Чи можуть депортувати ухилянтів від мобілізації з-за кордону і яке покарання загрожує за ігнорування обліку - роз'яснення

Військовозобов’язані громадяни України, які виїхали за кордон більше як на три місяці, мають стати на військовий облік у закордонних дипустановах України. Але це не означає, що їх можуть депортувати з-за кордону. Про це в коментарі "Громадському" розповів військовий адвокат, співкоординатор Офісу підтримки родин військовослужбовців Ярослав Жукровський, передають Патріоти України.

За його словами, положення про військовий облік за кордоном не нове, оскільки це треба було робити й раніше разом із тимчасовим консульським обліком.

Закордонні дипломатичні установи в контексті військового обліку мають наступні повноваження:

  • інформування громадян, які стали на консульський облік і досягли призовного віку, про початок чергового призову.
  • сприяння поверненню військовозобов’язаних на батьківщину. Що саме означає "сприяння поверненню" – українське законодавство не пояснює, проте пакувати в автобус і примусово везти до України ніхто не буде.
  • військовий облік у дипустановах. Йдеться про фіксацію громадянина у військово-облікових документах консульств.
  • повідомлення територіальних центрів комплектування про облік військовозобов’язаного.

Стати на військовий облік у країні перебування зобов’язані всі військовозобов’язані українці. Це стосується й жінок, які є військовозобов’язаними.

Наголошується, що закордонні представництва не можуть вручати повістки за українським законодавством. Оскільки повістка — це документ, яким людину запрошують до територіального центру комплектування для уточнення військових облікових даних або проходження військово-лікарської комісії.

При цьому, всі громадяни, які стають на тимчасовий консульський облік, мають ставати й на військовий. Якщо цього не зробити, це можна вважати ухиленням виконання від військового обов’язку.

Чи можна українця в іншій державі покарати за це – наразі невідомо. Щоб притягнути до адміністративної чи кримінальної відповідальності, мають бути факти, що людина умисно порушує правила військового обліку, але це довести складно.

"Військовий облік у закордонних дипломатичних установах – це, ймовірніше, декларативний механізм з’ясування даних громадян України. Ігнорування цієї норми не є підставою для депортації. Правових підстав у дипломатичних установ на це немає", – зазначив Жукровський.

"Приїзди в Україну, пізнаєш справжню любов "своїх людей": Виннику в соцмережах зробили "спокусливу пропозицію"

неділя, 23 лютий 2025, 21:10

Український співак Олег Винник, який на початку повномасштабної війни виїхав до Німеччини, 14 лютого дав перший за три роки концерт у Празі (Чехія). Після завершення шоу співак подякував прихильникам, які "привезли з собою любов". Разом з тим Винник у ...

Тіло увесь час було поруч із будинком: Зниклу на Полтавщині 2-річну дівчинку знайшли жорстоко убитою (фото)

неділя, 23 лютий 2025, 20:44

У селі Решетилівка Полтавської поліцейські знайшли 2-річну дівчинку, про зникнення якої повідомили у суботу, 22 лютого. Дитина була в одному з приміщень домоволодіння за місцем проживання. На тілі дівчинки виявлені ознаки насильницької смерті. Про це п...