Вибори президента в Чехії: У другий тур пройшли "чеський Орбан" та жорсткий прихильник НАТО та України

Андрій Бабіш та Петро Павел

У суботу, 14 січня, ЦВК Чехії підбила підсумки президентських виборів у республіці. Голосування тривало два дні. Жоден з кандидатів не зміг набрати більш ніж половину голосів, тож потрібен другий тур. Він призначений на 27 та 28 січня.

До нього пройшли колишній прем'єр-міністр Чехії Андрій Бабіш та ексглава військового комітету НАТО генерал Петро Павел.

Андрій Бабіш

Це стало зрозумілим вже після підрахунку 80% голосів. Бабіш набирає 36,78%, а Павел — 33,72%. Їхня головна суперниця відомий економіст Дануше Нерудова отримала лише 14%. Попередня явка у першому турі становила 67%, що є досить високим показником для Чехії.

Ще кілька днів тому головними претендентами у боротьбі за президентську посаду вважалися генерал Павел та економіст Нерудова. Шанси Бабіша були незначними, оскільки він перебував під судом у справі про шахрайське використання великих субсидій, які Чехія отримувала від Євросоюзу. Зокрема, із грошей ЄС 2 мільйони євро пішли на будівництво фешенебельного готелю «Гніздо лелеки» у мальовничому передмісті Праги. Власниками об'єкта виявилися діти Бабіша.

Судовий процес не завадив політику балотуватися на пост президента. І ось 9 січня суд виправдав колишнього прем’єр-міністра. Рішення суду дозволило Бабішу різко підвищити свій рейтинг. Його прихильники вказують на те, що виправдувальний вердикт доводить — справу сфабрикували політичні противники Бабіша.

Тим часом репутація колишнього чеського прем'єра в Європі має дуже підмочений характер. У керівництві Євросоюзу із ним не хочуть мати жодних справ. І його перемога на виборах Брюссель зустріне дуже холодно. Показово, що першим привітав Бабіша з успіхом прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан.

Щодо Петера Павела, то генерал відомий, як прихильник продовження допомоги Україні і займає жорстку антиросійську позицію. В той час як колишній союзник Земана при владі, Бабіш має неоднозначну репутацію і йде від питання про те, чи буде він продовжувати допомогу Україні.

Нагадаємо, термін повноважень нинішнього президента Мілоша Земана спливає у березні. Він обіймав цю посаду з 2013 року. Земан двічі вигравав вибори. Конституція забороняє йому ще раз балотуватися.

У Чехії президент відіграє в основному церемоніальну роль. Однак він відповідає за призначення уряду, голови центрального банку та конституційних суддів. Крім того, як голова держави є верховним головнокомандувачем країни.

"Ніхто не вірить у наші червоні лінії": Пропагандисти Кремля влаштували істерику через передавання F-16 Україні

четвер, 1 червень 2023, 22:43

Російських пропагандистів охопила істерика через передавання винищувачів F-16 Україні, повідомляють Патріоти України. "Ніхто не вірить у наші червоні лінії, їм тепер не цікаво грати з нами", - переймаються кремлівські посіпаки, обговорюючи новини про п...

«Вагнерівцям» не вдається забратися з-під Бахмута – ЗСУ не відпускають

четвер, 1 червень 2023, 22:07

Найманці російської терористичної організації Група Вагнера все ще не вийшли з-під Бахмута, і зараз у них чергова нова дата «виведення». Про це повідомила заступниця міністра оборони Ганна Маляр в ефірі телемарафону. . Раніше ватажок Групи «Вагнер» ...