Як виглядає повернуте Україні судом Нідерландів "скіфське золото", про яке говорить весь світ

Якщо б Москва не подавала б касацію, ці скарби були вже у Києві протягом трьох місяців. Однак, скоріш за все доведеться ще почекати

Знаменита колекція "Скіфське золото" через 8 років нарешті буде повернута Україні. Таке рішення 28 жовтня прийняв Апеляційний суд Амстердама - на території Нідерландів артефакти, вивезені з кримських музеїв до початку російської окупації півострова, знаходяться з 2013 року, а саме оскарження приналежності тривало 7 років, зазначають Патріоти України.

Що являє собою колекція з 565 предметів з музейного фонду України, які оцінюють в 10-13 мільйонів євро, і де тепер буде нове місце для експозиції насправді безцінних артефактів - читайте в матеріалі нижче.

Що входить до колекції "Скіфське золото"

Експозиція виставки "Скіфське золото" представлена з шести українських музеїв та історико-культурних заповідників (з Києва, Одеси, Автономної Республіки Крим):

  • Музей історичних коштовностей України;
  • Одеський археологічний музей;
  • Національний заповідник "Херсонес Таврійський";
  • Керченський історико-культурний заповідник;
  • Бахчисарайський історико-культурний заповідник;
  • Центральний музей Тавриди.

Артефакти з колекції "Скіфське золото", в тому числі знаменитий скіфський золотий шолом IV ст. до н. е. (фото: telegraaf.nl / goldenukr.com.ua)

Хронологічні рамки виставки охоплюють часи античності за епоху Середньовіччя. Так, наприклад:

"Центральний музей Тавриди" представив 451 експонат культури скіфів, сарматів, готів, виявлених під час досліджень на території Неаполя Скіфського. Були представлені бронзові та срібні прикраси кінської зброї сарматів, ліпні посуди-вододіли IV століття.

Бахчисарайський історико-культурний заповідник надав на виставку 215 експонатів, знайдених в Усть-Альмінському некрополі, могильнику Сувлу-Кая.

Основа колекції багата прикрасами, предметами декоративного і прикладного мистецтва, предметами побуту (ложки, тарілки, глечики), озброєнням. Все разом створює комплекс трьох історично-етнічних культур Криму: скіфів, готів, сарматів.

Експонати колекції "Скіфське золото" (фото: telegraaf.nl)

До речі, у вересні 2014 року частина виставки "Скіфського золота" була повернута і виставлена в експозицію Музею історичних коштовностей України (Києво-Печерська Лавра).

Судовий процес у справі "золота"

Спочатку колекція "Крим. Золотий острів в Чорному морі" повинна була повернутися з виставки в Голландії влітку 2014-го, але на той час Крим був окупований Росією. Почався тривалий судовий розгляд про приналежність колекції артефактів між українською стороною і російською.

"Скіфське золото" (фото: AP / telegraaf.nl)

"Фактично українське скіфське золото могло потрапити в російські установи, так звані "кримські музеї". В умовах окупації очевидно і зрозуміло, що українські музеї на кримському півострові захоплені та грабуються окупаційною владою", - зазначили Styler у міністерстві культури та інформаційної політики України.

  • 14 грудня 2016 року Окружний суд Амстердама на основі конвенції ЮНЕСКО прийняв рішення про те, що експонати кримських музеїв повинні бути повернуті в Україну.
  • 28 березня 2017 року Апеляційний суд Амстердама отримав від представників російської адміністрації кримських музеїв апеляцію на це рішення суду.
  • 28 жовтня 2020 року Апеляційний суд в Амстердамі задовольнив клопотання України про відвід судді у зв'язку з підтвердженням його зв'язку з адвокатами кримських музеїв, що може свідчити про його упередженість.
  • 26 жовтня 2021-го Апеляційний суд Амстердама прийняв остаточний вердикт-колекція повинна бути повернута Україні.

"Скіфське золото" (фото: telegraaf.nl / goldenukr.com.ua)

"РФ намагається продовжувати свої спроби розкрадати нашу спадщину і привласнювати собі, таким чином переписуючи історію. Нарешті, справедливість для експонатів з Криму була досягнута. Вже незабаром скіфське золото повернеться в Україну. Де його законне місце історично", - наголосив глава Мінкульту Олександр Ткаченко.

Де тепер зберігатиметься "Скіфське золото"

Влада планує відкрити експозицію повернутої колекції в Києві. За словами прем'єр-міністра Дениса Шмигаля сьогодні на брифінгу, найімовірніше це буде Національний історико-культурний заповідник "Софія Київська".

Втім, точне місце зберігання буде визначено після того, як Україна отримає рішення суду, додав чиновник.

Експонат виставки "Скіфське золото" - меч із золотими піхвами IV ст. до н. е., (фото: VoidWanderer)

"Азовсталь" – найбільша поразка в історії рф.

четвер, 26 травень 2022, 0:18

Кінець оборони Маріуполя та подвиг героїв "Азовсталі": попри те, що росіянам зрештою вдалося встановити контроль над містом, штурмова операція назавжди закарбується в історії рф, як найбільший військовий провал. Штурм Маріуполя та "Азовсталі" став війс...

Росіяни штурмують "дорогу життя" на Луганщині: на 6 локаціях ЗСУ відбивають наступ.

четвер, 26 травень 2022, 0:08

Звертаю увагу, що всі заяви ватажків російської армії про те, що вони вже вийшли чи мають намір найближчими днями вийти на кордони Луганської области, не відповідають дійсності. Наразі війська рф здійснюють спроби форсування річки Сіверський Донець. Причо