Команда дослідників адаптувала модель штучного інтелекту, яку зазвичай використовують для аналізу медичних зображень, щоб виявити текст на 2000-річному сувої обвугленому виверженням Везувію в 79 році нашої ери. Про це повідомляє журнал Nature, передають Патріоти України.
Сувій, над яким працювала команда, зберігається в Бодлеанській бібліотеці в Оксфорді та був відсканований у прискорювачі частинок Diamond Light Source. Дослідники вручну позначали ділянки з видимим чорнилом, щоб навчити модель розпізнавати навіть ті літери, які не видно неозброєним оком. У результаті вдалося відчитати заголовок і автора твору.
Сувій виявився частиною твору "Про вади" грецького філософа Філодема. За словами експертів, ймовірність того, що автором є саме Філодем, була високою: вважається, що сувої походять із його особистої бібліотеки. У розшифрованому фрагменті зустрічаються слова, які перекладаються як "плутанина", "страх" і "огида", а також згадуються парфуми й перукарні-ймовірно, у контексті притчі або метафори.
Відкриття стало частиною Vesuvius Challenge - міжнародного конкурсу з великим призовим фондом, що підтримує розвиток ШІ для читання обвуглених стародавніх текстів.
Переможці конкурсу, Марсель Рот із Вюрцбурзького університету та Міха Новак із компанії Gray Swan AI зі США, отримали $60 тисяч винагороди.
Це досягнення стало проривом у спробах прочитати сувої, знайдені в Геркуланумі, стародавньому римському місті, знищеному під час виверження Везувію. Сотні сувоїв залишилися вцілілими, але їх неможливо було розгорнути через крихкість. На думку фахівців, з такою швидкістю прогресу повне прочитання сувоїв є лише питанням часу.
«Укрнафта» виявила стороннє втручання у викидну лінію однієї зі свердловин на території Великобубнівського родовища нафтогазовидобувного управління «Охтирканафтогаз». Про це повідомляють Патріоти України з посиланням на пресслужбу компанії. Врізку було...
Найбільш масове виробництво бронзових знарядь та зброї на Близькому Сході та Єгипті стало можливим у ІІ тис. до н.е. з приходом великих поставок дефіцитного олова з далекої Британії. Аналіз злитків олова бронзової доби з Європи та Близького Сходу показ...