Чи правда, що в ЄС ліки дешевші, ніж в Україні, і що всім треба знати перед придбанням: Названо головну проблему

Електронний рецепт, який запустили в Україні з 1 квітня, викликав жваві обговорення і навіть короткочасний ажіотаж. Незважаючи на те, що фактично жодні вимоги до продажу ліків не змінили, як і перелік препаратів, що продаються за рецептами, українці вишукувались в черги в аптеках, передають Патріоти України.

У квітні, як і раніше, аптеки не вимагають показувати рецепти для придбання ліків. Так триватиме щонайменше до закінчення воєнного стану. Проте і до великої війни не було жорсткого контролю продажу ненаркотичних препаратів. Черги біля аптек укотре доводять: українці купують ліки без рецептів і консультації лікаря. Самолікування завжди завдає шкоди здоров'ю. Медичні фахівці кажуть, що остаточно зіпсувати здоров'я можна навіть за допомогою парацетамолу.

OBOZREVATEL опублікує серію матеріалів про те, що треба знати під час купівлі ліків і чому продаж препаратів лише за рецептами може врятувати здоров'я. Цього разу розкажемо про те, які ліки в Україні коштують менше, ніж у ЄС, та що кажуть лікарі про обов'язкове оформлення рецептів.

Українські ліки дешевші, ніж у ЄС. Але за імпортні доводиться платити більшеВ Україні за рік ліки, згідно з даними Держстату, подорожчали на 20,2%. Головні причини: девальвація долара, подорожчання логістики. Імпортні ліки стали дорожчими. Проте препарати українського виробництва все ще залишаються значно дешевшими. Тобто якщо ліки виробляє українська фармкомпанія, вони будуть коштувати менше, ніж такі самі ліки, які в ЄС виготовляє їхній виробник.

Наприклад, у Польщі місцева фармкомпанія Hasco-Lek продає парацетамол (500 мг, 10 таблеток або супозиторіїв) за 4,9 злотих (42,2 грн), тоді як в Україні парацетамол компанії "Дарниця" коштує від 23,9 грн. OBOZREVATEL порівняв три найпопулярніших лікарських засоби (ціни з онлайн-аптек в Україні, Польщі та Німеччині). Ліки "Ксарелто", "Нурофен" і "Німесил" в Україні коштують значно дешевше, ніж у країнах ЄС.

Заступниця директора управління асортиментом аптечного холдингу "АНЦ" Марія Семенова розповідає OBOZREVATEL: стверджувати, що в Україні ліки коштують менше, ніж у ЄС, некоректно. Національний виробник дійсно пропонує більш вигідні ціни, проте якщо є іноземна компанія, ліки якої можна купити в ЄС та в Україні, найімовірніше, українцям пропонуватимуть більші ціни.

"Усе залежить від продукту, компанії, дати виробництва та ін. Частіше трапляється картина – в ЄС товар дешевший. Там діє паралельний імпорт, компанії можуть об'єднуватись і продавати на ринку Італії, наприклад, товар, який виготовлено для Німеччини. Кожна компанія індивідуально підходить до ціноутворення. І зважує не тільки собівартість, але й об'єми продажу. До війни для багатьох компаній ринок України був не дуже перспективним. Товар для українського ринку постачався дорожче. В ЄС є єдина система реєстрації, тобто зменшується собівартість реєстрації", – каже Семенова.

Водночас українські ліки дійсно дешевші, але і собівартість виробництва в них менша, ніж у країнах ЄС. Потенційно після вступу України в ЄС вартість ліків від європейських виробників може бути зменшена, проте зараз через логістичні проблеми і девальвацію гривні ситуація залишається складною.

В Україні ціни на близько 40% всіх ліків мають продаватись з обмеженою надбавкою, поясняють у Держспоживслужбі. Є спеціальний Національний перелік (туди включили більшість популярних препаратів, починаючи з того ж парацетамолу). Оптова надбавка не може бути більш ніж 10%, а роздрібна (для аптек) – 25% закупівельної ціни. Для ліків, вартість яких покривають держпрограми, надбавки мають бути ще меншими.

В Україні ліки можна купувати без рецептів – це велика проблема

Під час воєнного стану аптеки можуть продавати ліків без перевірки рецептів. Проте і до повномасштабної війни, незважаючи на необхідність показувати рецепти, багато аптек цю вимогу ігнорували. За рецептом продавали тільки наркотичні препарати, обіг яких перевіряється більш жорстко.

Лікарка-терапевт із 36-річним досвідом Марина Крапівнер розповідає OBOZREVATEL: абсолютна більшість ліків (крім легких жарознижувальних) мають продаватись за рецептами. І справа не тільки в тому, що українці купують "неправильні ліки". Поєднуючи між собою різні препарати, можна викликати важкі побічні ефекти.

"Навіть парацетомол, який у всьому світі без рецепту продається, у разі порушення дозування в окремих випадках, не у всіх, але може завдати важке ураження печінки. І її тоді треба довго лікувати, ще й в стаціонарі з крапельницями. Ліки мають продаватись за рецептом", – впевнена лікарка.

Крапівнер пройшла навчальні програми в Парижі, Люксембурзі, Монако. Те, як споживають ліки українці, заважає ефективно проводити лікування. Пацієнти часто скаржаться, що на них не діють антибіотики, це помічають і лікарі. Але насправді причина в тому, що тривалий час антибіотики в Україні продавались без рецептів, виникла резистентність, тобто організм вже не сприймає ці ліки.

"За різних захворювань потрібні різні антибіотики. У деяких випадках їх просто не треба вживати, бувають алергічні реакції", – розповідає Крапівнер. Проте лікарка додає: проблема з електронними рецептами дійсно є. Наприклад, рецепт має бути тільки на один препарат. А якщо пацієнту потрібно виписати велику кількість ліків, замість консультації весь час, який сімейний лікар може приділити пацієнтові, займе оформлення цих рецептів. Процес оформлення рецептів потрібно спростити, програму – допрацювати, проте в будь-якому разі продавати ліки без рецептів – шкідливо, зауважила лікарка.

Джерело: Обозреватель

Легендарний хітмейкер Юрій Рибчинський розповів про сина та онука, які пішли в ТрО

четвер, 23 травень 2024, 20:28

Український автор хітів, народний артист України Юрій Рибчинський розповів про добровільне приєднання сина та онука до ТрО. Зокрема, в інтерв'ю для YouTube-проєкту ТСН.ua "Наодинці" хітмейкер зізнався, що він не відмовляв рідних від такого рішення, пер...

"Виникла велика проблема": Мер Франківська поскаржився на мобілізацію

четвер, 23 травень 2024, 20:00

Мер Івано-Франківська Руслан Марцінків повідомив, що комунальним підприємствам міста бракує майже 300 працівників. Причиною кадрового дефіциту очільник міста називає мобілізацію — багато івано-франківських комунальників служать у лавах ЗСУ. Про це він ...