Філологічні хащі орнітології: Як українською назва птаха, що російською зветься "чайка", і що то за пернатий, котрого українці спрадавна визначили як "чайка"

Мартини

Чи здогадувалися ви, що птахи, яких ми звикли називати чайками, насправді мають іншу назву, і чайка — це русизм?З орнітологічної точки зору чайка та мартин — це різні птахи, зазначають Патріоти України.

Як пояснює Департамент парків та рекреації Дніпровської міської ради, мартин (Larus) — птах, що мешкає на морських просторах і на внутрішніх водоймах. Є тенденція будь-яких приморських птахів називати чайками, однак в орнітології ця назва прив’язана до роду Vanellus (рос. чибіс) — прибережних птахів родини Сивкових, що гніздяться на вологих луках та болотах.

Мартини зазвичай мешкають біля морів, річок та озер. Вони мають масивний дзьоб, біло-сіре або біло-чорне оперення та часто зустрічаються у містах. Мартини харчуються рибою, яку виловлюють з води, при цьому вони можуть годинами кружляти, висікаючи здобич. На суші поблизу водойм вони шукають фрукти, овочі, комах, хробаків. А також поїдають викинуту на берег рибу, ракоподібних та молюсків. Щоб з'їсти молюска, Мартин піднімається в небо і скидає камінь на раковину, щоб вона відкрилася.

Ці птахи добре пристосовуються до будь-якого довкілля, вони не бояться людей і можуть у них випрошувати хліб та іншу їжу.

Чайки належать до родини сивкових (Charadriidae) і живуть переважно на луках, болотах та берегах водойм. Вони мають витонченіший дзьоб, довші ноги та більш строкате забарвлення.

Справжній вигляд чайки / Фото: Українське товариство охорони птахів

У розмовній мові часто мартинів називають чайками, але з наукової точки зору це некоректно.

Отже, попри те, що в розмовній мові часто мартинів називають чайками, це два різні види птахів, які належать до різних родин у межах одного ряду сивкоподібних

Мешканців українських степів тоді знав весь цивілізований світ: Як скіфи тисячі років тому торгівлею та зброєю поширювали свій вплив від Єгипту до Ірану

субота, 12 липень 2025, 23:55

Прадавці записи та археологічні дослідження свідчать, що в період своєї найбільшої могутності, 2,7 - 2,3 тисячі років тому, скіфські царі контролювали ключові торговельні артерії, які з’єднували територію сучасної України з Близьким та Середнім Сходом ...

Харків накрила потужна злива з грозою: Дороги підтоплені, у місті впало багато дерев та кілька електроопор (фото, відео)

субота, 12 липень 2025, 22:51

Ввечері 12 липня Харків накрила сильна злива з грозою, через негоду постраждали чотири людини, сильний вітер повалив багато дерев та кілька електроопор і пошкодив дахи будинків. Про постраждалих повідомив голова Харківської ОВА Олег Синєгубов, передают...