У галузі медицини відбувся важливий прорив – вчені з Чиказького університету розробили "інверсну вакцину", яка може відвернути розвиток аутоімунних захворювань. Мова йде про діабет першого типу та хворобу Альцгеймера.
Вакцина не пригнічує імунну систему, а лише стирає шкідливу пам’ять про конкретні молекули, зупиняючи аутоімунну відповідь на атаку здорових тканин. Деталі розповіло видання SciTechDaily.
Що таке інверсна вакцина
Під керівництвом професора Джеффрі Хаббелла працюють вчені з Pritzker Molecular Engineering. Вони показали, як сполука може усунути аутоімунну відповідь, пов’язану з розсіяним склерозом. Прогнози доволі оптимістичні – результати лабораторних випробувань показали, що вакцина може повністю відвернути розвиток аутоімунних захворювань.
Унікальність розробки полягає у тому, що типові вакцини "вчать" імунну систему розпізнавати вірус як ворога, якого слід атакувати. "Інверсна вакцина" діє навпаки – вона повністю усуває пам’ять імунної системи про одну молекулу.
Подібне стирання пам’яті небажане для інфекційних захворювань, але воно дійсно може зупинити аутоімунні реакції, що спостерігаються при розсіяному склерозі, діабеті I типу, ревматоїдному артриті або хворобі Крона – коли імунна система атакує здорові тканини людини.
Як діє вакцина
Т-клітини імунної системи розпізнають небажані клітини та молекули як чужорідні для організму та позбавлються від них. Т-клітини, починаючи ці "атаки", зберігають пам’ять про загарбника, щоб швидше знищити його в майбутньому.
Але бувають випадки, коли Т-клітини помиляються і розпізнають здорові клітини як чужорідні. Наприклад, у людей з хворобою Крона імунна система атакує клітини тонкої кишки.
У новому дослідженні вчені зосередилися на розсіяному склерозі – хворобі, при якій імунна система атакує мієлін, що призводить до слабкості та оніміння, втрати зору та, зрештою, до проблем з рухливістю та паралічу. Команда зв’язала білки мієліну з pGal і перевірила дію нової інверсної вакцини. Результати виявилися вражаючими – імунна система припинила атакувати мієлін, дозволяючи нервам знову функціонувати належним чином і усуваючи симптоми хвороби у тварин.
Клінічні випробування
Сучасна медицина пропонує лікувати аутоімунні захворювання препаратами, що пригнічують імунну систему.
"Ці методи лікування можуть бути доволі ефективними. Але одночасно ви блокуєте імунні реакції, необхідні для боротьби з інфекціями, тому й отримуєте побічних ефектів. Інверсна вакцина працює майже без побічних ефектів", – розповів професор Хаббелл.
Наразі вчені проводять додаткову роботу для вивчення сполук pGal. Вже були успішно проведені перші випробування на людей з целіакією – аутоімунним захворюванням тонкого кишечника.
Ціни на цукор за тиждень зросли в середньому на 1−1,5 грн/кг. Наразі його вартість коливається у межах 23−24,50 грн/кг. Про це повідомила Всеукраїнська Аграрна Рада (ВАР), передають Патріоти України. Основні причини такого підйому — стабілізація внутрі...
Військовозобов'язаних громадян України не можуть автоматично позбавити водійських прав за неявку до територіального центру комплектації (ТЦК) за повісткою. Згідно із законом, тимчасове обмеження права керування транспортними засобами може бути застосо...