Загинув маршал і ще десятки провідних фахівців: Найбільша катастрофа ракетної техніки СРСР, що перебувала під грифом "совершенно секретно" десятки років

Трагедія сталася через поспіх і наплювательське ставлення до техніки безпеки, що було типовим навіть в найбільш передових галузях СРСР, а тепер і його головного спадкоємця

Пам'ятник на братській могилі загиблих ракетників на космодромі Байконур

В Казахстані 24 жовтня 1960-го на космічному майданчику космодрому "Байконур" вибухнула ракета Р-16. Трагедію засекретили, загинули від 74 до 126 осіб, зазначають Патріоти України.

До кінця 1950-х років СРСР мав на озброєнні три типи стратегічних ракет. Перші радянські міжконтинентальні балістичні ракети мали дальність 8 тис. км. Хід підготовки ракети до пуску знаходився під пильною увагою ЦК КПРС і вищого керівництва країни. На полігон неодноразово дзвонили Микита Хрущов і Леонід Брежнєв. Терміни підганяли, та й великі досягнення було прийнято приурочувати до "червоним" дат календаря.

За даними розслідування, через порушення техніки безпеки за півгодини до першого пуску в ракеті запустився двигун другого ступеня. Потік розжареного газу розплавив баки з пальним першого ступеня. Паливо загорілось та витекло на пусковий майданчик, покривши палаючою сумішшю все навколо в радіусі 100 м.

У той час на майданчику знаходились десятки людей. Усі вони згоріли живцем. Конструктор ракети Михайло Янгель вижив. За кілька хвилин до трагедії він покинув майданчик, щоб покурити. Це врятувало йому життя. Техніку безпеки порушили через поспіх. Всі дані про катастрофу були засекречені радянською владою до 1989-го.

Найбільш помітною фігурою серед загиблих став головний маршал артилерії Митрофан Недєлін. - Перший головнокомандувач ракетними військами СРСР (1959-1960), один з головних організатор створення ракетно-ядерної зброї Радянського Союзу.

Рівно через три роки, 24 жовтня 1963-го, на тому ж космодромі сталась ще одна трагедія. Вибухнула ракета МБР Р-9А конструктора Корольова. Загинули 8 людей. Після цих трагедій 24 жовтня вважають чорним днем космонавтики.


Українське небо закриватимуть комплексно? Обіцяні союзниками системи Patriot прибудуть одночасно з винищувачами F-16

субота, 4 травень 2024, 9:14

Німеччина зможе передати Україні зенітний ракетний комплекс Patriot не раніше кінця червня. Це постачання може збігтися за часом із передачею ЗСУ винищувачів F-16 від партнерів. Також близько 70 українських військових вже після Великодня розпочнуть шес...

"Той, хто каже, що війна має бути заморожена, ніколи не дивився на карту": Генерал Годжес вказав на головну проблему

субота, 4 травень 2024, 8:58

Україна не повинна погоджуватись на заморожування війни, оскільки для країни-агресора Росії це буде лише додатковим часом на підготовку наступного кроку. Москва вже неодноразово показувала, що не збирається дотримуватись жодних укладених угод. Таку дум...