День Георгія Побідоносця: Що можна і що не можна робити в Юріїв день 6 травня

У четвер, 6 травня, православна церква вшановує пам'ять великомученика Георгія Побідоносця - одного з найвідоміших християнських святих, передають Патріоти України.

У народі свято відоме як Юріїв день, свято Юрія, Юрій Весняний, Юрій Переможець. Цей день у наших пращурів символізував настання справжнього тепла, а сам святий Юрій вважався покровителем тварин.

Хто такий Георгій Побідоносець

Як сказано в житії святого, Георгій Побідоносець народився в 3 столітті в Каппадокії (територія сучасної Туреччини), в родині заможних християн. Він був одним з тисячників і улюбленців імператора Діоклетіана, який увійшов в історію як жорстокий гонитель християнства.

Коли почалися переслідування, Георгій, перебуваючи в Нікомидії, роздав все своє багате майно бідним, відпустив слуг і рабів і оголосив себе християнином перед імператором.

Засмучений Діоклетіан марно просив свого улюбленого воєначальника зректися Христа. Побачивши, що всі його вмовляння не приносять результатів, він наказав заарештувати і катувати Георгія. Коли його штовхали списами шляхом до темниці, один з них зламався дивовижним чином, ніби соломинка. А після однієї з тортур з'явився ангел і всі рани Георгія виявилися зціленими.

Великомученика також кидали до ями з негашеним вапном, ламали кістки, давали отруту, але після всіх мук святий повставав зціленим. Він не зрікся істинної віри і, більш того, звершив кілька чудес (воскресив померлого і оживив мертвого вола), чим багатьох навернув до християнства.

У результаті Георгія засудили до страти. Уві сні напередодні виконання вироку святому явився Ісус із золотим вінцем на голові та повідав, що на мученика чекає рай. Коли імператор ще раз запропонував святому зректися Христа, святий попросив віднести його в храм язичницького бога Аполлона. Там він осінив себе й ідола хресним знаменням, від чого злий дух, що мешкав у ній, оголосив себе занепалим ангелом, а всі статуї розвалилися.

Тоді жерці в гніві накинулися на Георгія, а дружина Діоклетіана, свята Олександра Римська, яка увірувала у Христа після дива, що сталося, впала до ніг мученика та зі сльозами стала благати пробачити її чоловіка. Тоді Діоклетіан наказав відсікти обом голови. Мученицьку кончину Георгій прийняв спокійно, з молитвою та посмішкою.

Що можна робити в Юріїв день: традиції
 • Святий Георгій (Юрій Переможець) у наших пращурів вважався покровителем землеробства і скотарства, тому свято на честь святого завжди було у великій пошані.
 • У народі казали, що на Юрія "весна сходить на землю" – природа оживає, а роса цього дня наділена цілющими властивостями. Останню намагалися зібрати до світанку: дівчата вмивалися нею "на красу", старші люди змочували голову, "щоб не боліла", а господині кропили свійських птахів, "щоб плодились".
 • Головним обрядом був вигін худоби на Юрієву росу – для "очищення тварин від усього злого".
 • Також на Юрія відбувався обхід полів із загальною молитвою за урожай.
 • У деяких регіонах дівчата плели вінки з зеленого жита та освячували їх у церкві. Такі вінки вдягали, щоб не боліла голова, а під час хресного ходу до поля клали на хоругви – вважалося, що це може посприяти отриманню хорошого врожаю.
 • Згідно з повір'ям, щоб не були страшні жодні хвороби, було здоров'я, сила і урожай, дітям потрібно було погойдатися по озимих посівах "на всі чотири сторони".
Прикмети 6 травня
 • У день Георгія Побідоносця починає співати соловей і вперше кує зозуля.
 • Зозуля закувала на голий ліс – до поганого року для людей і для худоби.
 • Якщо, вперше почувши зозулю, є гроші в кишені – нестачі в них не буде цілий рік.
 • Дівчата, почувши зозулю, питали в неї про своє заміжжя. Якщо зозуля більше не закує і полетить – бути цього року весіллю. Якщо почне кувати, то скільки разів "кукне" – стільки років ще жити в батьківській хаті.
Що не можна робити в Юріїв день
 • Розчісуватися жінкам, стригтися, брати до рук гребінь і навіть дивитися на нього – волосся буде слабким і стане випадати.
 • Займатися шерстю, носити одяг з неї і так само, як і на гребінь, навіть дивитися в її бік – інакше вовки багато овець потягнуть.
 • Ображати домашніх тварин.
 • Лаятися, сперечатися, конфліктувати, підвищувати голос на будь-кого.

Поклав собі в рота запалену петарду на знак протесту: У Польщі страшною смертю помер військовий-пенсіонер

субота, 18 вересень 2021, 23:47

У Варшаві (Польща) під час протесту медиків біля канцелярії прем’єр-міністра 70-річний колишній військовий поклав собі в рота запалену петарду. Чоловіка з покаліченим обличчям доправили до лікарні, намагаючись врятувати. Однак від отриманих травм він п...

Хіти тижня. Вистачило одного погляду: Щасливий батько чекав народження дитини, а після пологів ... пішов подавати на розлучення

субота, 18 вересень 2021, 23:30

Він не зрадник, просто його дружина зовсім не вміє приховувати зради. Втім, у неї не було шансів не видати себе.​. Чоловік з нетерпінням чекав поповнення в родині, але коли побачив дитину - відразу пішов подавати на розлучення, передають Патріоти Украї...