У Малі стався другий військовий переворот за рік. Солдати повалили перехідний уряд через невдоволення кадровими перестановками. В історії нестабільність цієї країни не обійшлася і без участі Росії, якій ситуація в Малі вигідна не тільки з економічної, але і політичної точок зору – зменшення впливу Франції в регіоні. Тепер у Бамако проходять мітинги із закликами до Путіна ввести війська. Як і навіщо Кремль дестабілізує Малі і чи відіб'ються маневри Путіна на його відносинах із Макроном – розповідає ЛІГА.net, передають Патріоти України.
ДВА ПЕРЕВОРОТИ ЗА РІК
Перший військовий переворот у Малі стався в серпні 2020 року – до резиденції президента Ібрагіма Бубакари Кейти вторглися солдати і усунули його і прем'єра від влади. Серед головних осіб перевороту – троє військових: Малік Діау, Садіо Камара і Ассімі Гойта.
Була сформована військова рада (її очолив Гойта), проведені переговори з політлідерами країни, створений план перехідного періоду (головою перехідної ради став Діау) і призначено нову дату президентських і парламентських виборів – лютий 2022 року. Тимчасовим президентом став Баха Ндау, прем'єр-міністром – Моктар Уана.
Оскільки проблеми в країні нікуди не поділися, там знову почала зростати напруженість. На початку травня 2021-го на тлі цього тимчасовий уряд провів переговори з опозицією і погодився на перестановки в Кабміні. Але влада не порадилася з Гойтою і в підсумку двоє близьких до нього політиків втратили місця в уряді. 24 травня, відразу після звістки про результати перестановки, Гойта заарештував президента і прем'єра. Їх змусили відмовитися від посад в обмін на свободу. Тепер вся влада знову знаходиться в руках у Гойти.
Серед невдоволених перестановками була і коаліція опозиційних партій M5 RFP, з якими Ндау вів переговори. Їм також нічого не дісталося. Тепер вони заявляють , що їх попросили висунути кандидата в прем'єри.
ЯК І НАВІЩО РОСІЯ ДОПОМАГАЄ ХУНТІ
РФ почала проявляти активність в Малі ще до першого перевороту. В ході антиурядових протестів у Бамако влітку 2020-го з'явилися прапори Росії і плакати з вдячністю за "солідарність" з боку РФ. А двоє змовників, Малік Діау і Садіо Камара, повернулися до країни за тиждень до путчу – майже рік вони перебували в Москві на тренуваннях.
"Саме ці, пов'язані з Росією, офіцери-змовники оточують Гойту, який вдруге очолив країну в результаті "путчу в рамках перевороту". Вони мають виражені антифранцузські погляди і орієнтуються на Москву", – розповідає кандидат політичних наук, викладач Інституту міжнародних відносин КНУ ім. Шевченка Олександр Мішин.
США також проводили навчання малійських військових, зокрема тих, що взяли участь у перевороті. Наприклад, Гойта тренувався з американцями. Але різниця є: США відмовилися від співпраці з Малі і відхрестилися від путчистів після першого перевороту; Росія вчинила інакше, надавши хунті підтримку. Наприклад, посол РФ майже відразу зустрівся зі змовниками.
Зараз підтримка малійскої хунти з боку Росії носить в основному політичний характер, вважає Мішин: "РФ відправила до Бамако спецпосланця з метою врегулювання кризи, представивши себе миротворцем". Також РФ може вплинути і на позицію Радбезу ООН – там засудили повторний переворот, але замість санкцій обійшлися посередництвом Економічного співтовариства країн Західної Африки (ECOWAS).
При цьому у Росії є друзі на політарені і серед цивільних. Наприклад, лідер комуністичної партії Африканська єдність за демократію і незалежність Умар Маріко (член опозиційної коаліції M5 FRP, яка зараз повинна висунути свого кандидата на посаду прем'єра). У 2018 році він відвідував окуповану Росією частину Донбасу і обіцяв відкрити в Малі представництво проросійських бойовиків, якщо стане президентом (на той момент він був кандидатом на посаду глави держави).
РФ переслідує дві мети в цій країні: економічну і політичну. "Російські економічні інтереси мають глибоке коріння і пов'язані з радянськими часами, коли там реалізовувалася низка інфраструктурних проєктів", – говорить Мішин, додаючи, що зараз російський бізнес працює в сфері видобутку золота, але найголовнішою частиною двосторонніх відносин залишається військово-промисловий комплекс. – "На озброєнні ЗС Малі знаходяться в основному радянська і російська стрілецька зброя, бронетехніка, артилерія та авіація". Наприклад, Міноборони РФ уклало з малійськими військовими угоду про співпрацю ще в 2019 році.
Політична мета Росії при дестабілізації Малі – вплив на інші країни, що мають там інтереси (Туреччина, Китай, Франція). А в ширшому контексті – продовження проксі-конфлікту з Францією за Африку. "Росія намагається закріпитися в проблемних країнах африканського Сахеля, який традиційно входив до французької зони впливу", – заявляє Мішин і наводить у приклад активність Кремля в ЦАР, Лівії, Чаді та Судані. – "Під прицілом РФ також знаходяться Нігер, Буркіна-Фасо і Мавританія – це дуже турбує Францію".
Найбільш негативно хаотизація Малі впливає саме на Францію, каже експерт, оскільки вона проводить там антитерористичну операцію проти джихадистів: "Порушення керованості країною призводить до активізації сил ісламських фундаменталістів".
До серпня 2020 року Париж мав вплив на країну завдяки ключовому союзнику – президенту Ібрагіму Бубакар Кейту. Його повалення стало для Франції "дипломатичним кошмаром". А повалений у травні 2021-го президент Ндау представив оновлений склад Кабміну відразу після повернення з Парижа. Росіяни і антифранцузські політики могли сприйняти це як сигнал про спроби Парижа відновити дипломатичні позиції в країні. Тому нинішній переворот може нести як локальний (військові хотіли утримати владу), так і геополітичний вимір (тепер уряд може сформувати прем'єр, поставлений антифранцузькою політсилою).
Також під посольством Росії в Бамако вже два дні поспіль проходять мітинги, на яких демонстранти з прапорами РФ у руках вимагають "російського військового втручання", закінчення французької операції і заяви Кремля щодо підтримки перевороту. У посольстві РФ у Бамако поки що обмежилися лише заявою, що після арешту вищого керівництва країни в столиці все спокійно.
"Не можна виключати, що росіянам Малі потрібна для ведення торгів із французами щодо білоруського питання", – говорить він. Переворот у Малі в серпні 2020 року також ще збігся за часом із початком протестів у Білорусі через фальсифікації виборів режимом Лукашенка.
При цьому Мішин уточнює, що на прямі відносини між Путіним та Макроном впливає не лише геополітика, а й економіка. А французькі компанії "воліють закривати очі на політичні аспекти заради прибутку на російському ринку".
Правоохоронці ідентифікували двох вбитих російськими військовими українських військовополонених біля села Новодмитрівка на Покровському напрямку. Про це повідомив заступник керівника департаменту протидії злочинам, вчиненим в умовах збройного конфлікту...
ГУР перехопило нову телефонну розмову окупантів, в якій росіянин нервує через новини з фронту і скаржиться на великі втрати, передають Патріоти України. Росіянин розповів, що один його знайомий окупант відправився на “нуль”, де був знищений разом зі ус...