В Україні через повномасштабне російське вторгнення тривають воєнний стан та загальна мобілізація, тож чоловіків 18-60 років призивають до війська для захисту країни. Перед цим військовозобов'язані проходять військово-лікарську комісію (ВЛК) для визначення придатності до служби в армії, передають Патріоти України.
Після примусового доставлення до ТЦК можна законно відмовитися від проходження медогляду, а у випадку проблем зі здоров'ям – оскаржити висновок ВЛК, кажуть юристи. Як відмовитися від негайного проходження ВЛК, читайте в матерілі OBOZ.UA.
Як відмовитися від негайного проходження ВЛК
Найчастіше до військових частин відправляють чоловіків з проблемами зі здоров’ям після незаконного затримання, коли під психологічним тиском та через незнання своїх прав громадяни підписують документи, яких не повинні підписувати, розповів адвокат Роман Сімутін у своєму YouTube-каналі.
За його словама, в разі незаконного затримання та порушення процедури проходження ВЛК, яка чітко прописана в наказі Міноборони від 14 серпня 2008 року №402, слід заявити про відмову виконувати незаконні розпорядження, висловити згоду на проходження ВЛК у спосіб, визначений законом, та запропонувати виписати повістку та направлення на іншу дату для отримання виписки з амбулаторної книжки та лікарських висновків.
До особової справи окремою заявою слід додати всі лікарські виписки та висновки з амбулаторної картки. Виписку з амбулаторної карти не просто можна надати – це зобов'язання.
Усі виписки та висновки з лікарень та амбулаторної книжки передаються на ВЛК, а не просто картку обходу лікарів, як це часто відбувається зараз, каже адвокат.
Лікарі ВЛК не ставлять діагнозів, а лише дають експертну оцінку стану особи та порушень функції організму. Тобто придатність визначають за поданими діагнозами або при додатковому обстеженні, якщо направила сама ВЛК.
Якщо справу на ВЛК не передали, перед проходженням огляду у профільного лікаря щодо захворювання слід повідомити про наявність проблеми, показати виписку та вказати, що долучено всі документи до особової справи.
Як оскаржити висновок ВЛК
Якщо стан здоров'я відповідає щонайменше придатності до служби в ТЦК, логістичних підрозділах, навчальних центрах, але чоловіку ставлять "придатний" і не направляють на додаткове обстеження, тоді необхідно одразу вирушати до голови ВЛК, писати скаргу і чекати офіційної відповіді з поясненнями, радить Роман Сімутін. Ненадання відповіді на скаргу, за словами адвоката, можна розглядати як бездіяльність голови ВЛК з подальшим можливим оскарженням.
Майже у 90% випадків після ВЛК намагаються вручити "бойову" повістку, не надавши висновку ВЛК про придатність у вигляді довідки. Довідку видають вже разом із військовим квитком, коли пропонують поставити підпис, правда без дати – вона вже там стоїть. Щоправда, не дата отримання, щоб не можна було скористатися правом на оскарження, перебуваючи ще вдома. Оскільки якщо чоловік потрапляє в частину, тоді оскаржувати висновок можна, але на проведення повторного огляду вже не пустять.
Строк оскарження висновку ВЛК складає один місяць. Для оскарження цього висновку, як показують ситуації, в довідці, стоїть дата місячної давнини або ж за тиждень до закінчення строку на оскарження, каже юрист.
Тому насамперед мають видати довідку про придатність. Треба розписатися за її отримання та поставити правильну дату отримання. У випадку незгоди з висновком ВЛК, можна одразу написати заяву на оскарження, і до моменту переогляду чоловіка не можуть мобілізувати.
Відповідно до постанови Кабінету міністрів № 560 від 16 травня 2024 року, в разі незгоди громадянина з рішенням ВЛК при ТЦК та СП на підставі його заяви він направляється на проходження ВЛК при обласному ТЦК та СП. Тобто якщо чоловік не погоджується з довідкою ВЛК, він повинен зазначити, що буде писати заяву про направлення на повторний огляд.
Як карають за відмову від проходження ВЛК
Є законний спосіб відмови від проходження ВЛК, якщо чоловіка примусово доставили до ТЦК або порушено процедуру проходження медогляду. За звичайну ж відмову проходити ВЛК можуть притягнути максимум до адміністративної відповідальності за статтею 210-1 Кодексу про адмінправопорушення з накладенням штрафу 17 тис. грн та зобов'язанням відпустити, розповів адвокат.
Якщо буде доведено, що військовозобов'язаний не проходить ВЛК з метою ухилення, йому загрожує кримінальна відповідальність. Однак примусово ніхто не може примусити пройти ВЛК.
Якщо чоловіка все ж доставили силою, то до постанови, яка виноситься про притягнення до адміністративної відповідальності, слід внести зауваження про незгоду на проходження ВЛК через незаконне затримання.
Якщо чоловік нічого не напише, візьме наступну повістку та не з'явиться у вказану дати й це все зафіксують на відео, то після повторного штрафу вже в 25 тис. грн знову ж таки можуть притягнути до кримінальної відповідальності.
Яка процедура проходження ВЛК
Проходження ВЛК під час мобілізації регулюється пунктом 3 глави 2 наказу Міноборони від 14 серпня 2008 року № 402. Зокрема, відповідно до підпункту 3.4, перед оглядом проводиться загальний аналіз крові, зокрема на ВІЛ, гепатит, цукор, загальний аналіз, визначається група, резус, проводиться рентген, а громадянам старше 40 років обов'язково вимірюють тиск та проводиться ЕКГ.
Вас може зацікавити:Зеленський про втрати на фронті: один українець до шести росіян
Вас може зацікавити:Стилістка Кейт Міддлтон отримала підвищення. Який вигляд має Наташа Арчер, яку називають "правою рукою" принцеси Уельської
Причому, відповідно до підпункту 3.5, до початку проведення медогляду ТЦК отримує дані від органів соцзабезпечення щодо осіб з інвалідністю.
Військовозобов'язаний під час ВЛК зобов'язаний надати членам лікарської комісії ТЦК медичну картку амбулаторного хворого за формою №025/о, затвердженою наказом МОЗ України від 14 лютого 2012 року №110, виписки з медичної документації щодо перенесених захворювань, отриманих травм, поранень тощо, якщо така інформація відсутня в електронній базі МОЗ.
Волейболіст Андрій Оробко розповів про причини, через які він не повернувся до України після єврокубкового матчу. Спортсмен зазначив, що на його вирішення вплинули проблеми з командою, включаючи втрату ключових гравців та дії керівництва клубу, передаю...
Президент Володимир Зеленський обіцяв, що всі зарплати і пенсії в Україні будуть виплачені згідно із законом, уряд має на це гроші. Крім того, у березні 2025 року буде проведено індексацію пенсій, що частково компенсує зростання споживчих цін, передают...