Регулярні відключення електроенергії в Україні знову підвищили попит на генератори. Цей прилад може стати найважливішим елементом резервного енергопостачання для малого бізнесу, приватного будинку чи дачі.
Тим не менш, щоб купити генератор і не помилитися з вибором, потрібно правильно розрахувати його потужність та врахувати багато інших факторів. OBOZ.UA, розібрався, скільки кіловат має "тягнути" генератор, який вид пльного краще вибрати і на що ще слід звернути увагу.
Потужність генератора: як розрахувати потрібний показник
Потужність генератора визначає те, скільки та яких приладів вийде від нього заживити в разі відключення електрики. І саме цей параметр найбільше впливає на вартість електростанції. Потужність приладу вказується в кіловатах (активна потужність, кВт) і в кіловольт-амперах (повна потужність, кВА).
Для розрахунку потрібно скласти потужність всіх приладів, які запускатимуться одночасно, ці дані обов'язково вказується на шильдиках або паспортах обладнання. Також потрібно врахувати і пускові струми, адже в деяких випадках вони можуть перевищувати споживану потужність у 7-9 разів.
Алгоритм розрахунку потужності генератора:
Таким чином, для звичайної побутової техніки може вистачити 3 кВт. У такому випадку можна користуватися освітленням, приладами першої необхідності, наприклад холодильником. Однак від одночасного включення фена, праски чи пральної машини доведеться утриматися.
Для приватного будинку все ж таки краще вибрати генератор потужністю 5 кВт. Він дозволить не переживати, наприклад, за роботу насоса у свердловині або колодязі тощо. У разі постійної роботи електричного опалення, насоса і бойлера краще придбати генератор на 7 кВт.
Важливо також розуміти, чи є серед побутових приладів обладнання з 3-фазним живленням. Від цього залежатиме, купувати однофазний або трифазний генератор. Якщо такого обладнання немає, підійде однофазний. Якщо приладам підходить одна фаза, то напруга живлення буде 220 В. У трифазній напрузі це завжди 380 В. До споживачів потужністю менше 10 кВт, як правило, підключають одну фазу – так відбувається у 99% квартир та будинків.
Трифазний генератор не потрібен у будинку або на дачі, де є однофазні електроприлади. Справа в тому, що номінальна потужність трифазного пристрою буде розподілятися на три частини. Наприклад, якщо генератор 6 кВт, то підключений до нього 6 кВт прилад не працюватиме, оскільки розетка видає лише 2 кВт. Від такого генератора максимум можна заживити один прилад на 2 кВт, але при цьому витрата пального буде як у 6 кВт генератора.
Тому краще купити однофазний прилад, він дешевше і забезпечить необхідну потужність. Крім того, існують універсальні генератори 220/380 В, що можуть працювати одночасно і на одній, і на трьох фазах.
Бензиновий чи дизельний генератор – який двигун вибрати?
Після того, як відома потужність генератора, потрібно визначитися з пальним, на якому він працюватиме – зазвичай це бензинові або дизельні генератори. Газові генератори, а також двопаливні (газ + бензин) не користуються популярністю через високі вимоги до якості газу, низьу автономність, складнощі з підключенням до газової мережі та дорожнечі.
Якщо коротко, то при короткостроковому використанні до 5-7 кВт (сезонне або аварійне енергозабезпечення) для будинку підійде бензиновий генератор, він обійдеться дешевше. А якщо планується використовувати більше 5 кВт протягом тривалого часу без перерв, краще купити дизель-генератор.
Це пов'язано з основними характеристиками бензинових та дизельних генераторів:
Типи запуску генератора: ручний, електронний або ATS
Для невеликих електростанцій використовується 3 види запуску. Це:
У випадку, якщо світло відключають часто, краще вибрати генератор із системою ATS, причому з автоматикою, яка спрацьовує на включення та відключення, коли струм знову з'являється в основній мережі. Такі генератори економлять пальне та час, а також дозволяють уникнути перебоїв живлення. Однак варто враховувати, що при переході будинку на живлення від генератора потрібно відключити "зайві" електроприлади, щоб вистачило запасу потужності.
На що ще дивитися, щоб обрати генератор
Інверторний генератор: що це і чи потрібно купувати?
Це найсучасніша технологія. Інверторні генератори видають напругу без перепадів і стрибків завдяки роботі перетворювача струму разом з регулятором. Змінний струм перетворюється на постійний, і його характеристики вирівнюються, а потім він знову стає змінним, але вже з ідеальною синусоїдою.
Вас може зацікавити:Чим відрізняються знаки? Завдання на перевірку знань ПДР
Крім того, інверторний генератор має невелику вагу та компактний розмір, споживає на 40% менше бензину, ніж звичайний, майже не шумить під час роботи і виробляє мало вихлопів. Зазвичай інвертор рекомендують використовувати в офісах, на фірмах, в медичних клініках.
Однак вартість інверторного генератора в 2-2,5 рази вища, ніж у звичайного бензинового такої ж потужності. У випадку резервного електропостачання цілого будинку, ймовірно, краще заощадити.
На війні проти російських бойовиків загинув грузинський доброволець - 24-річний Леван Лохішвілі. Про це повідомляє Ехо Кавказа, передають Патріоти України. Зазначається, що захисник загинув 19 листопада у Херсонській області внаслідок вибуху саморобног...
В Україні протягом дії воєнного стану пенсіонери-чорнобильці щомісячно будуть отримувати доплату до пенсії у розмірі 2361 грн. Про це йдеться у проєкті закону № 12000, передають Патріоти України. Зазначається, що відповідно до нового законопроєкту про ...