Десяток поколінь ізольованих від світу в умовах підвищеної радіації: Іноземні вчені дослідили зміни ДНК бродячих собак зони відчуження ЧАЕС

Група вчених зі США та Польщі провела перше геномне дослідження бродячих собак, що мешкають у зоні відчуження Чорнобиля, виявивши унікальні генетичні відмінності цієї популяції, передають Патріоти України.

Після аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році зона навколо станції зазнала сильного радіоактивного забруднення. Разом із людьми, які були змушені залишити свої домівки, постраждали і домашні тварини. Влада тодішнього СРСР не дозволила евакуйованим мешканцям забрати з собою домашніх улюбленців, і багато собак залишилися в зоні відчуження. Деякі з них загинули, але інші вижили і згодом дали потомство, створивши унікальну популяцію бродячих тварин.

Дослідники з Університету Південної Кароліни та Гданського університету взяли зразки крові 302 собак, що мешкають у різних частинах зони відчуження, та проаналізували їхній генетичний код. Собаки проживають як на самій території Чорнобильської АЕС, так і за 45 кілометрів від неї. Вчені припускали, що через велику ізоляцію цих тварин їхній геном мав би стати однорідним, проте результати показали інше, повідомляє cikavosti.com.

Дослідження виявило існування кількох окремих популяцій собак, які мешкають у районах із різним рівнем радіоактивного забруднення. Це порушує стандартні популяційно-генетичні моделі, які передбачають випадкове спаровування. Ба більше, дослідники виявили 15 окремих родин собак, що підтверджує наявність генетичної диференціації між групами тварин, навіть у межах однієї зони відчуження.

Порівняльний аналіз також показав, що чорнобильські собаки генетично відрізняються від своїх побратимів з інших регіонів світу, зокрема з Східної Європи, Азії та Близького Сходу. Проте в деяких популяціях спостерігалися ознаки генетичного змішування з породистими собаками, що, ймовірно, сталося через повернення людей до зони відчуження разом зі своїми тваринами.

Ці результати відкривають нові горизонти для вивчення впливу радіації на довкілля і тварин. Дослідження чорнобильських собак допомагає краще зрозуміти, як екстремальні умови впливають на еволюційні процеси та адаптацію тварин до забруднених середовищ.

В тому числі в Мадриді та Лісабоні: В Іспанії та Португалії раптово зникло світло

понеділок, 28 квітень 2025, 14:58

У Португалії, Іспанії та деяких районах Франції було повністю відключено електрику. Про це повідомляє Еuronews, передають Патріоти України. Так, у Португалії офіційні джерела повідомили місцевим медіа, що відключення електроенергії сталося по всій краї...

"Ти - той, за ким стежить увесь світ... Час знищити імперію зла": Головний рабин України заспівав пісню для Трампа (відео)

понеділок, 28 квітень 2025, 14:26

Головний рабин України Моше Асман опублікував відео пісні-звернення до президента Сполучених Штатів Америки Дональда Трампа з кадрами наслідків російської атаки на Київ 24 квітня. Відео розміщено на сторінці головного рабина в Facebook, передають Патрі...