Чужий зі світу рослин: Ботаніки показали найпотворнішу орхідею в світі (фото)

Рослина Gastrodia agnicellus з лісів Мадагаскару було удостоєна ярлика найпотворнішої орхідеї в світі ботаніками з Королівського ботанічного саду в Кью у Великобританії, передають Патріоти України.

Як відзначили біологи, це «підкреслює важливість захисту навколишнього середовища»: хоча вид G. agnicellus тільки недавно був виявлений, він уже вважається зникаючим.

Орхідея G. agnicellus проводить більшу частину свого життя під землею, з’являючись в серпні і вересні тільки для того, щоб цвісти і приносити плоди під гумусом листя на лісовій підстилці, перш ніж знову зникнути під землею.

Самі квіти теж маленькі - всього 11 міліметрів в довжину — і їх колір на тлі лісової підстилки непоказний, колір варіюється від коричневого до білого. Незважаючи на це, квітка була знайдена раніше; просто до недавнього часу ніхто не усвідомлював значення.

«Матеріал нового Gastrodia agnicellus, виявленого недалеко від Іфанадіани на південному сході Мадагаскару в 1990-х роках, був визнаний приналежним до роду і спочатку вважався G. madagascariensis», — написав ботанік Йохан Херманс з Кью-Гарденс в офіційному описі виду.

«Під час виробничої поїздки на Мадагаскар в грудні 2017 року орхідея з високими сухими пагонами була вперше помічена в районі Раномафана. Під час більш недавньої поїздки, у вересні 2019 року, це ж місце відвідали повторно, і після ретельних пошуків було виявлено кілька нових суцвіть», — розповіли вчені.

Орхідеї були знайдені в глибокій тіні у вологому вічнозеленому лісі, біля підніжжя дерев, серед квітів, моху і опалого листя. Проте, як зазначив Херманс, вони випромінювали приємний мускусний, схожий на троянду аромат, який ставав сильнішим при більш високих температурах. Після запилення стебло стає довшим, що, ймовірно, сприяє розсіюванню насіння.

Як і у інших представників роду Gastrodia, у цій орхідеї немає листя — фактично, у неї взагалі немає фотосинтетичної тканини. Це тому, що ця рослина є голомікотрофом — типом орхідей, поживні речовини, необхідні для виживання, залежать виключно від взаємин з грибами. Грибок витягує поживні речовини, такі як вуглець, з грунту або інших рослин, а орхідея поглинає те, що їй потрібно, з грибка.

Всі орхідеї в якийсь момент свого життєвого циклу покладаються на такі відносини з грибами, але в міру того, як більшість видів виростають, їх залежність від грибів зникає.

Поки неясно, як запилюється рослина. Було відмічено, що мурахи повзають в квітках і вилазять з них — ймовірно, як зауважив Херманс, щоб вкрасти нектар — так що це один з можливих шляхів запилення. Але необхідно провести додаткові дослідження, щоб визначити, як G. agnicellus залежить від складної екосистеми, в якій мешкає, та вносить в неї свій внесок.

Але є і хороші новини. Хоча ареал рослини здається невеликим, її було знайдено на території, що охороняється національного парку Раномафана. Це означає, що на даний момент у неї є деякий ступінь захисту.

"На кордоні нашого ключового гравця забрали в ТЦК, клуб не зміг нічого вдіяти": Волейболіст, який відмовився повертатися в Україну, пояснив свій вчинок

субота, 23 листопад 2024, 6:00

Волейболіст Андрій Оробко розповів про причини, через які він не повернувся до України після єврокубкового матчу. Спортсмен зазначив, що на його вирішення вплинули проблеми з командою, включаючи втрату ключових гравців та дії керівництва клубу, передаю...

Будуть проблеми: Нардеп розповів про індексацію пенсій у березні

п’ятниця, 22 листопад 2024, 23:40

Президент Володимир Зеленський обіцяв, що всі зарплати і пенсії в Україні будуть виплачені згідно із законом, уряд має на це гроші. Крім того, у березні 2025 року буде проведено індексацію пенсій, що частково компенсує зростання споживчих цін, передают...