Молдавський МЗС направив посольству України в Кишиневі ноту у зв'язку зі справою про викрадення українського екс-судді Миколи Чауса. Молдавська сторона, зокрема, попросила зняти дипломатичний імунітет з військового аташе дипмісії і дозволити обшукати його автомобіль. Це випливає з доповідної записки посла України Марка Шевченка до Києва. У документі посол також повідомляє, що президент Молдови Майя Санду зазнає іміджевих втрат через ситуацію, що склалася, і що вона двічі намагалася зв'язатися з президентом України Володимиром Зеленським. Про це пише молдавський ресурс NewsMaкer, інформують Патріоти України.
Доповідну записку посла України в Молдові Марка Шевченка, направлену в МЗС України, NM передав лідер "Нашої партії" Ренато Усатий. Політик відмовився назвати джерело, яке передало йому документ, але зазначив, що це джерело - надійне.
У доповідній записці посла сказано, що 9 квітня він зустрівся в будівлі МЗСЄІ з держсекретарем міністерства закордонних справ Молдови Думітру Соколаном, який передав йому ноту з проханням про зняття дипломатичного імунітету з військового аташе українського посольства Сергія Сметанюка з метою "кримінального переслідування та притягнення до відповідальності" . У ноті також запитується дозвіл на проведення обшуку і пошуку доказів в автомобілі посольства, закріпленому за Сметанюком.
Посол також повідомляє в доповідній записці, що молдавський держсекретар повідомив йому про те, що президент Молдови Майя Санду кілька разів намагалася зв'язатися з президентом України Володимиром Зеленським, але "це не вдалося не з вини молдавської сторони".
Також, за словами посла, телефонна розмова в.о. прем'єр-міністра, міністра закордонних справ і європейської інтеграції Аурелія Чоко з главою українського МЗС Дмитром Кулебою дала молдавській стороні підстави вважати, що "викрадення громадянина України Чауса було скоєно зловмисниками, а не представниками державних органів України".
У записці також зазначено, що молдавська сторона не має наміру повідомляти ЗМІ про ноту з проханням зняти дипломатичний імунітет зі Сметанюка.
За словами посла, сторони сходяться на думці про необхідність почати роботу в рамках спільної міждержавної комісії з розслідування обставин викрадення Чауса, а українська сторона підтверджує своє бажання з'ясувати обставини події та встановити місце перебування Чауса. Шевченко зазначає, що неофіційно позначив на зустрічі з Соколаном попередню готовність організувати на території посольства зустріч Сметанюка з молдавськими представниками, але отримання ноти змінює ситуацію, і він змушений звернутися за інструкціями до Києва.
У записці посол також повідомляє про те, що в молдавському парламенті створена робоча група з розслідування викрадення Чауса, і зазначає, що "очікується, що підсумком роботи цієї комісії стане зняття з посади нинішнього директора СІБ і перепідпорядкування відомства парламенту" (зараз СІБ підзвітний президенту).
Посол України зазначає, що найбільші репутаційні та рейтингові втрати від ситуації, що склалася, зазнає Майя Санду, у якої немає можливості вплинути на "позицію органів виконавчої влади, прокуратури та правоохоронних органів, які продовжують перебувати під контролем призначенців [експрезидента] Додона і залишаються під впливом російських чиновників".
"Складається враження, що політичні опоненти Майї Санду і їхні російський куратори цілеспрямовано завели президента Санду в ситуацію, коли вона повинна або взяти на себе політичну відповідальність за викрадення, або зайняти жорстку позицію стосовно України", - пише Шевченко.
Шевченко пропонує своєму керівництву негайно повідомити молдавську сторону про те, хто представлятиме Україну в спільній міждержавній комісії (робочій групі), і провести її перше засідання в Києві або Кишиневі. Потім він пропонує дати офіційну негативну відповідь на ноту про зняття імунітету зі Сметанюка, який перебуває на службі в дипмісії з 9 квітня 2017 року, і термін його повноважень закінчується 3 травня 2021 року.
Посол також пропонує "для поліпшення політичних позицій Майї Санду в її протистоянні з проросійськими силами в Молдові" найближчим часом провести коротку телефонну розмову президентів Молдови та України, під час якої підтвердити позицію, озвучену в розмові Чоко і Кулеби, і встановити дату засідання спільної робочої групи, повідомивши про це пресу.
На нові кадри з передової, які з’явилися в Мережі, звернув увагу експерт Bild з аналізу відкритих даних Юліан Рьопке, передають Патріоти України. . На одному з відео зображено, як четверо російських окупантів пішли на штурм українських позицій під Пок...
Всі сторони війни РФ в Україні повинні "зберігати спокій та проявляти стриманість" та працювати над умовами припинення вогню. Про це заявив речник Міністерства закордонних справ Китаю Лінь Цзяня, повідомляє The Guardian, передають Патріоти України. За ...