"40 злотих на добу" більше не буде? Українцям у Польщі готують кардинальну зміну правил

Поляків, які надають притулок та харчування біженцям у власному житлі, збираються залишити без державної допомоги. Це змінить умови перебування українців у Польщі. Нові правила впроваждують через зловживання, передають Патріоти України.

З такою ініціативою виступило Міністерство внутрішніх справ Польщі. Запропронована поправка до закону буде подана до Сейму до кінця квітня, розказав віцеміністр Міністерства внутрішніх справ та адміністрації Польщі Мацей Дущик на прес-конференції. Таким чином, уже затверджений урядом законопроєкт ще має бути розглянутий у парламенті.

Скасування програми безкоштовного розміщення для біженців 40+ (40 злотих на добу за одну людину) не означатиме позбавлення підтримки та догляду. Згідно зі словами керуючої директорки Союзу польських митрополій Доротою Бомбяк-Ковальською, біженці все одно зможуть скористатися місцями колективного розміщення.

Також у новому спецзаконі пропонується надавати біженцям з України новий статус - дозвіл на проживання PESEL UKR (документ, який дає можливість перебування у Польщі терміном на 18 місяців з можливістю виїхати з країни на строк до 30 днів.). Заступник міністра внутрішніх справ Мацеєм Дущиком було зазначено, що українці матимуть можливість вибору між залишанням під тимчасовим захистом PESEL UKR або отриманням карти тимчасового побиту.

Для отримання "карти побиту" українцям необхідно буде зареєструватися у спеціальній електронній системі та звернутися до управління міст чи гмін з пакетом документів. Українці, що мають PESEL UKR, автоматично отримають дозвіл на тимчасове проживання.

Ці кроки спрямовані на забезпечення прав та безпеки біженців, а також на вдосконалення адміністративних процедур у сфері міграції.

Які права мають українці у Польщі зараз

Поки що завдяки спецзакону про біженців від березня 2022 року українці в Польщі мають право на проживання на рівних з громадянами країн ЄС принципах: повний доступ до освіти, системи охорони здоров'я та ринку праці. При цьому уряд Польщі гарантував громадянам України:

  • харчування та проживання;
  • соціальну допомогу на дітей "500 Плюс" (з 2024 року - "800 Плюс");
  • одноразову допомогу 300 злотих;
  • виплату у розмірі 12 тис. злотих при народженні дитини на території Польщі.

За даними, підготовленими Міністерства внутрішніх справ Польщі, наразі у центрах, що фінансуються державою, проживає понад 42,2 тис. громадян України. Це вдвічі менше, ніж рік тому, коли у центрах було 82,5 тис. українців.

""Є кількісні показники, які треба виконувати": У ТЦК назвали причину примусової мобілізації та пообіцяли призвати не всіх українців

середа, 24 липень 2024, 18:50

Той факт, що деяких українських військовозобов'язаних чоловіків примусово доправляють до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (ТЦК і СП), є наслідком ігнорування вимог закону про мобілізацію. Таку думку озвучив газеті "Вечірній...

Законопроєкт про демобілізацію розробляється, але є нюанси: У Міноборони назвали "низку факторів", які його гальмують

середа, 24 липень 2024, 18:30

Попри те, що раніше нардепи обіцяли внести законопроєкт про демобілізацію на розгляд Верховної Ради до кінця літа, наразі терміни його появи невідомі. Міноборони України розробляє цей документ, але його поява залежить від багатьох факторів. Про це розп...