Збанкрутілий СРСР більше не зміг утримувати своїх сателітів у Центральній Європі ні економічно, ні військовою силою
30 років тому світ втратив свою біполярність, як писали оглядачі, бо 1 липня 1991 року припинила своє існування Організація Варшавського договору (ОВД) – військовий блок країн так званого соціалістичного табору на чолі з СРСР, що визначав своєю метою протистояти НАТО. Нагадуємо, чим увійшов в історію Європи та світу цей союз, бо Кремль, керований колишнім співробітником зовнішньої розвідки КДБ СРСР Володимиром Путіним, і досі використовує ту саму риторику, пояснюючи дії Росії на міжнародній арені, зазначають Патріоти України.
«Союз миру і соціалізму» – таким було головне гасло військового блоку, створеного СРСР із країн, які потрапили під контроль радянської армії в ході звільнення Європи від нацизму під час Другої світової війни.
Його назвали Варшавським договором (Warsaw Pact) або Організацією країн Варшавського договору (ОВД) за місцем підписання угоди про створення цього військового союзу. Свої підписи під установчим документом 14 травня 1955 року поставили представники СРСР, Албанії, Болгарії, Німецької Демократичної Республіки (НДР), Польщі, Румунії, Угорщини і Чехословаччини.
По суті, це була формальна підстава для встановлення політичного і військового контролю Радянського Союзу над цими країнами.
Після ратифікації законодавчими органами країн Договір набув чинності 5 червня 1955 року і фактично закріпив військовою потугою керівну роль місцевих компартій, які виконували усі директиви Комуністичної партії СРСР.
Західний і Східний Берлін розділили Берлінським муром, який почали будувати в серпні 1961 року за рішенням наради секретарів компартій країн Варшавського договору і на підставі рішення Народної палати НДР.
Скориставшись кризою після вторгнення військ Варшавського договору в Чехословаччину, у вересні 1968 року формальний вихід із організації здійснила Албанія, яка фактично вже з 1961 року перестала підтримувати ОВД через несприйняття албанським диктатором Енвером Ходжею критики культу особи Йосипа Сталіна, яка розпочалася після смерті радянського вождя.
ОВД проіснувала 36 років і розпалася 1 липня 1991 року, коли Болгарія, Угорщина, Польща, Румунія, СРСР і Чехословаччина у Празі підписали протокол про припинення чинності Варшавського договору.
Варшавський договір і Холодна війна
Друга світова війна щойно завершилася, міста лежали в руїнах, народи Європи ще не оплакали свої жертви, а Сталін уже чітко дав зрозуміти своїм союзникам по антигітлерівській коаліції, що він хоче закріпити свій вплив «скрізь, де ступала нога радянського солдата-визволителя», і що Захід був і залишається ідеологічним супротивником СРСР.
Черчилль висловив «захват та повагу до хоробрих росіян і до мого бойового товариша, маршала Сталіна», але зауважив, що «тіні почали збиратися там, де все було осяяне перемогою», бо ніхто не знає, де завершуються межі, на які СРСР хоче поширити свій вплив.
Черчилль виступив за створення Міжнародних збройних сил, які б допомагали ООН підтримувати мир у світі. І закликав боротися за права людей: «Свобода повинна бути в кожному домі».
Відповідь Сталіна розділила світ на два табори.
Так розпочалася так звана Холодна війна, тобто запекле протистояння між «соціалістичним і капіталістичним світами», що охоплювало усі сфери – від політики і військового протистояння до культури і соціального життя.
Завершилася Холодна війна аж із розпадом СРСР у 1991 році.
Хоча низка оглядачів вважає, що керована Володимиром Путіним Росія поновила це протистояння, розпочавши конфронтацію із колективним Заходом у намаганні закріпити свій вплив на так званому пострадянському просторі і примусити США погодитися на поділ сфер впливу.
закріплення поділу меж впливу в Європі, що виник після перемоги над гітлерівським нацизмом;
протидія колективному Заходові як втіленню протилежної радянському тоталітаризму суспільно-політичної моделі;
створення і посилення військової потуги, яка б підтримувала імідж СРСР як наддержави і протистояла НАТО;
встановлення і утримання контролю над країнами Східної Європи, утримування їх у рамках комуністичної ідеології та соціалістичного табору.
Генеральний секретар Компартії СРСР Леонід Брежнєв, який очолив радянську піраміду влади після Хрущова, так означив формулу існування Варшавського договору: «Межі цих територій, які звільнив радянський солдат, – це наші кордони. І так буде завжди».
Голова фракції "Альтернативи для Німеччини" у земельному парламенті Баварії Катрін Ебнер-Штайнер заявила, що українських біженців потрібно негайно вислати з країни. За її словами, громадяни України повинні повернутися додому "вже зараз". Про це пише Sü...
Служба безпеки затримала у Києві високопосадовця, який причетний до фінансування війни РФ проти України. За матеріалами справи, ним виявився директор департаменту супроводження інформаційних систем одного з найбільших банків України. Про це повідомляє ...