Як відзначають Водохресний Святвечір: Звичаї, традиції та вірування українців на 18 січня

Завершенням різдвяно-новорічних свят є голодний Святвечір, надвечір’я Богоявлення або Водохресний Святвечір. У церквах проводять освячення води: двічі – у Водохресний Святвечір, і безпосередньо у свято Богоявлення.

Другий Святвечір християни східного обряду відзначають 18 січня у переддень Водохреща. У народі його також називають "голодна кутя" і "голодний вечір". На столі цього дня мають стояти лише пісні страви, адже віряни тримають піст. Центральною стравою відповідно є кутя.

Святвечір перед Водохрещем повторює основні обряди Святвечора перед Різдвом, але він скромніший, звідси і назва "голодний". Подають сім страв: кутю, рибний борщ, галушки, смажену рибу, капусту, горох і узвар. Без м'яса і алкоголю.

У Водохресний Святвечір або Навечір'я Водохрещі у церквах святять воду. Він передує святу Хрещення Господнього і є підготовкою до нього, з ним пов'язано багато традицій.

Що потрібно робити в Вдохресний Святвечір:

Вранці заведено прибирати в домі, щоб підготувати його до свята Водохреща. У цей день заведено утриматися від вживання їжі тваринного походження та алкоголю. Крім того, не заведено взагалі їсти до появи на небі першої зірки.

Увечері господині накривали стіл, на який подавали "голодну кутю" з рису. Прийнято було також готувати непарну кількість пісних страв. На стіл ставлять смажену рибу, вареники з капустою, гречані млинці на олії, кутю та узвар. Після вечері всі кладуть свої ложки в одну миску, а зверху – хлібину, "щоб хліб родився". Після вечері діти проганяють кутю: вибігають з хати і паліччям б'ють знадвору в причільний кут, примовляючи:

Тікай, кутя, із покуття,
А узвар – іди на базар,
Паляниці, лишайтеся на полиці,
А "дідух" – на теплий дух,
Щоб покинути кожух.

За народними повір'ями, у цей день варто засвітити рано лампу, щоб кури добре неслися, до того ж не можна голосно кликати птицю, щоб злі сусіди не почули й не наврочили.

Дівчатам дозволяється в цей вечір ворожити, а дітям – щедрувати. Щедрувальники носять із собою оберемок ліщини, щоб на знак подяки господарю вручити гілочку.

У деяких регіонах України хлопці щедрують виключно під вікнами дівчат на порі, якщо ж домівку з незаміжньою дівчиною обминули, це натяк на те, що їй ще зарано дівувати, вона ще мала.

Дуже давніх часів сягає вірування, що на це свято тварини говорять людською мовою, але підслуховувати ці розмови в жодному разі не можна, бо за таке Бог покарати може.

Прикмети на 18 січня:

Якщо під Хрещення сніг впаде – хліба буде багато, гречки, бджоли будуть добре роїтися.

Якщо сніг йде вранці, то вродить рання гречка, сніг опівдні вродить – середня, сніг ввечері – пізня.

Якщо в цей день буде завірюха, те ж саме буде і на масниці; якщо сильні південні вітри – буде літо грізне.

Якщо вночі зірок не видно, і небо похмуре, то грибів восени буде дуже мало

Якщо людина народилася на другий Святвечір, то буде розважливою і спокійною

Якщо на деревах мало снігу, то і ягід зовсім не буде. Якщо ж сніг, навпаки, вже погнув гілки на деревах - чекай багатого врожаю

Повний місяць у цей день віщує розлив річок навесні

Якщо зірки на небі 18 січня яскраві, то ягнята будуть добре плодитися

Якщо чується гучний гавкіт собак, значить, весь рік полювання та риболовля будуть вдалими

Вважалося, що якщо худобину 18 січня нагодувати кормом з домішкою снігу, то вона легко перенесе Водохресні морози

Якщо курей 18 січня нагодувати снігом, вони будуть нестися весь рік

Якщо хтось із членів сім'ї хворіє, його потрібно обкласти водохресним снігом, і хвороба відступить. Говорили, що такий спосіб допомагає при болях в ногах і голові.

Якщо у Водохресний Святвечір скупатися в лазні, це дозволить отримати здоров'я і красу

Сніг 18 січня кидали в колодязь, щоб вода в ньому не зіпсувалася.

* * *

Існувало повір'я, що зібраний 18 січня сніг здатний зцілювати. Тому снігом вмивалися, а талу воду довго зберігали, використовуючи її для господарських цілей і навіть як ліки. Дівчата 18 січня часто вмивалися снігом, щоб зробити шкіру більш білою і красивою. Також дівчата у ніч проти 19 січня ворожили на майбутнє та на нареченого. Існує кілька способів ворожіння в ніч перед Водохрещем.

Ворожіння на Водохреще на папері:

Увечері 18 січня на 12 аркушах паперу пишуть бажання, кожен аркуш згортають і кладуть під подушку. Вранці 19 січня необхідно витягнути три бажання, саме вони невдовзі здійсняться.

Ворожіння на дзеркалі:

Перед сном потрібно покласти під ліжко дзеркало, принесене з вулиці, і розкласти навколо нього ялинкові гілочки. На дзеркалі потрібно рукою написати своє бажання, якщо напис до ранку зникне, то бажання здійсниться.

Ворожіння на ім'я нареченого:

Увечері дівчата виходили надвір і питали в першого зустрічного чоловіка його ім'я. Як звати незнайомця – таким буде ім'я й у чоловіка.


Тепер усі будуть під ковпаком: Як деякі українці в Німеччині хитрують із виплатами

четвер, 21 вересень 2023, 21:43

Українських біженців, які отримують допомогу в Німеччині, запідозрили у шахрайстві з виплатами. Німецькі правоохоронці розслідують близько 150 таких справ. Спеціальні перевірки почали виявляти випадки шахрайства біженців із соціальними виплатами. У Нім...

В Україні дозволили писати "росія" та "москва" з малої літери, але не усюди

четвер, 21 вересень 2023, 20:51

Написання слів "росія", "москва" та подібних з малої літери в неофіційних текстах не буде вважатись помилкою в Україні. Про це повідомила Національна комісія зі стандартів державної мови, передають Патріоти України. Зазначається, що комісія розглянула ...