Аналіз злитків олова бронзової доби з Європи та Близького Сходу показав, що вони походять з британського графства Корнвелл, яке постачало олово в Середземноморський регіон ще 3300-3500 років тому. Раніше джерелом олова, яке необхідне для виготовлення бронзових інструментів і зброї, вважали Азію. Відкриття доставлення металу з Британії свідчить про розвинену торгівлю протягом бронзової доби та дозволить зрозуміти, як відбувалося поширення бронзових інструментів, поява яких значно пришвидшила технологічний прогрес людства. Дослідження опублікували в журналі Antiquity, передають Патріоти України.
Поширення бронзових інструментів у державах Леванту, тобто східного узбережжя Середземного моря, почалося близько 1500–1300 років до нашої ери, спричинивши технологічний прогрес у цих державах, зокрема у Єгипті. Для виготовлення таких інструментів необхідно було мати доступ до двох ключових металів: міді й олова. І хоча мідь широко використовувалася у цьому регіоні й раніше, досі науковці не могли з’ясувати, звідки брали олово — це й називають «олов’яною проблемою». Стародавні ассирійські тексти свідчили про торгівлю оловом між цією державою та Левантом, але звідки походила сама руда — було достеменно невідомо.
Водночас у Європі поширення бронзових артефактів почалося значно раніше, ще у 2200-2100 роках до нашої ери, з Британії, де були значні поклади олов’яної руди. Пізніше «бронзифікація» торкнулася решти Європи, але чи саме цим шляхом традиція виготовлення бронзових інструментів дісталася Леванту, чи прийшла зі Сходу — саме це досліджувала європейська команда науковців на чолі з фахівцями з Даремського університету в Сполученому Королівстві.
Науковці вивчали склад ізотопів різних елементів в олов’яній руді чотирьох головних джерел олова у Європі: Корнвельсько-Девонських покладів на південному заході Англії, Ерцґебірґе на кордоні Німеччини та Чехії, Іберії у сучасних Іспанії й Португалії та Бретані й Центральному масиві у Франції. За вмістом ізотопів дослідники визначали, скільки часу минуло від періоду формування цих масивів до сучасності.
Надалі вміст ізотопів у цих рудах порівнювали з його вмістом у понад 200 олов’яних злитках з різних частин Європи та Леванту, адже у них продовжувалися такі самі процеси розпаду ізотопів, як і у звичайній руді. Як з’ясували дослідники, вміст ізотопів у злитках з затонулих у 1400-1300 роках до нашої ери поблизу Ізраїлю та Туреччини кораблів відповідав саме вмісту ізотопів у руді з Корнвелла та Девону. Крім того, час формування цієї руди не відповідав і часу формування покладів олова у горах Тянь-Шань та Алтай в Азії, з яких їх могли б доставляти.
Знаходження в регіоні Левант олова з Корнвелла та Девону свідчить про те, що принаймні частина бронзових інструментів була виготовлена з цієї сировини. А враховуючи те, що поклади олова у Британії щонайменше в десять разів більші за інші європейські джерела, то саме Корнвелл і Девон могли бути основними постачальниками руди до Леванту.
Це означає, що у виготовленні своїх інструментів і зброї місцеві жителі покладалися на метал, який доставляли з відстані 4000 кілометрів. Як вважають науковці, цей шлях пролягав через річки Франції, повз острови Сардинія та Кіпр і до сучасного узбережжя Ізраїлю. Подальші дослідження допоможуть виявити сліди такого переміщення та краще зрозуміти, як проходила торгівля на таких величезних для бронзової доби відстанях.
Вищий антикорупційний суд наклав арешт на два автомобілі, що належать родині колишнього начальника ОТЦК і СП в Харківській області. Йдеться про BMW X6 2023 року випуску та Toyota Camry Hybrid 2022 року випуску. Загальна вартість автівок — 4 млн 850 тис...
69-річний Роберт Френсіс Прево, уродженець Чикаго, який значну частину своєї кар'єри провів за місіонерською службою в Перу, є відносно невідомим на світовій арені. У четвер, 8 травня, з каміну Сикстинської каплиці пустили білий дим: кардинали, зібрані...