Численні прогнози кліматологів про те, що клімат у нашій країні помітно змінюється, стають реальністю. Не буде винятком і 2021 рік. У ньому, як і в попередні кілька років, напевно будуть зафіксовані температурні рекордиі незвичні погодні аномалії. Про тонкощі кліматичних процесів і можливий вплив планет Сонячної системи на спеку і холод, опади та ясні дні в Україні, передають Патріоти України з посиланням на Сьогодні.
Своїми прогнозами з нами поділилися завідувачка відділу прикладної метеорології та кліматології Українського гідрометеорологічного інституту ДСНС і НАНУ Віра Балабух і найвідоміший народний синоптик України Леонід Горбань. Він уже понад 30 років складає докладні прогнози погоди за старовинною методикою – використовуючи так званий Брюсів календар, що враховує вплив на погоду розміщення планет Сонячної системи.
Віра Балабух зазначила, що клімат в Україні поступово, але неухильно стає все тепліше. І 2021 рік не стане винятком.
Причина – продовження глобального потепління на планеті. Незважаючи на численні заяви і застереження кліматологів про те, що Землі загрожує перегрів, який може спричинити незворотні зміни клімату, на практиці мало що змінилося.
Нагадаємо, ще в серпні 2019 року ООН оголосила надзвичайну кліматичну ситуацію, а в листопаді Європарламент оголосив надзвичайний кліматичний стан в Європі.
За даними Всесвітньої метеорологічної організації (ВМО), навіть пандемія COVID-19, що викликала зниження економічної діяльності в світі, майже не зменшила обсяги викидів парникових газів.
Віра Балабух каже: коли температура перевищує середньорічну більш ніж на 2 градуси, відбуваються суттєві кліматичні зміни в природі, передовсім в екосистемах. "2020 рік був в Україні найтеплішим за всю історію спостережень, середньорічна температура повітря виявилася вищою за звичайну більш ніж на 2,5 градуса, у деяких регіонах – майже на 3 градуси, – зазначила Віра Балабух. – Майже у всіх місяцях, крім квітня і травня, температура повітря була вища за норму. При цьому шість місяців були найтеплішими за останні 140 років. Значення середньомісячної температури нерідко перевищували норму на 5-7 градусів і більше, а середньої за добу – на 10-15 градусів і більше! Це призвело до того, що в минулому році вперше на всій території країни не було метеорологічної зими, коли період з середньодобовою температурою нижче 0 градусів триває понад 5 днів, не було також снігового покриву. Осінь виявилася найтеплішою з кінця XIX століття. Літо хоча і прийшло в цьому році за календарем, але затрималося до середини жовтня. Характерною особливістю 2020 року була не тільки аномально висока температура повітря, а й дефіцит опадів, що призвело до тривалої посухи, проблем з водними ресурсами і лісових пожеж. За оцінками Всесвітньої метеорологічної організації, очікується, що 2021 рік також буде аномально теплий".
Найдокладніший прогноз Віра Балабух дала на зимові місяці. Зима, за її словами, буде тепла, але більш похмура і з великою кількістю опадів, ніж попередня. переважно це дощі та мокрий сніг. Причиною буде більш активне формування циклонів в Атлантиці, які здебільшого впливають на погоду в Україні. Але це не означає повну відсутність морозів.
Навесні та влітку на погоду в світі й Україні впливатиме такий природний феномен, як Ла-Нінья.
Віра Балабух пояснила: Ла-Нінья (по-іспанськи "Дівча") – це кліматичне явище, що регулярно виникає в тропічних широтах південної частини Тихого океану. Його зміст у тому, що стабільний східний вітер жене теплу воду від берегів Перу і Чилі в сторону Індонезії та Австралії. Через це на поверхню піднімається холодна вода з морських глибин, і в регіоні настає похолодання.
Зворотне явище, коли температура води і повітря біля узбережжя Південної Америки підвищується, зветься Ель-Ніньйо ("Хлоп'я").
Чергування Ель-Ніньйо та Ла-Ніньї називається Південної осциляцією. Вона може тривати від трьох до восьми років. За даними ВМО, нинішня Ла-Нінья обіцяє стати найпотужнішою за останні 10 років.
У зв'язку з цим кліматолог не виключає, що новий рік виявиться менш жарким і сухим, ніж 2020-й. Але він також може увійти до п'ятірки найбільш теплих років за всю історію спостережень. "Ла-Нінья підсилює циклонічну діяльність не тільки в Тихому океані, а й в Атлантиці, – аналізує Віра Балабух. – Це означає, що циклони, які неминуче будуть проходити з заходу і південного заходу через територію України, виявляться більш потужними, ніж у минулому році. А циклони, як відомо, несуть опади – дощі, град, і нерідко супроводжуються бурями і грозами".
Перешкодою їм можуть стати антициклони, що формуються на півночі та сході України. Це протиборство багато в чому визначатиме погоду в нашій країні. Тобто слід очікувати різких перепадів погоди, температурних "гойдалок". Можуть бути побиті й температурні рекорди попередніх років, особливо в літні та осінні місяці.
Як розповів нам Леонід Горбань, за класифікацією Брюсова календаря настав рік Сатурна. Нагадаємо, всього років сім, вони чергуються в певній послідовності. Наприклад, 2020-й був роком Місяця, 2022 рік буде роком Юпітера. Ще є роки Венери, Марса, Меркурія і Сонця. Кожному з них властива своя погода: одні роки спекотніше, інші прохолодніше, якісь дощовиті, якісь посушливіші. "Сатурн любить все перевертати: у весну він вносить зиму, літо від нього буває холодне, сире і бурхливе, його осінь непривітна, і зима починається рано. Весна холодна, дерева розпускаються пізно, трава повільно росте. Літо спекотне, з вітрами й дощами, але червень теплий, осінь холодна і з дощами. Зима тривала, з суворими морозами"- так Леонід Горбань характеризував у цілому 2021 рік.
Якщо оцінити кожен сезон, то січень, за розрахунками народного синоптика, очікується з контрастною температурою. Перша половина місяця тепла, зі сніго-дощами, друга – морозна із частими снігопадами. Морози і снігопади перейдуть на лютий. У другій його декаді очікується часта зміна відлиги і холодів, але без опадів. Третя декада тепла, зі сніго-дощами.
Березень розпочнеться снігом, дощами і морозами, у другій декаді начебто прийде весна, але потім знову похолодає, підуть дощі з мокрим снігом, і лише ближче до квітня "запахне весною" по-справжньому. Справжнє тепло прийде лише в 20-х числах квітня, але, як і в кінці березня, воно буде недовге. Знову зарядять дощі й похолодає. Перша половина травня тепла і з дощами, у другій половині два тижні спеки і сухо, до кінця місяця стане прохолодніше, йтимуть дощі.
Червень теплий, у першій декаді часті дощі, спека. Середина місяця – тепла, комфортна, без опадів, закінчення місяця тепле і "мокре". Липень, який у народі називають "маківка літа", очікується спекотний, але із частими дощами, грозами, які дещо пом'якшать сильну спеку. Пік спеки припаде на середину місяця. Перша половина серпня – спекотна, посушлива, у другій половині послаблення жари, невеликі дощі, до кінця місяця похолодання.
У вересні побачимо ще 10 днів літа, з другої декади почнуться дощі, похолодає. На початку третьої декади може бути 2-3 дні бабиного літа. Холодний, але сухий жовтень порадує тривалим бабиним літом у середині місяця і засмутить під кінець сильними дощами і нічними приморозками. Холоди триватимуть і в листопаді, очікуються дощі та ранній сніг.
Перший місяць нової зими Леонід Горбань бачить суворим і морозним, з крижаними дощами в першій декаді та невеликим снігом у другій. До кінця місяця очікується справжня зима, з морозами і снігопадами. Тож сніг на Новий рік ми побачимо! Але тільки через 12 місяців, напередодні 2022 року.
Президент Володимир Зеленський обіцяв, що всі зарплати і пенсії в Україні будуть виплачені згідно із законом, уряд має на це гроші. Крім того, у березні 2025 року буде проведено індексацію пенсій, що частково компенсує зростання споживчих цін, передают...
На Полтавщині засудили чоловіка, який відмовився від мобілізації. Суд призначив йому 3 роки позбавлення волі.Про це стало відомо з вироку Лубенського районного суду Полтавської області, повідомляє ТСН. Раніше його визнали придатним до служби, передають...