​Згадуючи провідного соціолога України: "Найстрашніша влада - це влада тупа. Навіть не корумпована", - Бекешкіна​

Напередодні минуло 9 днів з часу смерті відомого українського вченого, котра вірою та правдою служила своїй країні та своєму народу. "Доки ми живі, нічого не вирішено остаточно. Це мій девіз", - казала вона.
Ірина Бекешкіна народилася 4 лютого 1952 року у місті Івдель Свердловської області РРФСР. Переїхавши до України щиро закохалась у її народ, котрий все доросле життя вивчала як науковець, зазначають Патріоти України. У 1974 році закінчила філософський факультет Київського університету імені Т. Г. Шевченка, згодом аспірантуру Інституту філософії АН УРСР. Кандидат філософських наук.
Вона спочатку працювала науковим редактором журналу «Філософська думка», а у 1977 році стала молодшим, пізніше — старшим науковим співробітником Інституту філософії АН УРСР. З 1990 року працює науковим співробітником Інституту соціології НАН України.[4]
У 2007, 2008 та 2019 роках входила у список 100 найвпливовіших жінок України за версією журналу «Фокус». Пізніше, у 2018 та 2020 роках входила до «ТОП-100 успішних жінок України» у сфері «Суспільство» за версію журналу «НВ».
Займалася розробкою критеріїв оцінки рівня демократії у посткомуністичних країнах[. Також Ірина Бекешкіна запропонувала українським соціологам під час публікації результатів соціологічного дослідження вказувати його замовника.
Під час Євромайдану критикувала авторитарний режим Віктора Януковича і передбачала можливість початку громадянської війни в разі тиску правоохоронців на опозицію. До останніх днів свого життя плідно працювала над проведенням опитувань, заходів, мала нові ідеї та плани.

2013-го, здавалося б, нічого негативного в суспільній свідомості не відбувалося. Усе стабільненько, потроху зростає рівень життя, вибралися з економічної кризи. Але на запитання: "Що відчуваєте, коли думаєте про майбутнє України?" відповідь "Надія" - на найнижчому рівні за весь час опитувань. Оптимізм - теж. Було відчуття, що нічого вже не буде. Тихо і спокійно, як на цвинтарі. 2014-го - війна, не зрозуміло, що далі. Але оптимізм зріс у півтора разу. І надія - теж. У людей з'явилося сподівання поступального руху. А в значної частини - і віра у свої сили.

Gazeta.ua пдготувала підбірку висловлювань науковця про свої життєві правила та роздуми .

Про владу

"Найбільше мене завжди лякають дурниці, які робить влада. Свого часу навіть винайшла формулу, і поки що різні влади доводять її справедливість. Найстрашніша влада - це влада тупа. Навіть не корумпована. Тому що розумна корумпована влада краде потрошку. Не рубає сук, на якому сидить"

Про європейський вибір України

"Росія ніяк не може змиритися з тим, що Україна йде в Європу від Росії. Це означає кінець усіляким імперським устремлінням"

Про свободу

"В українців на першому місці, поза конкуренцією, цінність свободи. На жаль, законослухняність - на останньому"

Про Майдани

"Рушійна сила суспільства завжди в меншості. І в помаранчевій, і в Революції гідності брали участь 15 відсотків. Але, щоб від таких поштовхів був ефект і рух наростав, більшість повинна підтримувати ті зусилля"

"Люди, які стояли на Майдані, – ідеальні європейці. Свобода, взаємодопомога, самореалізація. Очевидно, що в перспективі суспільство рухатимуть саме вони. Однак питання в тому, наскільки вони мають можливість ставати владою"

Про суспільство

"Що бідніше суспільство, то матеріалістичніше. 40 відсотків українців готові поступитися частиною своїх прав і свобод в обмін на підвищення добробуту. Хоча стільки ж – не згодні"

"Нас ніхто не навчає громадянства. Не вчить бачити й установлювати прямі причинно-наслідкові зв'язки. Приміром, як корупція впливає на стан мого гаманця? Як відсутність верховенства права позначається на моєму житті?"

Ірина Бекешкіна працювала в Інститутах філософії та соціології, редакторкою журналу "Філософська думка". Від 1996-го - у Фонді "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва. Ця установа першою почала проводити екзитполи під час виборів в Україні. На президентських 2004-го зафіксувала масові фальсифікації, що стало одним із каталізаторів помаранчевої революції. 2010-го очолила фонд. Через п'ять років він увійшов до рейтингу 90 найупливовіших аналітичних центрів Східної та Центральної Європи, за версією Пенсильванського університету.

Авторка понад сотні наукових праць.
Тричі була в переліку найупливовіших жінок України, за версією журналу "Фокус", двічі - в топ-100 успішних жінок журналу "НВ".
Любила подорожувати. 56-річною здійснила екстремальний сплав річкою Тара в Чорногорії.
Померла 20 березня 2020 року в Києві. Похована на Байковому цвинтарі

"Атака на наш суверенітет": Сійярто обурений американськими санкціями проти "Газпромбанку"

п’ятниця, 22 листопад 2024, 20:55

Запроваджені США санкції проти «Газпромбанку» ставлять під загрозу енергетичну безпеку деяких країн Центральної Європи. Про це заявив міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто, повідомляють Патріоти України з посиланням на Bloomberg. За словами ...

"Росію заблокувати неможливо": Кремль відреагував на санкції США проти Газпромбанку

п’ятниця, 22 листопад 2024, 20:00

Росія знайде способи розрахунків за газ після того, як США ввели санкції щодо Газпромбанку. Про це сказав речник Кремля Дмитро Пєсков, повідомляють Патріоти України із посиланням на російські ЗМІ. "Варіанти будуть знайдені якісь. Повністю блокуючі захо...