Підконтрольні Кремлю чиновники Криму, російські пропагандисти та деякі українські політики котрий рік поспіль переконують, що Україна потерпає через перекриття Північнокримського каналу і тому їй самій вигідно подати воду в Крим. Нібито через перекриття каналу заболочується Дніпро, підтоплюються землі двох областей – Херсонщини та Миколаївщини, заболочується Чорне море, зазначають Патріоти України. "Радіо свобода" опитала українських фахівців і з’ясували, чи відповідають ці заяви дійсності.
Ось ток-шоу «60 минут» каналу «Россия24» від 11 червня 2020 року. Російська пропагандистка Ольга Скабеєва звинувачує українців:
«Вы, перекрыв канал, заболачиваете свой собственный Днепр, там тоже экологическая катастрофа. Но плевать же, плевать! Главное, чтобы крымчане остались без воды».
«Північнокримський канал починається з селища Таврійського. Він розташований вище від основної греблі Каховської ГЕС і впливу на всю цю ділянку практично не має. Через що? Через те, що основний регулятор водного стану даної ділянки та лиману є Каховська ГЕС. Від обсягів та режиму роботи залежить екологічний стан. Північнокримський канал розташований вище від Каховської ГЕС і на режим роботи Каховської ГЕС не впливає... Частина впливу, яку він може здійснювати, дуже незначна і не може глобально вплинути на весь водний об’єкт від Нової Каховки до гирла Дніпра, до впадання в море. Це, звісно ж, неправда».
Немає ніякого заболочування земель у цих областях – стверджує заступник керівника басейнового управління водних ресурсів нижнього Дніпра Андрій Пузанов. Жодної надлишкової води сюди не потрапляє: коли канал постачав воду до Криму, він забирав з Дніпра до тисячі семисот мільйонів кубічних метрів вологи на рік. Із них приблизно 500 мільйонів кубометрів ішли на потреби Херсонщини. Нині з Дніпра забирають лише той об’єм, що потрібен землям півдня материка, не більше.
Андрій Пузанов:
«Відповідно, Херсонська область забирає з Північнокримського каналу так само – 450-550 мільйонів кубометрів води, яка використовується для потреб Херсонської області. Тому казати про якісь негаразди – абсолютно не відповідає дійсності. Якщо казати про заболочування, то в Херсонській області заболочених територій взагалі не спостерігається».
«До 2014 року дренажна система та насоси працювали, депутати приділяли увагу, бюджет виділявся на ремонт та обслуговування дренажної системи, а також на капітальний ремонт. Будучи народним депутатом, я особисто займався цим серйозним питанням, неодноразово допомагав ремонтувати двигуни, які викачують воду. Зараз же це нікому не потрібно. Та й якщо відремонтувати ці насоси, воді все одно нікуди йти, так як Північно-Кримський канал заблокований».
Але селище підтоплюється через те, що розміщене в низині –стверджують в управлінні водних ресурсів. Заступник керівника басейнового управління водних ресурсів нижнього Дніпра Андрій Пузанов пояснює ось що:
«Подові пониженості – це в основному центральна частина у нас. Населений пункт Нова Маячка потерпає через те, що розташована в подовому пониженні, коли випадає висока кількість опадів – як наслідок, тимчасово територія населеного пункту піддається підтопленню».
Від перекриття каналу страждає море. Таку заяву зробив цього року у сюжеті про водні проблеми Криму канал «Россия 24». В червні 2020 року Ольга Курлаєва розповідала своїм глядачам: «Піщані пляжі Скадовська покриті ряскою, прибережна морська вода затягнута водоростями».
Потім із телеекрану говорить заступник директора підприємства «Крыммелиоводхоз» Володимир Лисенко: «Вода, яка повинна була по Північнокримському каналу йти, вона скидається, ну є там таке, Азовське море. Значить, море, природно, заболочується, з'являються різні екологічно ... ну комарі там, ну, зрозуміло, мул і так далі, і так далі».
По-перше, переплутані моря. Скадовськ – на Чорному морі. По-друге, знову інформація подається так, ніби є якась зайва вода, яку не дали Криму, а скинули в море. Але це не так, – стверджують у міністерстві захисту довкілля та природних ресурсів України. Канал заповнений до осені, після завершення зрошувального сезону з нього завжди, щороку, спускають воду, щоб почистити.
Пояснює заступник міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Михайло Хорєв:
«Там є скид, щоб по завершенню роботи Північнокримського каналу його фактично спорожнити. І друге там є рисові чеки, відповідно, рисовики беруть воду для вирощування рису. Вода з рисових чеків так само скидається, скид цієї води так само відбувається в тому місці. Тому те, що вони трактують як скид зайвої води, це є два абсолютно технологічних процеси. Восени спорожнення каналу і, відповідно, рисовики спорожнюють чеки тоді, коли у них це технологічно передбачено».
Ніяких залишків води, які б зливали в Чорне море, немає – кажуть нам в управлінні водних ресурсів нижнього Дніпра.
«Багато водокористувачів у цій зоні використовують воду з Північнокримського каналу, – пояснює Андрій Пузанов. – Але вони її використовують на потреби зрошення, і як це – воду просто викинути в море? Вода ця коштує грошей, і на сьогоднішній день кожен водокористувач кожну копійку рахує і він її намагається використати більш доцільно для потреб своїх сільгоспкультур вирощуваних».
Про те, що від перекриття каналу потерпає материкова Україна, заявляв і український політик, глава політради партії «Опозіційна платформа – За життя» Віктор Медведчук, який є кумом Володимира Путіна. Говорив про це в один день з Аксьоновим – 6 березня 2020 року. Але пояснення негараздів давав інше.
«В Криму немає проблеми води взагалі і ніколи її не було, в тому числі і у зв'язку з тим, що перекритий Північнокримський канал. А ось проблема в Херсонській області є, тому що екологічна обстановка погіршується кожного року через опріснення берегів та територий, пов'язаних із проходженням Північнокримського каналу. Тому якщо взяти на ваги, для кого більш необхідно, щоб ця вода по цьому каналу та її постачання відновилось, то в першу чергу це потрібно для України».
Заступник міністра захисту довкілля України Михайло Хорєв каже, що не бачить логіки в словах проросійського політика Медведчука:
«Віктор Медведчук видається розумною людиною, але коли він коментує в питаннях, в яких він не розбирається... набір якихось цитат текстів, які ним були зліплені, головне, що вони всі говорять про одне, що проблем в Криму немає. То навіщо взагалі говорити про Північнокримський канал? Ну яка різниця? Якщо в тебе немає жодних проблем, то чому про це говорити?».
У жодній із розглянутих заяв російської пропаганди та підконтрольних Росії чиновників Криму українські фахівці не знайшли фактів, які б вказували на екологічні негаразди на материковій частині України через перекриття Північнокримського каналу.
Унаслідок ракетного удару, який військові країни-агресора РФ здійснили зранку 18 січня, загинув чоловік. Про це в Telegram повідомив начальник Запорізької обласної військової адміністрації Іван Федоров, передають Патріоти України. Тіло загиблого з-під ...
Чинному судді Господарського суду міста Києва повідомлено про підозру у державній зраді за рішення в інтересах міністерства оборони РФ. Про це повідомляє Офіс Генерального прокурора, передають Патріоти України. "За процесуального керівництва Офісу Гене...