З архіву ПУ. Віктор Муженко докладно розповів про помилки Іловайської операції, рішення Хомчака і обіцянки Путіна (відео)

Начальником Генерального штабу ЗСУ під час Іловайської операції, як і наступні п’ять років, був Віктор уженко. Журналісти «Донбас.Реалії» зустрілися з генералом, щоб дізнатися його думку щодо подій серпня 2014 року. Чому тоді вирішили проводити парад в Києві? Якими були альтернативні шляхи виходу українського угруповання військ із оточення? З інтерв’ю від вересня 2019 року про переговори з російським Генштабом, обіцянки Путіна і, зокрема, про те, як зараз оцінює свої дії Муженко, зазначають Патріоти України.

– В першу чергу, чи могли б ви пояcнити, чому був важливий Іловайськ, як точка, яку повинна зайняти українська армія?


– Ми передбачали питання блокування Донецька. Це був один із кроків до повної блокади і оточення Донецька. Відрізання відповідних комунікацій, шляхів постачання матеріальних засобів, людських ресурсів і таке інше. Це дало б нам можливість взяти повністю під контроль і сам Донецьк.

– У 20-х числах серпня через український кордон переходить регулярна російська армія: чому, на вашу думку, саме тоді було ухвалене таке рішення російським командуванням?

– Це був, скажімо так, крок відчаю. Вони розуміли, що ті бандформування втрачають повністю контроль.

Я робив прогноз, що до кінця серпня могла бути завершена антитерористична операція. Ми могли взяти під контроль всю територію Луганської і Донецької областей. І тоді вони змушені були ввести регулярні збройні сили.

– В одному зі своїх інтерв’ю ви сказали, що вторгнення на територію України регулярних російських частин для вас було несподіванкою. Можете пояснити – чому? Адже було очевидно, що Росія всіляко підтримує незаконні збройні формування.

– Є ж відповідні правила і закони, по яких ведеться війна. Міжнародне гуманітарне право чітко визначає ці процедури. Повинно було бути якесь оголошення, якась нота, попередження і таке інше. А тут введені війська з території суміжної держави без будь-яких попереджень, без будь-яких знаків розпізнавання. Тобто вони не позиціонували себе, як регулярні Збройні сили Російської Федерації.

– Тобто ви чекали від Росії виконання міжнародного права?

– Взагалі вона ж повинна, якщо провідне місце займає…

– А хіба попередні конфлікти за участі Росії не показали, що вона не дотримується міжнародного законодавства?

– Показали, до речі, ми передбачали такий варіант. І розглядали можливі варіанти, але ми не думали, що це виконається в такий спосіб. Тому що проводилася низка заходів, в тому числі і в тилу, в питаннях створення військових частин, нових організмів, формування і таке інше. Ми знаємо, в якому стані перебувала українська армія на початку 2014 року. Армія як держаний інститут існувала, але питання її боєздатності і спроможностей було під великим знаком запитання.

– Ви зараз не вважаєте, що було недооцінення такого розвитку подій саме з вашого боку?

– Можливо, так. Ми десь передбачали, тому що одна зі спроб (вторгнення Росії – ред.) була ще в ніч із 12 на 13 липня. Мені доповів один із командирів, який знаходився на одній із висот в районі Ізвариного, що на територію України заходить велика колона – близько кількох сотень машин. Ми нанесли туди вогневе ураження: артилерією, ракетами і таке інше. Три дні відповідна площа – поля, які були засіяні – горіла. Ми побачили 15 залишків-каркасів відповідних автомобілів. І в мене до сьогоднішнього дня – запитання: чи це була колона, чи це було неправильне сприйняття (ситуації – ред.) тими офіцерами і військовослужбовцями, які доповідали. Тобто такий факт мав місце.

Ми вважали, якщо це дійсно колона російських регулярних Збройних сил, то це вже означало початок війни. Але нічого не підтвердилося, і ми вважали, що Росія на такий крок не піде.

Так, поставки боєприпасів, так, поставки зброї, так, якийсь спецназ, відпускники і таке інше. Але щоб завести регулярну армію, як штатним підрозділом…

– Зараз дуже багато критики в бік і Генштабу, і військово-політичного командування країни лунає у зв’язку з проведенням у той час військового параду в Києві. Як ви зараз ставитесь до цієї події? Чи не вважаєте ви, що це було не зовсім доречно?

– Я був, в принципі, проти проведення цього параду. Але почалася підготовка і вже за кілька днів до визначеної дати на мене вийшов президент Порошенко і запитав: чи є необхідність проведення параду? Я сказав, що раз ми вже пройшли підготовку, і озвучили про те, що такий парад має бути, то відмовитись від нього за кілька днів до його проведення – це покаже наш страх перед росіянами і таке інше. А ми повинні були продемонструвати волю до опору.

– Якби у вас була можливість це рішення ухвалювати, ви б наполягали на параді?

– Якби зараз? Розуміючи оцінки того параду, які прозвучали в період з 2014 по 2019 роки, я думаю, що, мабуть, це було помилкою.

Можливо, це якраз і було однією з причин, чому росіяни все-таки вирішили ввести війська саме 24 серпня на територію України.

– У 2016 році ви говорили про те, що пересвідчились остаточно в тому, що росіяни перетнули український кордон 26 серпня. Хоча ми тепер знаємо, що це відбулось із 23 на 24 серпня.

– Я отримав першу інформацію про те, що це, можливо, російські регулярні війська 24-го числа вже по обіді з доповіді полковника Ремигайла. Він сам особисто бачив. Він казав – так, за всіма ознаками це колона регулярних збройних сил, виходячи з кількості техніки, стану цієї техніки і таке інше. Але каже: вона без знаків розпізнавання під прапорами «ДНР». Тобто у нього були сумніви, чи це дійсно колона (російської армії – ред.), чи якесь нове формування, яке було створене за допомогою Росії і з числа цих бандформувань.

І вже 26 серпня, коли ми взяли в полон 10 десантників, було чітко зрозуміло і підтверджено, що це росіяни і дійсно регулярні війська.

– Був один із задумів, здається, ваша особиста пропозиція – угрупованню військ в районі Іловайська не виходити, а залишатися в місті, займати ще одну його частину, займати кругову оборону і чекати підкріплення. Чому ви пропонували такий сценарій?

– Дійсно, це був один із трьох варіантів, які пропонувалися. Був один варіант – залишитися в Іловайську. Другий варіант – здійснити вихід не по тих маршрутах, які були погоджені, як маршрути для «зеленого коридору», а на північ в район Харцизька, Ждановки і далі на Дебальцеве. І була пропозиція виходу на південь, в напрямку на Маріуполь, на широкому фронті, малими колонами.

Але командири добровольчих батальйонів, наскільки я знаю з доповіді генерала Хомчака, поставили ультиматум – ви можете залишатись, а ми все одно будемо виходити.

І він ухвалив рішення вивести все угруповання із Іловайська.

Чому в місті?

У росіян до сьогодні є «синдром Грозного» і вони б у місто не полізли.

Тому що це може за собою потягнути великі втрати і в техніці, і в особовому складі. А їм не потрібно було це. У них був обмежений час. Вони ж досі відмовляються від того, що це дійсно були підрозділи регулярних збройних сил Російської Федерації.

– В цій ситуації, коли Хомчак не зміг до кінця цей процес довести. Не зміг переконати їх, можливо. Вважаєте це його хибою?

– Виходячи з оцінки сьогоднішнього дня, і тих втрат, які ми понесли, я вважаю, це був найкращий варіант дій в той період, в тій обстановці – залишитись в Іловайську, організувати оборону цього міста і протриматись певний час до можливого або деблокування, або до відводу російських військ.

– Під час цієї операції у вас виникали зауваження до роботи Хомчака? Чи були певні протиріччя?

– Я не говорив би про протиріччя. Скажімо так, військова структура – це специфічна структура. На стадії ухвалення рішення заслуховуються певні пропозиції, але коли рішення ухвалюється, видається наказ. Командир, будь-який військовослужбовець зобов’язаний цей наказ виконувати.

– Тобто між вами було повне порозуміння: ви підтримували його дії, він підпорядковувався вашим наказам і в цьому плані все було нормально?

– Так-так.

– Хомчак раніше в інтерв’ю Радіо Свобода сказав, що наказу про вихід із Іловайська чекав не один день. Не дочекався його 29-го числа і сам ухвалив рішення виходити. Це правда?

– Ситуація яка була: 27 серпня було Путін заявив про те, що вони гарантують нам «зелений коридор» для виходу наших підрозділів з Іловайська. 27–28 серпня цілий день йшли ці перемови. Я особисто спілкувався і з Герасимовим (начальник Генштабу ЗС Російської Федерації – ред.), потім його не було, бо він виїхав у Китай.

28 серпня я спілкувався безпосередньо з першим заступником начальника Генштабу Російської Федерації генералом Богдановським. І ми всі ці питання обговорювали. До пізнього вечора узгоджували питання, в тому числі покроково маршрути виходу наших підрозділів. У нас же були ще полонені росіяни. І ми визначали пункти передачі цих полонених при виході наших колон. Але десь біля 23-ї години він вийшов на мене і сказав, що умови змінюються: ми можемо гарантувати вам вихід без техніки і без озброєння. Я йому сказав, що ми на це погодитися не можемо і залишаємо за собою право діяти так, як ми вважаємо за потрібне.

– Хотів би уточнити: ми знаємо про те, що в ніч з 23-го на 24-е заходить російська армія. Резервів для того, щоб підсилити угруповання в Іловайську – бракує. Росіяни заходять з доволі значною кількістю техніки і особового складу – їхні сили переважають. Чому вихід відбувся 29 серпня, а не 24, 25, 26, 27 чи 28-го?

– Тому що йшли бої. Якщо на кожну загрозу реагувати відходом, то невідомо, яку територію ми могли б контролювати і де ми були б.

– Якщо говорити про час. Добре, 24 серпня ця інформація тільки надходила, 26-го – ви вже точно знали, бо взяли в полон російських військових. 26, 27, 28 серпня – чи вважаєте ці дні втраченим часом, який міг би зберегти багато життів?

– Можливо з точки зору сьогоднішнього дня можна було по-іншому вчиняти, але я кажу, що 27-го була зроблена заява, що буде гарантовано цей «зелений коридор» і необхідність прориву туди відпадала. Але вони вчинили потім, як вчинили.

Спочатку була умова про те, що буде вихід з технікою, зі зброєю, без будь-яких обмежень. А потім в перебігу вже самих перемовин… Я ще запитав Богдановського (заступник начальника Генштабу Росії – ред.): це кінцеве рішення? А він каже: на жаль, те, що є. Якщо, каже, буде якась додаткова інформація, я на вас вийду. Він більше на мене не виходив аж до самого моменту прориву і розстрілу наших колон. Коли я почав з ним спілкуватися і сказав: що ви робите, де гарантії, одні порушення!? І він мені одну фразу відповів: повірте, рішення ухвалюю не я.
Під час акції пам’яті «Час не лікує» біля посольства Росії в Україні. Київ, 28 серпня 2019 року

– Чи не вважаєте ви, що перемовини з росіянами і тим паче довіра до них були не зовсім доречними.

– Ми зараз розуміємо, що та фраза, яку в свій час сказав Отто Бісмарк про те, що будь-які домовленості з Росією не коштують паперу, на яких вони підписані. Вона дійсно має місце, підтверджена цими діями і нашою п’ятирічною боротьбою з Росією.

– Чому тоді було ухвалене рішення – давайте, узгодимо з ними вихід, розкажемо про наші плани і домовимось?

– Ви повинні розуміти, що військові ці питання не вирішують.

– Тобто, це було рішення політичне, а не військове?

– Політичне. Було поставлене мені завдання провести відповідні переговори. Уже узгодити саму процедуру і погодити відповідні маршрути по виходу.

– Я правильно розумію, що рішення вести переговори з росіянами і виходити по узгоджених маршрутах приймалося президентом?

– Мені задачу поставив президент провести переговори з росіянами щодо самого механізму виходу цих колон.

– Вихід відбувався 29 серпня вдень двома великими колонами. Я, звісно, людина не військова, можливо чогось не знаю і ви мене виправите: чи не є це небезпечним рішенням, адже це дуже зручна мішень. Чому так? Чому не вночі і не малими групами?

– Я ж кажу, я навіть порекомендував генералу Хомчаку вихід малими колонами. Десь порядку десять машин на широкому фронті. Але було ухвалене рішення…

Мабуть, вони мали… Цей факт, що росіяни супроводжували частину маршруту наші колони – все-таки були певні гарантії. І була певна віра в те, що нам забезпечать вихід без будь-якого бойового зіткнення. Тому й було прийняте таке рішення.

– Отже, ви наполягали, щоб виходити малими групами, а хто ухвалив рішення йти так, як йшли?

– Рішення приймалось керівником цієї операції – генералом Хомчаком і його штабом, який керував процесом.

– Ви зараз не вважаєте це помилкою Хомчака?

– Помилкою? Я вважаю, що це було рішення, яке на той час не відповідало обстановці.

– Підсумовуючи тему переговорів і тих днів, які були на них витрачені.

– Реально перемовини проводилися один день – 28 серпня. Якраз узгоджувалися всі ці технічні питання щодо виходу і вже 29-го…

Українські бійці рятують товариша, пораненого під час бою з російськими гібридними силами поблизу Іловайська, 10 серпня 2014 року

– Але якби 27-го не було заяви про переговори, то…

– Не було б заяви про «зелений коридор», була б зовсім інша ситуація і були б зовсім інші рішення.

– Як ви вважаєте зараз, чи не було це свідомим затягуванням для того, щоб підготувати позиції, які згодом будуть вигідні для обстрілу колон. Тобто чи готові були, в принципі, з самого початку цих переговорів росіяни випустити українських військових? Чи не було це пасткою з першої хвилини цих перемовин?

– Введення в оману, так? Реально можливо і так.

– Тоді цього розуміння не було, як ви вважаєте, зокрема, в політичного керівництва країни?

– Нашої країни? Коли заявляє президент Російської Федерації про те, що ми готові забезпечити «зелений коридор», даємо гарантії цього виходу, то надії були, що це дійсно будуть гарантії і що це дійсно буде вихід. А коли вони в процесі почали міняти відповідні умови, тоді вже було зрозуміло. Крайня заява про те, що вони не дають ніяких гарантій або дають гарантії у тому випадку, якщо ми залишимо зброю і військову техніку – на що ми не могли погодитися. Тоді стало зрозуміло, що дійсно, ситуація, скажімо так, зовсім по-іншому повертається і необхідно ухвалювати рішення про вихід з боєм або про залишення в Іловайську і організації відповідної оборони.

– Хіба Володимир Путін є людиною, якій варто довіряти? Його словам гучним і красивим про «зелений коридор»?

– Виходячи з ситуації сьогоднішнього дня, з нашого п’ятирічного досвіду, він не є тією людиною, якій можна довіряти.

– В 2014 році це не було очевидно?

– Мабуть, не для всіх це було очевидно.

Віктор Муженко і Петро Порошенко під час військових навчань неподалік Миколаєва, 2016 рік

– А ви для себе розумієте, чому таке рішення було прийнято політичним керівництвом країни піти на переговори?

– Була ініціатива не нашого політичного керівництва. Я не знаю, які відбувалися перемовини в Києві на політичному рівні, але заява прозвучала від президента Російської Федерації Путіна.

– Але за життя українських військових відповідає українське керівництво.

– Вони заявляють про «зелений коридор», ми погоджуємося і узгоджуємо питання щодо можливості цього виходу. Потім ситуація міняється і призводить до трагедії, яка трапилася вже 29 серпня.

– У глядачів і читачів може скластися таке враження, що наше військово-політичне командування легковажне або наївне. Ви не ловили себе на такій думці?

– Не було у нас там наївності, тому і були віддані відповідні розпорядження щодо виходу і таке інше. Але була надія на те, що, дійсно, ніхто на такий злочин не піде.

Це ж порушення всіх міжнародних правил і таке інше. Серйозне звинувачення, я думаю, що це буде предметом розгляду в міжнародному військовому трибуналі, саме дії по Іловайську.

– В своїх матеріалах Генеральна прокуратура вказує на те, що загинуло 366 українських воїнів. Також в матеріалах, які були опубліковані ГПУ, йдеться про те, що загибель українських військових не перебуває в причинно-наслідковому зв’язку з певними помилками, які здійснили ті чи інші командири.

– Основною причиною вважається вторгнення російських військ.

– Основна причина очевидна. Ми її не обговорюємо. Чи вважаєте ви, що і серед українських військових командирів є ті, хто винен у тому, скільки було жертв?

– Я не хочу зараз когось звинувачувати і виносити якісь вердикти. Для цього є кримінальна справа, є розгляд в будь-якому форматі публічному. Я готовий розглядати всі ці моменти по Іловайську. Це буде судове засідання, чи інший якийсь формат.

– Свою особисту відповідальність ви відчуваєте за це?

– Звісно, відчуваю.

З моменту прийняття на себе, навіть в ініціативному порядку, обов’язків і повноважень керівника АТО і тих рішень, які приймались при проведенні операції, я відчував відповідальність за кожне своє рішення.

– З якими думками ви підходите до цієї дати – п’ять років після Іловайська?

– Мені шкода, що так трапилось, однозначно.

Я розумію, вже з оцінки сьогоднішнього дня, ми б діяли, мабуть, не так, як це було в 2014 році.

"Буде важко": The Economist назвав мінімальні умови, на які Україна може погодитися в рамках угоди з Росією

неділя, 23 лютий 2025, 7:50

Україна навряд чи коли-небудь погодиться визнати окуповані території частиною Росії, однак може погодитися, що її членство в НАТО є віддаленою перспективою. The Economist назвав мінімум, на який Київ може піти в рамках потенційної мирної угоди з Росією...

Путін дав завдання: В ISW розповіли про подальші плани наступу росіян -а Донеччині

неділя, 23 лютий 2025, 7:30

Російські війська захопили позиції та відтісніли ЗСУ на захід від міста Курахове. Також армія РФ планує вийти на адмінкордон Донецької та Дніпропетровської областей від захопленого міста Велика Новосілка, передають Патріоти Україниз посиланням на звіт...