кораблів ВМС ЗС України - артилерійських катерів Бердянськ і Нікополь і рейдового буксира Яни Капу - під час їх переходу з порту Одеси в порт Маріуполь Азовського моря. В результаті тарана прикордонного корабля РФ був пошкоджений буксир ВМС України. Росія також обстріляла українські кораблі, намагаючись знищити українських моряків. Шестеро військовослужбовців ВМС України були поранені, троє з них отримали серйозні поранення і були прооперовані.
Після цього російський спецназ захопив українські кораблі, їх переправили в окуповану Керч. Також Росія захопила 24 українських моряків після чого їх заарештував окупаційний суд Сімферополя.
Окупаційна російська влада звинуватила моряків у незаконному перетині кордону. Їх звільнили лише 7 вересня 2019 року в рамках обміну полоненими з Росією. В кінці листопада 2019 року Росія передала Україні захоплені в Керченській протоці кораблі, проте з кораблів зняли озброєння і частину обладнання. Командувач Військово-морськими силами України Ігор Воронченко зазначав, що «росіяни їх угробили», знявши навіть плафони, розетки та унітази.
F130 фрегат «Гетьман Сагайдачний» • пр.1135.1, зав.№208, 1993
P179 малий броньований артилерійський катер «Вишгород» пр.58155, зав.№01031, 2017
* * *
До кінця 2020 року та на 2021 рік заплановано передачу ВМСУ ще ряду малотоннажних суден.
Економіст та ексрадник президента України Олег Устенко запропонував створити рекреаційні центри на лівому березі Херсонщини та розташувати американські центри даних у Запорізькій області. Про це він зауважив в інтерв’ю «Українській Правді», передають П...
У випадку встановлення перемирʼя в Чорному морі, ВМС України зможуть забезпечити контроль за його дотриманням. Про це свідчить наявність постійного моніторингу акваторії, який уже здійснюється українською стороною. Про це заявив командувач Військово-мо...