Вибори президента в Чехії: У другий тур пройшли "чеський Орбан" та жорсткий прихильник НАТО та України

Андрій Бабіш та Петро Павел

У суботу, 14 січня, ЦВК Чехії підбила підсумки президентських виборів у республіці. Голосування тривало два дні. Жоден з кандидатів не зміг набрати більш ніж половину голосів, тож потрібен другий тур. Він призначений на 27 та 28 січня.

До нього пройшли колишній прем'єр-міністр Чехії Андрій Бабіш та ексглава військового комітету НАТО генерал Петро Павел.

Андрій Бабіш

Це стало зрозумілим вже після підрахунку 80% голосів. Бабіш набирає 36,78%, а Павел — 33,72%. Їхня головна суперниця відомий економіст Дануше Нерудова отримала лише 14%. Попередня явка у першому турі становила 67%, що є досить високим показником для Чехії.

Ще кілька днів тому головними претендентами у боротьбі за президентську посаду вважалися генерал Павел та економіст Нерудова. Шанси Бабіша були незначними, оскільки він перебував під судом у справі про шахрайське використання великих субсидій, які Чехія отримувала від Євросоюзу. Зокрема, із грошей ЄС 2 мільйони євро пішли на будівництво фешенебельного готелю «Гніздо лелеки» у мальовничому передмісті Праги. Власниками об'єкта виявилися діти Бабіша.

Судовий процес не завадив політику балотуватися на пост президента. І ось 9 січня суд виправдав колишнього прем’єр-міністра. Рішення суду дозволило Бабішу різко підвищити свій рейтинг. Його прихильники вказують на те, що виправдувальний вердикт доводить — справу сфабрикували політичні противники Бабіша.

Тим часом репутація колишнього чеського прем'єра в Європі має дуже підмочений характер. У керівництві Євросоюзу із ним не хочуть мати жодних справ. І його перемога на виборах Брюссель зустріне дуже холодно. Показово, що першим привітав Бабіша з успіхом прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан.

Щодо Петера Павела, то генерал відомий, як прихильник продовження допомоги Україні і займає жорстку антиросійську позицію. В той час як колишній союзник Земана при владі, Бабіш має неоднозначну репутацію і йде від питання про те, чи буде він продовжувати допомогу Україні.

Нагадаємо, термін повноважень нинішнього президента Мілоша Земана спливає у березні. Він обіймав цю посаду з 2013 року. Земан двічі вигравав вибори. Конституція забороняє йому ще раз балотуватися.

У Чехії президент відіграє в основному церемоніальну роль. Однак він відповідає за призначення уряду, голови центрального банку та конституційних суддів. Крім того, як голова держави є верховним головнокомандувачем країни.

"До цього варто готуватися": Сирський натякнув на нову операцію після "Курської" (відео)

четвер, 23 січень 2025, 21:28

Головнокомандувач Збройних сил України Олександр Сирський, підсумовуючи минулий рік, відзначив успішний контрнаступ на Курському напрямку. Також генерал натякнув, що подібна операція буде не останньою. Про це головнокомандувач сказав в інтерв’ю "Радіо ...

"Зверніть увагу на власні дії": У МЗС України різко відповіли на заяву Фіцо про підготовку перевороту у Словаччині

четвер, 23 січень 2025, 21:16

Заява прем'єр-міністра Словаччини Роберта Фіцо про нібито підготовку державного перевороту й появу в країні "експертів", які начебто причетні до подій у Грузії й до Євромайдану в Україні, – намагання залякати словацьке суспільство. Про це на брифінгу 2...