"Багнисте, мокре та в’язке": Експерт назвав історичне коріння топоніму "Москва"

Сучасна Москва – одне з найбільших міст світу, політичний і культурний центр країни-агресора Росії. Проте не всі знають, що саме означає ця назва і яке вона має походження, передають Патріоти України.

Відомий український історик Олександр Алфьоров у своєму відео на YouTube пояснив, що слово "Москва" має зовсім не слов’янське коріння, а походить від давніх балтійських та фінно-угорських народів.

За словами Олександра Алфьорова, місто отримало свою назву від річки Москва, на берегах якої й було засноване поселення. "Град Москва виник на честь річки Москва, а Кремль став його серцевиною", – пояснює історик.

Проте що означає сама назва річки? Виявляється, це слово походить із мови балтійського племені голять, яке мешкало на цих територіях у давнину. "У балтійських мовах слово "Москва" означало щось багнисте, мокре та в’язке", – зазначає Алфьоров.

Що означає слово "Москва"

Науковці Інституту Історії України також підтверджують, що назва "Москва" не має слов’янського походження. За однією з найпоширеніших версій, це слово походить від фіно-угорських мов.

Мовознавець А. Преображенський припустив, що ця назва має мерянське походження, адже у давнину територія сучасної Москви входила до області племені меря, яке населяло Владимирську, Ярославську та Московську губернії.

Існує кілька варіантів перекладу цього слова з чудських мов:

  • Moská avá – у мерянській мові означало "медведиця" (моска – ведмідь, ава – мати, жінка);
  • Musta va – у фінській мові перекладається як "брудна вода" (musta – чорний, брудний; va – вода);
  • Moská va – у деяких фінно-угорських діалектах могло означати "коров’яча калюжа" (моска – корова, ва – вода).

За словами історика М. Фесмера, остання версія отримала широку популярність завдяки авторитету російського історика В. Ключевського, який вважав її найбільш правдоподібною.

Крім фіно-угорських версій, існують й інші гіпотези щодо походження слова "Москва". Наприклад, деякі дослідники вважають, що назва річки може мати бурят-монгольське коріння. "У бурят-монгольській мові слово "Москва" може означати "закручене русло", – зазначають в Інституті Історії України.

Велика субота 2025: Що категорично не можна робити 19 квітня, в один із найсуворіших днів Великого посту

субота, 19 квітень 2025, 0:05

Останній день Великого посту перед світлим Великоднем Велика субота (Страсна субота) 2025 року припадає на 19 квітня, передають Патріоти України. . Велика субота — це шостий день Страсного тижня, яким закінчується Великий піст, що триває 48 днів. Стр...

Помер у лікарні: На Одещині горе-мати до смерті побила однорічного сина

п’ятниця, 18 квітень 2025, 23:40

На Одещині 26-річна горе-мати побила свого однорічного сина, після чого хлопчик помер у лікарні.Про це передає поліція Одеської області, передають Патріоти України. 26-річна жінка привезла сина до місцевої лікрані, коли йому стало зовсім зле. Вона стве...