Ультиматуми Наришкіна й Лаврова: Аналітики пояснили, чого насправді вимагає Кремль у "мирних" переговора

Попри те, що США ведуть переговори з Росією про шлях до нібито мирного врегулювання війни проти України, члени найближчого оточення Володимира Путіна чітко фіксують та повторюють неприйнятні для переговорів вимоги російського диктатора. Про це йдеться у новому звіті Інституту вивчення війни, передають Патріоти України.

Аналітики ISW звернули увагу, що після зустрічі спеціального представника США на Близькому Сході Стіва Віткоффа з Володимиром Путіним, яка пройшла 11 квітня, одразу двоє високопоставлених членів найближчого оточення Путіна повторили неприйнятні для переговорів вимоги російського диктатора щодо розв’язання війни в Україні, які він сформулював ще в червні 2024 року. Відповідно до цих вимог, будь-які майбутні мирні домовленості нібито мають призвести до зміни влади в України, значних територіальних поступок з боку Києва і довгострокових обмежень для української армії військових.

14−15 квітня ці вимоги озвучили глава Служби зовнішньої розвідки (СВР) Росії Сергій Наришкін та міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров. Так, за словами Наришкіна, майбутня мирна угода начебто повинна містити умови щодо нейтралітету України; демілітаризації та «денацифікації» української держави; скасування українських законів, які нібито дискримінують російськомовних в Україні; а також визнання незаконної анексії Росією всієї території Луганської, Донецької, Запорізької та Херсонської областей [а також Криму — прим. ред.]. А Лавров додав, що нинішня влада України нібито є «неконституційною» і що Росія «не може відмовитися від [російськомовних людей на окупованих територіях України]» після незаконних і фіктивних референдумів, які Росія «провела» в чотирьох областях України щодо «приєднання до РФ» восени 2022 року. Лавров повторив, що 14 червня 2024 року Путін «дуже чітко окреслив» свої вимоги Росії щодо майбутньої мирної угоди про припинення війни, і заявив, що ці вимоги «не були якимись проханнями». Лавров стверджує, що «немає секретів» щодо вимог Росії, і нагадав про вимогу усунення «першопричин» війни в майбутній мирній угоді. Він також наголосив, що вимоги Путіна від червня 2024 року є основою переговорної позиції Росії.

В ISW нагадують, що Путін озвучував такі вимоги до майбутнього припинення вогню та мирних переговорів, зокрема і в ультиматумі 14 червня 2024 року, за день до ініційованого Україною Саміту миру у Швейцарії:

  • щоб українські війська «повністю вийшли» навіть з досі підконтрольних Україні територій у Донецькій, Луганській, Запорізькій та Херсонській областях, і лише після цього Росія готова почати переговори з Україною,
  • щоб Україна офіційно відмовилася від своєї конституційно закріпленої цілі щодо вступу до НАТО та від своїх прагнень приєднатися до будь-яких безпекових блоків,
  • від міжнародної спільноти — визнати чотири незаконно анексовані та окуповані області України частиною Росії;
  • скасувати всі санкції Заходу проти Росії;
  • демілітаризація України;
  • «денацифікація» України.

Хоча ці вимоги перешкоджають навіть двостороннім безпековим угодам, про які Україна вже домовилася або веде переговори, Путін та інші чиновники Кремля регулярно висувають ті самі позиції, нагадують в ISW. При цьому Москва використовує «розпливчасті формулювання, щоб приховати найбільш екстремальні вимоги Росії». Фактично ж російські чиновники, включаючи Путіна, формулюють свою головну вимогу до Заходувизнати незаконну анексію Росією окупованої України та змусити Україну поступитися не лише територією, але й своїм майбутнім суверенітетом і здатністю захищатися.

Аналітики ISW також детально нагадали і ще раз пояснили, що мають на увазі кремлівські чиновники, коли озвучують свої вимоги:

«Демілітаризація» України. Путін назвав «демілітаризацію» однією з головних цілей повномасштабного вторгнення Росії в Україну ще в лютому 2022 року, а влітку 2024-го наголосив, що Україна має пройти «незворотну демілітаризацію» у разі майбутнього припинення вогню. Під час переговорів у Стамбулі в квітні 2022 року Росія вимагала, щоб Україна скоротила свою армію до рівня меншого, ніж до початку повномасштабного вторгнення РФ, а також зобов’язалася ніколи не мати армії, яка була б здатна захистити Україну від майбутньої російської агресії. Росія вимагала, щоб ЗСУ нараховували менше ніж 85 тис. військовослужбовців, Нацгвардії - менше ніж 15 тис., щоб українська армія мала менше ніж 1400 одиниць танків і бронетехніки сукупно. До 2022 року українська армія нараховувала близько 196,6 тис. особового складу, 60 тис. бійців Нацгвардії та понад 3 тис. танків і бронетехніки.

«Денацифікація» та встановлення «легітимної» влади. Ще однією з головних цілей повномасштабного вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року Путін назвав «денацифікацію» України. При цьому російські чиновники визначали «денацифікацію» як «ліквідацію» тих, хто нібито «насаджує русофобію» в Україні. Російські офіційні особи часто використовують термін «денацифікація», щоб закликати до зміни влади в Україні та встановлення проросійського уряду в Києві. Путін регулярно називав усі українські уряди з 2014 року «нелегітимними» і 28 січня 2025 року знову заявив, що Росія не розглядатиме жодні угоди, укладені з чинною українською владою, як міцні зобов’язання.

Відмова України від прагнень до НАТО чи будь-яких безпекових блоків у майбутньому. Вимога Путіна щодо «нейтралітету» України залишається одним із головних виправдань його повномасштабного вторгнення в Україну. У Стамбулі навесні 2022-го Росія вимагала від України внести зміни до Конституції, щоб виключити положення про прагнення України до членства в НАТО та додати пункт, який би конституційно закріплював нейтралітет України і забороняв би їй приєднуватися до будь-яких військових альянсів, укладати військові угоди або розміщувати іноземний військовий персонал чи військові системи в Україні.

Україна має віддати Росії окуповану українську територію та «Новоросію». У своїх вимогах 14 червня 2024 року, на які тепер посилається Лавров, Путін дав зрозуміти, що Росія не задовольниться припиненням війни на тих лініях, які вона зараз утримає, і прямо закликав українські сили відійти з неокупованих частин Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької областей. Путін висунув цю вимогу як передумову для будь-яких «мирних» переговорів з Україною. В ISW наголошують, що Кремль не раз демонстрував, що має територіальні амбіції поза межами адмінкордонів цих чотирьох областей, а російські чиновники часто посилаються на вигаданий термін «Новоросія», щоб претендувати на інші території на сході та півдні України, включаючи Дніпропетровську, Миколаївську та Одеську області. Насправді ж «Новоросія», як підкреслюють ISW — це аморфне і вигадане регіональне поняття, яке в уяві кремлівських чиновників нібито включає всю південну та східну Україну як буцімто «невід'ємну» частину Росії.

Розв’язання війни має бути спрямоване на вирішення її т.зв. «першопричин». Лавров і Кремль неодноразово визначали ці «першопричини» війни в Україні як нібито порушення НАТО своїх «зобов'язань» не розширюватися на територію Східної Європи та вздовж кордонів Росії у 1990-х, 2000-х і 2010-х роках. Також серед цих «першопричин» Росія безпідставно називала нібито дискримінацію українським урядом етнічних росіян і російської мови, ЗМІ та культури в Україні. Ці заяви РФ використовує, щоб виправдати окупацію та незаконну анексію українських територій.

Отже, кремлівські чиновники продовжують готувати інформаційне підґрунтя для того, щоб вимагати від України здати неокуповану територію і виправдати амбіції Росії для встановлення контролю над незалежними країнами. Адже 14 квітня Лавров заявив "Коммерсанту", що Росія і США не узгодили жодних «ключових параметрів» майбутньої потенційної угоди про припинення війни в Україні. Лавров також визначив території України, на які претендує Росія, як «Донбас і Новоросію». Глава МЗС РФ стверджував, що український уряд «не представляє Крим, Донбас чи Новоросію» або «низку інших територій, які все ще залишаються під контролем [України]». Лавров також прямо заявив, що влада України нібито «не представляє» жителів Одеси і що Росія побудувала Одесу та «багато інших» міст в Україні. Нещодавно Путін заявив, що «Новоросія» є невід'ємною частиною Росії, а речник Кремля Дмитро Пєсков визначив «Новоросію» як всю східну та південну Україну, включаючи Харківську, Дніпропетровську, Миколаївську та Одеську області. У 2023 році Путін заявляв, що місто Одеса, Крим і весь «Чорноморський регіон», мовляв, не мають «нічого спільного з Україною». Постійне посилення цих тверджень Лавровим свідчить про те, що Росія прагне окупувати навіть більшу територію України, аніж ту, яку Росія нині вимагає - навіть попри те, що вона веде поточні переговори зі Сполученими Штатами нібито про припинення війни в Україні.

Все можуть королі... але не все: Принцу Вільяму заборонили візит до України. Стала відома реакція спадкоємця Чарльза Третього

п’ятниця, 18 квітень 2025, 23:55

Британський принц Вільям висловив розчарування працівниками свого офісу, які відмовили йому в поїздці до України. Тим більше, що його молодший брат Гаррі відвідав Львів 10 квітня. Про це пише Daily Mail з покликанням на джерела, передають Патріоти Укра...

Є успіхи: ЗСУ показали, що в асиметричній війні можна не лише стримувати сильнішого ворога, а й перемагати, - Сирський

п’ятниця, 18 квітень 2025, 23:25

Головнокомандувач Збройних сил України Олександр Сирський у рамках Міжнародного академічного форуму "Воєнні інновації в сучасних війнах" обговорив виклики асиметричних війн, їх вплив на глобальну безпеку та роль інновацій у сучасних військових конфлікт...