В ISW оцінили загрозу для України від Придністров'я і вказали на наслідки провокації РФ з прольотом дрона над територією Молдови

Події, що відбуваються у сепаратистському регіоні Молдови, Придністров'ї, навряд чи несуть військову загрозу для України. Однак вони з високою вірогідністю вплинуть на перспективи європейської інтеграції самої Молдови, передають Патріоти України.

І політ російського безпілотника у небі над Молдовою у ніч проти 27 лютого має наслідки для суверенітету цієї країни значно більші, аніж несе загроз для України. Про цейдеться у новому аналітичному матеріалі Інституту вивчення війни (ISW).

За даними української сторони, у розпал чергової дронової атаки на Україну у ніч проти 27 лютого російські безпілотники залетіли у повітряний простір Молдови. Міністерство оборони цієї країни це заперечує.

Водночас, додають в ISW, російські сили, що продовжують перебувати у Придністров'ї, не можуть створити серйозної військової загрози для України, якщо не отримують підкріплень. А їх Росія, як виглядає, не здатна переправити до цього сепаратитського регіону швидко і в серйозних масштабах.

"ISW не спостерігає жодних чітких ознаки російських військових підготовок до втручання в Придністров'я чи Молдову загалом. Політ безпілотника над повітряним простором Молдови має більше прямих наслідків для суверенітету Молдови, ніж для безпеки України", – зазначили в ISW.

Також в ISW заявили, що змінюють попередній прогноз щодо запланованого на 28 лютого конгресу "депутатів" Придністров'я, пов'язаного з обговоренням економічної політики Молдови, зокрема, змін до Митного кодексу країни, що набули чинності з 1 січня поточного року.

22 лютого аналітики ISW спрогнозували, що верхівка сепаратистів Придністров'я може закликати до проведення референдуму щодо приєднання до Росії під час Конгресу депутатів Придністров’я, щоб підтримати російські гібридні операції, спрямовані на політичну та соціальну дестабілізацію Молдови.

Свій прогноз аналітики аргументували тим, що востаннє такий захід у Придністров'ї проводився у березні 2006 року. Тоді так звані депутати ухвалили рішення про проведення референдуму щодо незалежності анклаву з прицілом на подальше приєднання до Росії. Той з'їзд так само відбувся після на тлі митних нововведень: тоді України запровадила для Придністров'я нові митні правила.

"Хоча референдум отримав переважну підтримку населення в 2006 році, ні Росія, ні Придністров'я не розробили правових механізмів для анексії", – додали в ISW.

Нині ж Молдова змінила свій Митний кодекс, аби узгодити його з правилами ЄС: це було однією з умов, які мала виконати країна на шляху до членства у Євросоюзі.

"Раніше Молдова звільнила придністровські підприємства від сплати мита уряду Молдови за придністровський імпорт з ЄС та експорт до ЄС і натомість дозволила придністровським підприємствам сплачувати мита уряду Придністров’я. Придністров’я відреагувало на зміни від січня 2024 року, які вимагали від придністровського бізнесу сплачувати обов’язкові збори уряду Молдови, збільшивши податки для близько 2000 молдовських підприємств у Придністров’ї, але президент Придністров’я Вадим Красносельський 24 лютого заявив, що митні платежі до бюджету Придністров’я все одно зменшилися на 18 відсотків з початку 2024 року", – зазначено у матеріалі.

І тут у гру вступають основні гравці Придністров'я з різними економічними та політичними інтересами. За даними проєкту критичних загроз Американського інституту підприємництва, Придністров'я є мафіозним утворенням, яким керує Віктор Гушан, чия компанія Sheriff Enterprises контролює більшу частину економіки Придністров'я та отримує значні частини державних витрат цього регіону.

"Підприємства Гушана були сильно орієнтовані на ЄС після того, як Молдова підписала торговельну угоду з ЄС у 2014 році, яка гарантувала безмитний доступ до ринків ЄС. Підприємства Гушана також виграли б від відновлення хороших українсько-придністровських відносин, оскільки Придністров’я імпортувало та експортувало більшість своїх товарів через Україну, доки Україна не закрила ці кордони у 2022 році через повномасштабне вторгнення Росії — факти, які дали б Гушану вагомі підстави протистояти приєднанню Придністров'я до Росії з економічних причин", – зазначили аналітики, додавши, що посадовці ЄС вже заявляли, що Молдова може приєднатися до Євросоюзу й без Придністров'я.

Тому, вважають в ISW,Гушан може віддати перевагу західноорієнтованій Молдові, в якій Придністров’я користується спеціальними податковими винятками, а не анексії Росією чи членству Молдови в ЄС без Придністров’я.

"Однак Молдова навряд чи скасує зміни в митному кодексі, враховуючи її нинішнє зобов’язання вступити в ЄС. Таким чином, розрахунок Гушана є складним, і його переваги наразі неясні", – йдеться у повідомленні.

І Росія поточну ситуацію у Придністров'ї може спробувати використати у своїх інтересах. Аналітики припускають, що згаданий Гушан, імовірно, конкурує з придністровським міністерством державної безпеки (де-факто, відділом на місці російської ФСБ, що отримує накази з Кремля).

"Громадяни обох регіонів Молдови, що перебувають під впливом Росії — Придністров’я та Гагаузії — активно нещодавно протестували проти нового Митного кодексу Молдови. Росія може спробувати використати внутрішню опозицію молдовській політиці, щоб посіяти нестабільність у Молдові та затримати вступ Молдови до ЄС", – резюмували аналітики.

Проросійський уряд Словаччини звинувачуж попередників... у держзраді через військову допомогу Україні

п’ятниця, 21 червень 2024, 21:55

Уряд Словаччини, відомий своїми проросійськими поглядами, звинуватив минулий кабінет у державній зраді та зловживанні службовим становищем через військову допомогу, спрямовану в Україну. . Як повідомляє Bloomberg, Міністерство оборони Словаччини подал...

Підуть на військовій підтримку України: Стало відомо, коли Україна отримає перший транш з $50 млрд від заморожених активів Росії

п’ятниця, 21 червень 2024, 19:25

Україна ймовірно отримає перший транш з доходів від заморожених російських активів до кінця літа. Його розмір складатиме 1,5 млрд євро (1,6 млрд доларів). Про це повідомив європейський комісар із питань торгівлі Валдіс Домбровскіс. . Як нагадав Домбро...