Українці відрізняються від інших європейців величезним генетичною різноманітністю - близько чверті генетичних варіацій в Європі зареєстровані в геномі українців. До такого висновку прийшли автори найбільшого дослідження генного різноманіття в Україні, яке опублікував журнал GigaScience, зазначають Патріоти України.
У дослідженні взяли участь фахівці з Ужгородського та Оклендського університетів, Націнституту раку в США і Пекінського геномного інституту. Забір проб робили ендокринологи в різних куточках України.
Близько 20 років тому, після публікації «каркаса» генома людини, почалася одна з найбільших дослідницьких програм: Проект різноманітності генома людини (HGDP). Це глобальна спроба картирувати всю повноту генетичної мінливості людини. До недавнього часу в ній залишалися важливі географічні прогалини, в тому числі по східноєвропейським та євразійським степах, і основною загадкою була Україна. Населення тут сформували тисячоліття міграцій, воєн і асиміляції.
Як відзначають фахівці, територія України - ключовий історичний перехрестя розселення людей по Європі і Азії: звідси почалася експансія людини розумної на територію неандертальців, тут йшло переміщення кочівників і перших фермерів, проходили великі міграції в середні віки і торгові маршрути Шовкового шляху.
Керівник проекту генетик Тарас Олексик розповів, в Україні «є значна і раніше невідома генетична різноманітність». Професор каже, що в зразках ДНК були знайдені понад 13 млн генетичних варіантів / мутацій, майже 500 000 з них раніше не реєстрували.
Іншими словами, на Україну припадає близько чверті генетичних варіацій, задокументованих в Європі.
Олексик пояснює: «По мірі того як люди переміщалися по світу на протязі тисячоліть, вони придбали мутації, часто через адаптації до специфічних умов навколишнього середовища. Ці мутації передавалися з покоління в покоління, тому, коли ми дивимося на геноми українців та інших популяцій, то бачимо відображення їх унікальної еволюційної історії».
База даних проекту відкрита для вчених світу: тепер ті, пишуть автори, зможуть проводити свої дослідження в біології та медицині людини, аж до «розгадок таємниць походження людства».
Наприклад, у порівнянні з іншими європейцями, в українців виявилося куди менше носіїв мутації, пов'язаної з раком грудей і LCA, але більше носіїв мутації, пов'язаної з аутизмом. Тобто, розуміючи ці «дрібниці», лікарі зможуть адаптувати лікування до генетичного профілю людейПрезидент Володимир Зеленський обіцяв, що всі зарплати і пенсії в Україні будуть виплачені згідно із законом, уряд має на це гроші. Крім того, у березні 2025 року буде проведено індексацію пенсій, що частково компенсує зростання споживчих цін, передают...
На Полтавщині засудили чоловіка, який відмовився від мобілізації. Суд призначив йому 3 роки позбавлення волі.Про це стало відомо з вироку Лубенського районного суду Полтавської області, повідомляє ТСН. Раніше його визнали придатним до служби, передають...