Людству давно відомо, що до зникнення динозаврів причетний гігантський астероїд, який впав на Землю 66 мільйонів років тому, але сам процес, внаслідок якого відбулося масову вимирання видів, досі залишався таємницею і змушував вчених сперечатися. Остання робота дослідників припускає, що пил, який здійнявся в небо після падіння небесного тіла, зупинив фотосинтез та запустив ланцюгову реакцію вимирання, передають Патріоти України.
Результати дослідження вчені опублікували в журналі Nature Geoscience. Раніше вважалося, що глобальну зиму і стрімке зниження температури спричинили сірка, вивільнена під час удару, який залишив кратер Чиксулуб шириною 180 кілометрів, і сажа від лісових пожеж.
Щоб зрозуміти природу фатальної глобальної зими, команда геологів під керівництвом Джема Берка Сенеля з Королівської обсерваторії Бельгії в Брюсселі дослідила наслідки зіткнення, яке утворило мексиканський кратер Чіксулуб.
Вони вивчили добре збережений зразок гірської породи, що утворилася під час вимирання на території сучасної Північної Дакоти (США). Такі породи містять сліди, які геологи використовують для позначення зміни крейдяного періоду на палеогеновий в історії Землі.
Під час дослідження вони проаналізували кількість сірки, сажі та силікатів, і виявили, що зразок містить набагато більше, ніж очікувалося, дрібних, тонких частинок силікатного пилу – діаметром від 0,8 до 8,0 мікрометрів.
Команда Сенеля припускає, що падіння астероїда підняло хмари цих крихітних частинок, що призвело до утворення хмар пилу, які заблокували Сонце і зупинили приблизно на два роки процес фотосинтезу рослин – біологічний процес, який є критично важливим для життя.
Як наслідок, уся рослинність вимерла і спровокувала голод серед багатьох травоїдних видів, в тому числі деяких динозаврів. Це, зрештою, могло призвести до катастрофічного масового вимирання 75% видів.
"Це (припинення фотосинтезу. – Ред.) зруйнувало харчову мережу, створивши ланцюгову реакцію вимирання", – зазначив Сенель.
Моделювання, проведене дослідниками, показало, що пил міг залишатися в атмосфері до 15 років, що спричинило падіння температури на 15°C.
Сенель зауважує, що його команда є першою, кому вдалося провести палеокліматичне моделювання, яке вказало на 2-річне пригнічення фотосинтетичної активності і 15-20-річну зиму, яка була спричинена пилом. "Довгий час вважалося, що основним убивчим механізмом був екстремальний холод після удару Чиксулуба, але, звичайно, припинення фотосинтезу після удару саме по собі є механізмом", – сказав дослідник.
Народні депутати ухвалили в першому читанні законопроєкт № 9363 "Про внесення змін до деяких законів України щодо цифровізації виконавчого провадження". "За" проголосував 271 нардеп. Серед норм документа – можливість автоматичного арешту коштів боржник...
Жителям прикордонних районів Білгородської області роздали понад 9 тис. вогнегасників для того, щоб вони гасили пожежі після обстрілів. Про це повідомив голова регіону В'ячеслав Гладков, передають Патріоти України. «Може, хтось подумає, що інформація н...